Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:54
Misafir
Yönetici

Namazda bazı harfleri yanlış okumak

Kayıtsız Üye
Namazda özellikle ع harfi ile ا harfini çok katıştırıyorum namazdan sonra veya daha sonra bakıyorum yanlış okumuşum böyle okumalarda namaz bozulur mu


Cevap: Namazda bazı harfleri yanlış okumak

Ufkuaçık
Selamün aleyküm,muhterem kardeşim…Geceniz mübarek olsun.Acilen sorunuza cevap vermek istiyorum.
Tecvid ilminde,Kur’an alfabesinde, her harfin mahreçleri vardır.Yani ağızda okunan her harfin kendine has okunuşu mevcut olduğundan mutlaka bu ilmi bilen bir ehil kişiye ihtiyaç vardır.Tecvid kitaplarında,her ne kadar harflerin okunuş kaidelerini gösterse bile yine de tecvidi iyi bilen bir hoca efendiye yani ehil bir kişiye ihtiyaç olacağından,bu harflerin ağızdan çıkış mahreçlerini kitaplardan öğrenmek yanlış olur,yani mahreç çalışmasını pratiğe dökmeği öğrenmek her bir müslüman için vaciptir.Kur’an harflerini yanlış okumak aynı zaman da ayetlerin anlamları da bozuk olmuş olur ki, bunu bilerek yapmak haramdır.Kesinlikle bu ilmi iyi öğrenmek için mutlaka ehil bir kişiye müracaat etmeniz gerekir.Sanırım benim ne demek istediğimi anlamışsınızdır.


Harfin çıkış yerleri

Yusuf06
selamun aleyküm. Ben sad harfini öğrendiğimde harfi tam çıkaramıyordum yani sad diyordum ama sad harfi peltek çıkıyor du, yani bana sad harfi dil ucunu üst damağa değdirilerek çıkarıldığını söylendi ve öyle öğretildi bende o şekilde okumaya başladım dediğim gibi harf peltek çıkıyordu. Sonra hocam tekrar başka bir yerde öğrendiğimde ise dil ucu alt dişlerin ortasının biraz üstüne değdirilerek çıkıyor muş ve bu sefer öğle okuduğumda peltek çıkmadı harf ve ben belli bir süre yani 3 ay filan bu şekilde sad harfi peltekli çıkararak namaz kıldım. Şimdi hocam bu zamana kadar kıldığım namazlar kabul olmadı mı yani yanlış okuduğum için çünkü bana öyle öğretildi. içimden böyle vesveseler geliyor ne yapmam lazım? Ayet ve hadisler ile bana açıklaya bilirmisiniz Allah razı olsun şimdiden.


Yorum: Namazda bazı harfleri yanlış okumak

arifselim
Aleykum selam. Namazlarda yapılan telaffuz hatalarının namazı bozup bozmayacağı hakkında ulema bazı kurallar getirmişlerdir. Çıkış yerleri birbirine yakın olan harflerde yanlışlık yapmakla namaz bozulmaz. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Diyanetin yayınladığı fetvasınan bakabilirsin.


berk1576
Selamun aleyküm Allah rızası için yardım edin
Rabbime şükür 5 vakit namazımı kılıyorum fakat namazda söylenen kelimeleri söylerken zorlanıyorum

-Sübhâne Rabbiyel-a’la ve Sübhâne Rabbiyel-azim’i söylerken Sübânedeki b harfi ben söylerken p gibi çıkıyor bu namazı bozar mı ? ne kadar denesem deneyim arada oluyor arada olmuyor.

-Rabbena Lekel Hamd söylerken d harfi bende t harfi gibi çıkıyor ve bunun namazı bozduğunu duymuştum doğru mudur ? ne kadar denesem deneyim arada oluyor arada olmuyor bunun için namazı tekrarladığım oluyor tekrarlarken bir daha aynısı oluyor ve bir daha tekrarlıyorum bu böyle devam ediyor bu namazı bozar mı ?

Allah rızası için yardım edin tekrar tekrar kıldığımdan affedersiniz ter içinde kalıyorum ve 13 rekatlık namazı 1 saati geçik kıldığım oluyor yardım edin bu yazdığım şeylerle namaz bozulur mu ?


Ensar
Bu durum sizde takıntı hale dönüşmüş olduğından namazınız uzun sürüyor ve haliyle zorlanıyor sunuz. Şafii ve Hanefi mezhebine göre namaz esnasında fatiha dışındaki okuyuş larda olan hatalardan dolayı namaza bir zarar gelmez namazınız bozulmaz. Namazı tekrar tekrar kılmayın, vesvese ve kuşkularınızı yenin, sizler içinizden doğru okuduğunuza dair kendinizi ikna ederek bu düşünceleri yok edebilir siniz.


berk1576
hocam yardımcı olur musunuz namazda yanlış okuma vesvesem var artık bu vesveseden çıktı takıntı haline geldi hanefi ve şafii mezheplerine göre fatiha dışındaki duları yanlış okumak namazı bozmazmış sıkıntı şurda ben fatihayı yanlış okudum mu okumadımmı diye tereddüte düşüyorum camide cemaate yetişemiyorum yavaş okumaktan Allah rızası için yardım edin fatiha da bazi harfleri yanlış okumak namazı bozar mı ? ben bu takıntı yüzünden namazları uzun süre kılmak zorunda kalıyorum hatta tekrar tekrar kılmak zorunda kalıyorum yardımcı olur musunuz


misafir4
< Namazda Kur’an’dan bir bölüm okumak farzdır. Bu farzın yerine getirilmiş olması için, Kur’an’ın doğru, usûlüne uygun olarak okunması gerekir. Okuyucunun sürçmesi ve yanılmasına zelletü’l-kâri veya lahn denir.
Namazdaki kıraatlerde sin ve sad gibi mahreç yakınlığı bulunan harflerde, harflerin tam mahrecinden çıkarılamaması durumunda namaz bozulmaz. Fakat âlimlerin çoğunluğu Allahü ehad yerine Allahü ehat demenin namazı bozacağı görüşünde oldukları için, İhlas sûresini okurken Ehad kelimesini Ehat gibi okumamaya dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda mahreç yakınlığı olmamakla birlikte bazı harfler yaygın olarak karıştırıldığı için ayırt etme zorluğu bulunan bu çeşit harflerin birbiri yerine geçirilmesi durumunda birçok fakihe göre namaz bozulmaz. Mesela ( ض ) harfi yerine ( د ), ( ذ ) yerine ( ظ ) harflerinin okunması böyledir. Çünkü bu durumlarda zaruret ve kaçınılması mümkün olmayan bir durum (umûm-ı belvâ) vardır. Fakat mahreçleri ayrı harfler birbiri yerine telaffuz edilir de mana değişirse namaz bozulur. Geriye dönüp doğru telaffuz edilirse namaz sahih olur (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 87; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 394-396).
Şâfiî mezhebine göre ise kişi öğrenmeye gücü ve imkânı olduğu halde namazda Fâtiha suresindeki bir harfi başka bir harf ile değiştirirse kıraati sahih olmaz. Ancak hemen ardından doğrusunu okursa namazı sahih olur. Bu bağlamda örneğin Fâtiha suresindeki ولا الضالين ifadesindeki ( ض ) harfinin mahrecini öğrenme imkân ve gücüne sahip olan kimse, bu harfin yerine ( ظ) harfini söylerse tercih edilen görüşe göre namazı bozulur. Ancak harfin doğru okunuşunu öğrenme imkânı ve gücü yoksa namazı bozulmaz (Remlî, Nihâyetu’l-Muhtac, I, 481). Fâtiha sûresi dışındaki diğer sûre veya âyetlerdeki okuyuş ve mahreç hatalarının ise namaza herhangi bir etkisi olmaz. >

diyanetin yapmış olduğu açıklama bu şekilde kardeşim. yani önce "fatiha" ya mukayyet olmaya bak. ayrıca anlam değişikliklerine neden olmayan telaffuz hataları da, inşaAllah kıraatı bozmazlar. ayrıca "ayn" harfini çıkaramamak başka, "ehad" derken "ha" harfini parlatamamak başka, "ehat" başka. "ehat" a gerek yok

ancak anlaşılan sen bunu vesvese yapmışın. cemaatle namaz kılarken imama uyulur ve cemaate yetişememek diye bir şey yokdur, bunu dert etmemen lazım. yine tekrar tekrar namaz kılmana da gerek yokdur. hele durup durup acaba yanlış mı okudum diyorsan da olmaz. geçmişe yönelik şeyleri, acabaları, bilemeyeceğin şeyleri olumsuza yorma.

genellikle okuma yanlışlıkları, utanmakdan sıkılmakdan olur ve insan bu harfleri geçiştirir. geçiştire geçiştire on kere okur, olmadı der. halbuki herkes tane tane okuyabilir, onun için sıkılmadan utanmadan tane tane oku, tane tane öğren. namaz önceleri sonraları bir imamın karşısına geçerek, üç beş dakikada da bunu talim eder pratik yapabilirsin. dediğim gibi fatihaya mukayyet olmaya bak, vesvese yapma.

ayrıca daha önce de benzer bir soru sormuşsun, gayet güzel cevab verilmiş. yeteneğin yoksa yokdur, tekrar kılınca mı doğru okuyorsun veya kaç kere kılınca doğru okuyorsun. kendine yüklenmez, kendine eziyet etmezsen, utanmazsan sıkılmazsan, on kere geçiştirerek okuyasıya kadar tane tane beller talim eder okursan hallolur gider. ayrıca önemli olan Allah ın okumalarımızı beğenmesidir. kekeleyerek de olsa, utansa da sıkılsa da, okumak için gayret edenin sevabı; düz ve rahat bir şekilde okuyanın sevabından fazladır. ancak okuduklarını anlamlarını değiştirmeyecek kadar okuman, okumaları geçiştirmeyi harfleri yutmayı alışkanlık haline getirmemen, fatihaya mukayyet olman gerekmektedir. tekrar tekrar namaz kılmana, cemaatle namaz kılarken cemaate yetişemedin diye sıkılmana da gerek yokdur. sen bir namaz sonrası, utanmadan sıkılmadan hocanın karşısına geç, gerisi hallolur inşaAllah. Allah a emanet ol


Namaz Dualarında Harf Yanlışlığı

Bu kategoride yer alan Hu ve Hay Allah (cc) nün isimlerinden midir anlamları nedir ? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Namazda bazı harfleri yanlış okumak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.