Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:52
Misafir
Yönetici

Allah’a söz vermek ve tutamamak

Kayıtsız Üye
Selamün Aleyküm.
Hocam, ben dünyevi bir şeyden çekindiğim için vakit namazımın ardından dua esnasında "Allah’ım sana söz veriyorum sigarayı bırakacağım" dedim ve bıraktım. yaklaşık 20-25 gündür içmiyorum. Ama şu geçirdiğim günler beni çok bunaltıyor, canım çok sıkılıyor ve içmek istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım? Bu bir yemin midir, eğer değilse ne yapmam gerekir?


Cevap: Allah’a söz vermek ve tutamamak

@hmet
Allah’a söz verip sözünde durmayan yemin kefareti vermelidir
2020 yemin kefareti miktarı 270 TL’dir.


Allah’a söz vermek ve tutmamak

Kayıtsız Üye
12 yasındayım Allah’a 4 söz verdim biri de namaz kılmaktı sadece o nu tutabildim diğer üç söz için oruç tutuyorum çok pişmanım Allah af edermi


Cevap: Allah’a söz vermek ve tutmamak

mum
İnsanoğlu Her Zaman Hata Edebilir. Önemli olan Hatadan Pişmanlık Duymaktır. Allah’a tevbe ve istiğfar edip, sözünüzü yerine getirmeye bakınız.


Esraaa
Allahım söz vermiyorum yapmamaya çalışacağım dedim bir konu icin,yapmamaya çalıştım ama başarılı olamadım kefaret gerekli mi? Kefaret ödedikten sonra o konu hakkında söz kalkar mı yani Allah’a söz vermeden tekrar yapsak aynı şeyi kefaret ödememiz gerekir mi?


@hmet
O işi yapamazsan Yemin kefareti ver ve sonra hükmü kalkar. (2020 yılı için 270 TL)


Haya
Hocam selamun aleyküm ben sürekli bir günahı işliyordum ama pişman oluyordum hemen tövbe ediyordum.Fakat tekrar aynı günahı işliyordum.Bu yüzden kendimi tutabilmek adına büyük yemin edersem işlemem diye düşündüm ve günahını da bilmediğim zamanlar "ALLAH ım namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum bir daha bu günahı işlemeyeceğim" dedim fakat işledim inanılmaz huzursuz oluyorum.Yardımcı olursanız sevinirim


Şem’a
Allah adını kullanıp yemin ettiğin için yemin kefareti vermen gerekir. Yemin kefareti miktarı 150 tl dir.
Bir fakire ver sorumluluktan kurtulmuş olursun


öğrenelim
Ben bi işlediğim günah için Allah a söz verdim ancak söz verdikden sonra şunu öğrendim söz yemin etmek yerine geçiyormuş ve ben bunu öyle sanmamistim ve tekrar o günahı işlesem ne olur.

Ama yemin etmedim söz vermenin de yemin etmek olduğunu öğrendim kefaret vermek zorundamıyım yemin etmek istemedim söz vermek istedim ama yemin etmis oldum bilmeyerek


biyolog26
Tekrar o günahı işlersen tekrar günah işlemiş olursun.


bbgbbg
Kardeşim bu işin yeminle alakası yok.Allah’ım(azze ve celle) ben bu günahı bir daha yapmıyacağım deseydin bile sadece Allah’a(cc) birşeyi yapmıyacağım demiş olduğundan günahına geri dönmemen gerekirdi.Yani günahı tekrar işlemek için bahaneler aramamak gerek.Diyelim keferat ödemeyeceksin ahirette Allah’ın(cc) huzurunda ne yapacaksın ? Sadece kendine bunu sorman bile yeter.Biraz dişini sık ve Allah(cc) rızası için sabret.Günahına geri dönme hatta tüm günahlardan uzaklaşmaya çalış elinden geldiğince.İyi ve hayırlı işler yapmaya çalış.Dünya hayatı gelip geçici.Burada rahat olucaz diye ahirette sıkıntıya sokmayalım kendimiz inşaAllah.


Şem’a
< tekrar o günahı işlesem ne olur. >
< kefaret vermek zorundamıyım yemin etmek istemedim söz vermek istedim >
Yemin kefareti gerekir.


sefagül
Hayirli günler
Ben daha oncesinde Allahim beni su insanla tanistirirsan söz kabul edicem dedim Allah tanistirdi beni o kişiyle fakat olmadi o kisiden ayrildim evlenmedim bu durumda benim bir yemin bozma gibi bir kefaret odemem gerekiyormu


mum
Yemin kefareti ödeyin (2020 yılı için 270 TL) ama bu gibi şartları koşarak kendinize zulmetmeyin. Her zman Allahtan hayırlısını dileyin.


sefagül
Peki bu 200 tl yi bir kişiye versem olurmu yoksa 10 ayrı kişiye mi vermem gerekir


mum
200 tl yi bir kişiye verebilirsiniz.


Kayıtsız Üye
Selamunaleykum,
ben Allah’a Güneş doğduktan sonraki 45 dakika içinde uyumayacağımı ve her gün 30 sayfa okuyacağımı söz verdim. Bunu hep yapmadım. Sözümü geri alabilir miyim ve yapmadığım günleri için tam ne yapmam gerekir?


mum
VAllahi yapacağım gibi bir cümle ise yemin kefareti gerekir yoksa sadece tövbe yeterlidir.

Tavsiyem, güneş doğmadan uyanın sabah namazını kılın ve güneş çıkana kadar uyumayın faydalı işlerle meşgul olun HAYATINIZA bereket gelir.


Hbb2882
Benden önce biri sormuş fakat benimki farklı

Daha ergenliğe girmedim 13 yaşındayım 6 ay filan önce internette kötü sitelere girdim bunu tekrar yapmamak için Allah’a söz değilde bunu bi daha yaparsam beni cezalandır tarzından bir şey söyleyip bunu 4 3 defa bozdum bunun üzerinden sonra başka bir şeye yapmadım ve inşAllah bir daha yapmam fakat bunu düşününce üzülüyorum internette defalarca söz bozanları Allah lanetler diye şeyler okudum

Sorum şu : bunları düzeltmek için yapabileceğim bir şey var mı bir de bu lanetlenme olayı gerçek mi?


ACİLSERVİS
Söz verip yerine getirmemek günahtır. Ayrıca yaptığın şeyin adı bedduadır. Bunun için de pişman isen öyle gözüküyor bedduan için tevbe etmelisin


Alltnskk
Ağır bir nefes problemi yaşarken ailemi korkutmam nedeniyle, Allahım bana şifa ver ailemi rahatlat bir daha ağzıma sigara sürmem, diye içimden geçirdim.
O anki nefes problemini atlattım çok şükür. 2 gün geçti sigara içmedim ama sonunda bu sözü tutamayacağımı hissediyorum. Söz tutulmazsa vebali nedir, bir kefareti var mıdır?

Yaşadığım bir nefes darlığı sebebiyle çevremdekileri korkuttum ve o an bundan kurtulursam bir daha ağzıma sigara sürmem dedim. 2 gün oldu ağzıma sigara koymadım ama bu sözü tutamayacağımı düşünmeye başladım. Olur da söz bozulursa vebali ve varsa kefareti nedir?


ACİLSERVİS
Söz köprüyü geçene kadar verilen bir şey değildir. Söz tutmak için verilir. Söz verdiğin kişi de sıradan bir kişi değildir. Söz verdiğin kişi seni yaratandır. Bunları hatırlatmak isterim.


Alltnskk
Tabiki bunlar hatrımda, telaşım da bu yüzden. Sigarayı bırakmak genel bir isteğim zaten ama kolay olmadığını biliyorsunuzdur. Sigarayı son iki aydır sıfıra yakın düzeyde azalttım zaten ama ağıza bir daha sürmeme fikri şuan beni yoruyor. O yüzden bu sözü bir kefarete çevirmem ve sigarayı da elimden geldiğince bırakmaya gayret etmem mümkün müdür? Ya da bu sözü yerine getirememenin affı var mıdır?

Üzerimde panikatak ve psikolojik nöbet etkileri olan bir musallat nedeniyle (bu yorumu bu işin uzmanı yaptı) nefes alamadığım ilk nöbet anında, aklıma sigara içtiğim ve sanki bu yüzden olmuş hissi geldi ama kontrolümü kaybetmiştim. O an içimden mi geçirdim yoksa sessizce dillendirdim mi bilmiyorum ama Allahım bundan kurtulursam ağzıma sigara sürmeyecem tarzı bir şey geçti. Sonrasında tedavi oldum ve düzelme yolundayım. O günden beri haftalar geçti ve ben sadece 1 2 tane sigara içtim tereddütle. Bu yaptığım bir yemin midir yoksa bir adak mıdır kefaret gerekir mi? Çünkü o anda bedenimi kontrol edemediğimden, ufak bir bacak ağrısından öleceğimi sandığımdan, çarpıntı ve nöbet halinde olduğumdan eminim. Dikkate alıp cevaplarsanız memnun olurum teşekkürler


Ensar
Bizler elimizden geldiğince söz vermemeye yemin etmemeye gayret etmemiz gerekir, çünkü yemin ve söz vermenin ağırlığı büyüktür, ancak sözünüzü içinizden yaptığınız, dışa vurmadığınız sürece bir vebal veya kefareti yoktur. Sigarayı bırakmak sizin elinizde iradenizi güçlü tutun ve sigarayı bırakın.Selametle


Kayıtsız Üye
Kolay gelsin benim bazı sağlık sorunlarım var askere gidecektim askerlik muayenesinde herhangi bir sorunum olmadığını söyledim beni sağlam olarak belirttiler ve askerlik için başvurum onaylandı daha sonrasında sağlık sorunlarım nüks etti tekrardan bende başvurumu geri çektim yani gitmeyeceğim şimdi benim sorum şu ben dua ederken; Askerde Allah yolunda cihad edeceğime ve şehitlik makamına ulaşmak konusunda söz verdim tekrar gitmek için muayenede sağlıktan muaf olursam ve askere gitmez isem Allah’a vermiş olduğum sözü tutmamış olacağım peki bu sözün geçerliliği var mıdır şimdi askere gitsem orada teröristler le savaşacak mıyım bilemiyorum sizce verdiğim söz ne kadar geçerli yardım edebilir misiniz


Ensar
Öncelikle Allahtan şifalar diliyorum, bizler öncelikle birşey için kolay kolay söz vermemeyi nasihat ederiz, olurda kişi yapamaz veya bir engel çıkar diye… siz Allah’a askere gittiğiniz taktirde niyet beslemişseniz,ki bu niyetiniz olmadı dolayısıyla inşAllah bir sorumluluğu yoktur. Adak veya söz vermeden önce fazlaca düşünün ve ölçün. Her askere giden kişi orada terör ile savaşmıyor bunu bilmeniz gerekirdi. Allah’a karşı verdiğiniz söz den dolayı af ve mağfiret te dileyin.


Kayıtsız Üye
Sağolun iyi dilekleriniz için biraz bu dünyadan bıkkınlık olduğu için hayatımı cihada adamak istedim tabi dusunemiyor insan bazı şeyleri elimde olan bişey olsaydı keşke cahillik ettim


Kayıtsız Üye
ben de şşeytanı üzmek Allahı sevindimek için büyük bir söz verdim.Ve yapıyorum. sorduğum hocalar yapma gücün yetmez diyor.ALLAHA VERDİĞİNİZ SÖZDEN CAYARSANIZ ,ALLAH KIYAMETTE UYÜZÜNE BAKMIYACAĞINI soylüyor bir ayette.ASLA O NA VERDİĞİN SÖZDEN CAYMA.


Allaha soz verip yeniden bozarsak ne olur, Allahu ekber, Allah a verdiğimiz sözü bozmak

Bu kategoride yer alan Çok istediğim bir şey için her saniye hep dua ettim başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Allah’a söz vermek ve tutmamak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.