Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:53
Misafir
Yönetici

İkra ismi uygun mudur?

Kayıtsız Üye
Selamun alkeykum arkadaslar ikra ismi nasildir uygunmudur sizce. tek koysam nasil olur aceba….


Cevap: İkra ismi uygun mudur?

mum
İkra, oku anlamında arapça bir emir kipidir.


Yorum: İkra ismi uygun mudur?

Kayıtsız Üye
İkra isminin caiz olması koyulması ve anlamı hakkında açıklayıcı bir cevap verirseniz çok memnun olurum.ilgilenenlerden şimdiden Allah razı olsun.


Yorum: İkra ismi uygun mudur?

Ensar
İkra ismi bilindiği üzre Allah rasulüne gelen ilk emir olan "oku" manasına gelen lafız dır. Oku anlamındaki ikra ismini kızınıza çocuğunuza koymanızda bir sakınca yoktur. Allah hayırlı evlat nasip eylesin.


Kayıtsız Üye
Cevap vererek icimi rahatlattiniz.ayni gun sualime cavap verdiniz.cok mutlu oldum.Allah sizlerden ve ekibinizden razi olsun.işiniz daim olsun.


Kayıtsız Üye
Kız çocuğu için ikra isminin caiz olduğununu bir çok siteden okudum.bizde ikra ismini verdik kızımıza.Ancak ikra ismindeki kaf harfinin gırtlaktan çıkarılmazsa "oku" anlamının bozulacağını duydum.düz bir şekilde ikra isminin rusçada havyar(balik yumurtasi)anlamina geldiğini öğrendim.Bu nedenle biraz muteessir olduk.Son zamanlarda ikra ismi kız çocuklarına sıklıkla verilmeye başlandı.Hassas bir konu olduğu için herkesin bilgilenmesi açısından acaba ikra ismini vermek caizmidir?


Ensar
İkra ismi bizim kendi lehçemizde doğal olarak k harfinin ince çıkması kaçınılmaz bir durumdur. Bu ismi koymada bir sakınca yoktur caizdir ancak denildiği üzre bu gibi durumlara da dikkat etmeli ve ona göre çocuğa isim takılmalıdır.


meva, ikra isminin anlamı mumsema, meva ikra ismi

Bu kategoride yer alan Külli ve Cüz'i İradeye Örnekler verir misiniz?Örnek vererek açıklar mısnız? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

İkra ismi uygun mudur? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.