Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:52
Misafir
Yönetici

Namazda ikinci rekatta oturmayı unutmak

Kayıtsız Üye
Namazda ilk oturmayı unutunca 3 rekatda oturuyor muyuz.. bilgi verir misiniz


Cevap: Namazda ikinci rekatta oturmayı unutmak

Şema
Namazda ilk oturuşu unutup ayağa kalkan artık geri dönmeyecek ve namazın sorunda sehiv secdesi yaparak telafi edecek.
Bu bilgi hem şafii hem de Hanefi mezhebine göredir.


Yorum: Namazda ikinci rekatta oturmayı unutmak

Kayıtsız Üye
Ben akşam namazımın farzında 2.rekatında oturmayı unuttum. Ve bu sünneti kıldıktan sonra aklıma geldi yani sehiv de yapmadım.. Namazı tekrar kılmam gerekir mi


Yorum: Namazda ikinci rekatta oturmayı unutmak

Prens
Namazı tekrar kılmana gerek yok. Namazda aklına gelseydi sehiv secdesi yapardın. Namazdan sonra yapacak bir şey yok. bu açıdan namazın geçerlidir.


Kayıtsız Üye
Ben tam ayağa kalkıyordum ki son anda aklıma geldi yeniden kade-i ahireye oturdum sakıncası var mıdır?


arifselim
Ayağa kalkarken son rekatta olduğunu farkeden kimse hemen oturmalıdır. Böyle yapmakla doğrusunu yapmışsın. Bir sakıncası yoktur. Allah kabul etsin.


Kayıtsız Üye
Ben namaza yeni başladım borcum çok ve her vakit namazlarimi kildiktan sonra tesbihimi çekip duami ettikten sonra arkasından kaza namazima niyetleniyorum mesela ikindi namazından sonra niyet ettim Allah rızası için Enson kilmadigim ikindi namazımın farzinin kazasını kılmaya diye niyetleniyorum acaba dogrumu niyetleniyorum hocam


ait
Niyetin doğrudur öyle niyet edebilirsin.


Kayıtsız Üye
Selâmün aleyküm. Dün iki vakit namazda da ikinci kez oturmayı unuttum. Şöyle ki başımı secdeye koyup sübhane rabbiyel ala dedikten sonra tam kalkıyordum ki aklıma geldi, yeniden oturdum hemen ve sonra tekrar 2. secdeye gittim sübhane rabbiyel ala diyip namazıma devam ettim.
1. Bu durumda namazım geçerli mi ?
2. Bu gibi durumlarda ne yapabilirim ? Mesela hata yaptığımda selam verip namazı bırakmalı mıyım yeniden başlamak için ? Çünkü sehiv secdesini pek anlayamadığım için ben namaza yeniden başlıyorum. Bu günah mıdır ?


mum
Namaz geçerli… Namaz bitir selam ver sonra sehiv secdesi yap.
Selam verdikten sonra tekbir getir ve normal iki secde yap sonra tahiyyat, salli barik oku selam ver.
(hanefi mezhebine göre)


Kayıtsız Üye
Ettehıyatüye oturmadık 2. Rekatta ayağa kalktık aklımıza geldi fatiha ve zamlı sure okuyup tekrarmı ettahıyatüye oturacağız yoksa oturmuş gibimi devam edeceğiz sevid secdesi yapacağız


mum
ikinci rekat sonunda oturmayı unutursak, kalan iki rekatı tamamlamalı ve namaz sonu selam verdikten sonra SEHİV secdesi yapmalıyız.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm. Farz namazda mesela 1. rekâtta sübhanAllah diyecek kadar oturmalıyız ya, onu yapmayı unutup direkt ayağa kalksak (2. rekâta) namaz geçerli olur mu ? Ve bir kere secdeye gitmiş oluyorum bu durumda (2 yerine)


imam
< unutup direkt ayağa kalksak (2. rekâta) namaz geçerli olur mu ? >
Namaz geçerli ama namaz sonunda sehiv secdesine gidin.

< kere secdeye gitmiş oluyorum bu durumda (2 yerine) >
Hanefi mezhebine göre 1. secde uzatılırsa 2. secde yerine de geçer.


Kayıtsız Üye
Selâmünaleyküm, ben vitir namazını kılarken ikinci rekatta tahiyyata oturmayı unuttum, ayağa kalkınca aklıma geldi. Üçüncü rekatın sonunda tahiyyattan sonra sehiv secdesi yaptım, acaba kabul oluşmudur. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.


Ensar
Ve aleyküm selam sevgili kardeşim sehiv secdesi yanılma secdesine giderek doğru olanı yapmışsınız. Namaz geçerlidir içiniz rahat olsun


Kayıtsız Üye
Yatsının ilk sünnetini kılarken ilk oturuşu yapmadığımı hatırlayınca üçüncü rekatta aynı sureyi okuyup ilk oturuşu yaptım ve iki rekat daha kılarak 5 rekat kılmış oldum. Geçerli olur mu


Ensar
İlk oturuş, namazın vaciplerindendir. Vacibin unutulması durumunda son oturuşta sehiv secdesi yapılması gerekir. Yani fazladan o rekatı kılmamalıydınız. Siz fazladan bir rekat kılmış ve namazı bir hayli karışık hale getirmişsiniz. Namazınızı kaza etmeniz gerekir.


Kayıtsız Üye
Hocam öğle namazının kazasını kılıyordum daha sonra ikinci rekatta oturmayı ayağa kalktım fatiha okurken fark ettim ve fatiha yı yarıda kesip tekrar oturdum. Namaz kabul olur mu?


Ensar
Merhaba sevgili kardeşim şöyleki; eğer ayağa kalktıktan hemen sonra otursaydınız olurdu, fatiha suresini okunduktan yada yarıda kesseniz dahi geri dönüş olmayacağından namaz geçersiz olur. Namazınızı tekrar iade etmeniz gerekir. kalın selametle.


Kayıtsız Üye
Sabah namazı farzını kılarken 2.rekattan sonra oturmayı unuttum.ayaga kalktım Fatiha suresini okurken 3.rekati kildigimi farkettim.zammi süre okuudum sonra rükû secde oturuş namazı tamamladım.namazim geçerli olmuş mudur.


namazda 2. rekatta oturmayı unutmak, namazda ikinci rekatta oturmayı unutmak, namazda tahiyyat oturuşunu unutmak

Bu kategoride yer alan İslamdaki Bunlar Gibi Eylemler İnsan Haklarıyla çelişmiyor Mu? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Namazda ikinci rekatta oturmayı unutmak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.