Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:53
Misafir
Yönetici

Hayale dayalı hikaye-roman yazmak caiz midir?

Kayıtsız Üye
hayale dayalı hikaye-roman yazmak ve bunlardan para kazanmak caiz midir? romanın-hikayenin başında bu kitaptaki herşey hayal ürünüdür vb diye belirttiğimiz taktirde bir sorun olur mu?


Cevap: Hayale dayalı hikaye-roman yazmak caiz midir?

Şema
Yazılacak roman içerisinde inancı bozacak, dine ve ahlaka aykırı şeyler yazılmadıktan sonra hayalleri yazmak caizdir.


Yorum: Hayale dayalı hikaye-roman yazmak caiz midir?

Kayıtsız Üye
Peki yazılan hikayede ahlaka ve islami değerlere uygun olarak kadın karakterlere de yer verilirse islami roman niteliği taşır ve caiz olur mu?


Yorum: Hayale dayalı hikaye-roman yazmak caiz midir?

arifselim
Hayali hikayelerin içerisinde kadın veya erkek olması arasında bir fark yoktur. Önemli olan İslama ve ahlaka aykırı olacak bir şeylerin olmamasıdır. Eğer buna dikkat edilirse yazılabilir.


Kayıtsız Üye
Merhabalar, ben hikaye yazıyorum. Bazı ünlü/şarkıcılar hakkında. Hikayede sadece bu ünlüler baş karakter, diğer karakterler hayali karakter. Bu şekilde tanınmış birisi hakkında hikayeler yazmak günah mıdır? Tanınmış kişinin haberi olmadığı için bana günah mıdır? Hikaye içeriğinde cinsel içerik yok. Teşekkürler şimdiden.


Ensar
Hikaye içerisinde cinsel içeriğin olup olmadığı yetmez hikayenin aynı zamanda yalan doğru olmayan yazılarında yazılmaması na dikkat edilmelidir. Farz edelim ki biri sizin için bir hikaye yazacak bu hikaye nasıl olursa sizin hoşunuza gider?? sizde hikayeyi ona göre yazmalısınız. Biz sizin için bu tür hikayelerden uzak kalmamızın sizin için daha hayırlı olacağı kanaatindeyiz.


Kayıtsız Üye
merhaba hocam. ben bir site üzerinden kendimce yazdığım hikayeleri yayınlıyorum. öyle büyük bir amacım yok kendi kendime yazıp paylaşıyorum. hikayelerimdeki ana karakterler ünlü kişiler. bu bahsettiğim ünlüler de dünyaca tanınmış kişiler, medyaya açık yani. benim yazdığım hikayede ana karakter olduklarından kendilerinin haberleri olmuyor haliyle, bu yüzden bana günah mıdır? ikinci bir sorum hocam, hikâyelerimde kötü içerik yok, küfür vs. yok, bu şekilde hikâye yazmam uygun mudur? inşAllah cevaplarsınız aklıma çok


Ensar
Yazmış olduğunuz hikaye veya romanlarda yalan ve küfür içerikli bir yazı, ünlü olan kişiyi yermek adına birşey olmadığı müddetçe sorun yoktur, yazılanlar sadece doğru anlatılmaya izin verilir nitelikte olmalıdır ve özel husustaki hayatını konu etmeyecek olduğu sürecede inşaAllah sıkıntı yoktur. Ancak bizler yazmanızı tavsiye etmiyoruz. Selametle kalın


roman yazmak, aliya izzetbegovic

Bu kategoride yer alan Koca karısına hakkını helal etmese ne olur? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Hayale dayalı hikaye-roman yazmak caiz midir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.