Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:53
Misafir
Yönetici

Küçükken bir şey çalmak

Kayıtsız Üye
Selamünaleyküm kardesler,

Bir konuda fikir almak istiyorum:
Yasadigimiz yerde bir flormar tarzinda bir magaza var, icinde kozmetik/bakım ürünleri, vs. Tarzinda seyler satiliyor.

Kücükken o zamanki komsularimiz ile adrenalin olsun diye mi, ne icin bilmiyorum, oradan bir seyler alip parasini ödemeden cikmistik. Caldigimiz seyler kücük ve bizim o zamanki ufak yasimizda isimize yaramayacak seyler idi. Yani, büyük ihtimal ‘komiklik ve heyecan’ amacinla yaptigimizi düsünüyorum.

Suan o zaman ki diger cocuklari görmüyorum, ama icim rahat da degil ve pismanim!
Kul hakki olmuyormu?
Ne yapmaliyim? Gidip o ürünün parasini versemmi diye düsünüyorum, ama tanindik yerde tanindik olduklari icin reaksiyonlarini bilmiyorum.
Veya oradan her alisveris yaptigimda paranin üstünü hediye etsem? Ama bu yine de olmaz, cünki ne de olsa dükkani isleten olmuyor kasada.

Ne yapilmasi gerekir böyle durumlarda?

Simdiden Allah razi olsun…


Cevap: Küçükken bir şey çalmak

Şem’a
Çaldığınız ürünün kıymeti neyse mutlaka ödemelisiniz.
Utanıyorsanız bir yolunu bulun ama mutlaka verin.


Kul Hakkı

Kayıtsız Üye
küçükken(5-6 yaşlarındayken) annemle pazara gitmiştik. Annem pazarcı ile konuşuyordu .ben de tabi çocukluk hali o adamın kuru üzümlerinde bi iki tanesini ağzıma atmıştım.kul hakkı na girer mi ? Şimdi o adamı arasam da bulamam. Cevaplarsanız çok ama çok sevinirim…


Yorum: Küçükken bir şey çalmak

arifselim
O yaşlarda yenilen bir şeyden dolayı kul hakkına girilmiş olmaz. Yinede eğer istersen o kimsenin hayrına olmak üzere fakirlere bir miktar sadaka verebilirsin.


Kayıtsız Üye
bende küçükken yaklaşık 10 sene önce kasabamızdaki internet cafeye borcum vardı 40- 50 tl civarı ailemden habersiz. Neyse bu cafe kasabamızdan taşınıp merkeze gitti, borcu olanlar çoktu. Bi kaç defa elindeki veresiye defteriyle bgeldi kasabamıza benim gibi borcu olanlar vardı biz bulup vermeye çalışacağız dedik (çocukluk hali tabi) ondan sonra bir daha gelmedi. Nerde olduklarınıda bilmiyorum. O zamanın parasıyla 50 tl şimdi kim bilir ne kadardır. Böyle kul hakkına girmiş mi oluyorum. Ne yapmam gerekir?


arifselim
Eğer ergenlik yaşında iken bu borç gerçekleşmişse tabiki de bu bir haktır ve ödenmesi gerekir. O kişiyi bularak borcunu ödemeli ve helalleşmelisin. Eğer ulaşmazsan o zaman tövbe et ve o miktarı fakirlere sadaka olarak dağıt.


Kayıtsız Üye
Selamun aleyküm ben 10 veya 9 yaşımda 3 tane o zaman o popüler oyunu taso çalmıştım arkadaşla o zaman 3 tanesi 30 40 kuruştu şimdi 75 kuruş yada 1 lira ben şimdi gidip adama çaldım deyip pata veremem zaten o adamın orada olduğunu da bilmiyorum şimdi ben ne yapacağım yaşım 9 veya 10 du


misafir4
güzel kardeşim, yaşın 9 veya 10 olduğu için inşaAllah günah yazılmamışdır ancak yine de sen bu kimseyi bul ve karşılığını ver. büyükler böyle şeylere kızmazlar. bana gelsen böyle söylesen, – aferin sana derim, bir tane de dondurma alır öyle gönderirim. ama açıkca söyleyemezsen de artık ne bileyim, – abi/amca, arkadaş veya kardeşim vaktinde böyle böyle yapmış de, öyle ver parasını. o adam artık orada yoksa da, bir çocuğa git üç beş liralık bir oyuncak al. o tasoları da ayrıca birine ver geç. yani bir hal çaresine bak.

dediğim gibi inşaAllah günah yazılmamıştır ama haramın ne yapacağı belli olmaz. bir kuşu bile haram yolla kazanılmış bir yiyecekle yemlesen, kuş kuşlukdan çıkar. ayrıca insanlardan çekinmeye ve utanmaya alışma, Allah dan utan Allah dan sakın. yani haramlardan uzak durmak ve yapdığın yanlışlara karşın, insanlardan değil de Allah dan utanmak ve bu yanlışlarını düzeltmek, sana çok şey kazandırır. yok bunlara alışmak ise kaybettirir.

Bu kategoride yer alan Kocamın bir gayri meşru çocuğu olduğunu öğrendim ne yapmalıyım? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Küçükken bir şey çalmak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.