Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:51
Misafir
Yönetici

İslamdaki Bunlar Gibi Eylemler İnsan Haklarıyla çelişmiyor Mu?

Kayıtsız Üye
Öncelikle belirteyim ateist vs. değilim, Müslümanım ama bu konular çok kafama takıkıyor. Bazıları:

1- Kuranda Nur 2 ayetinde zina yapanlara 100 sopa cezası var. Bu ne kadar doğru (ahlak açısından)

2- Kuranda erkeklere kadınlar size itaat etmediğinde hafif dövün gibi bir ayet geçiyor. Neden böyle dendiğini anlayabilmiş değilken kadın neden kocasına vurumıyor diye bir soruda da takıldı aklıma. İkisini birden cevaplarsanız sevinirim.

3- Cennette neden huriler müjdeleniyor? Ayrıca doğru olsa bile neden kadınlara herhangi bir erkek vs. müjdelenmiyor?

4- Tam emin değilim böyle birşey olup olmadığından ama sanırım bir kişi ya da aile bir çocuğu evlat aldığında dinen mirasını ona bırakması için varsa yiğenlerinden torunlarından vs. rıza almalıymış bu doğru mu doğruysa neden?

5- İslamda kuzenle evlenmek caiz. Akraba evliliğinde de sakat çocuk doğma olasılığı daha yüksek. Süt kardeşten bile genlerin geçtiğini bilip süt kardeşlerinin evlenmesini yasaklayan Kuran, neden kuzenler için böyle bir yasak koymamış?

6- Kuranda peygamber eşi olmak ile ilgili birkaç ayet vardı. Sanırım ahzap 50 idi. Bunlar peygambere özeldir vs. diyordu. Bu ne kadar doğru (yani ahlak olarak)?

7- Erkeklere böyle birşey yokken kadınların başlarını örtmesi neden farz? Göğüsü anlayabilirim, erkekler için çekici ama neden saç ve baş? Hiçbir erkeği bir kadının saçına şehvet duyduğunu düşünmüyorum. Haydi öyle diyelim, kadınların saçı uzun, erkekler kendilerinden farklı olduğu için güzel bulabilirler gibimsi,, hadi öyle diyelim peki örneğin saçını kısa kesenler var erkek gibi, onlar da mı kapanacak?

8- Bir kadının kocasından izinsiz bir yere gitmesi (kısaysa yada 2 3 günlük yolsa gidebilirmiş saçma bence neye göre bu çıkarımı yaptınız?) yasakmış. Ben buna inanmıyorum ama sizin de fikrinizi merak ediyorum.

9- Bir de örneğin 1. ve 2. soruda bahsettiğim gibi cezalar günümüzde uygulanmıyor (en azından Türkiyede) uygulandığında uygulayan kişiye hapis veriliyor. O zaman bu devlet kanunları İslama göre yanlış??

Evet temel olarak sorularım bunlar. Sizden ricam bunları cevaplarken "Sen islamdan çıkmışsın, nasıl müslümansın; Allah öyle kural koymuş sorgulayamazsın" gibi yanıtlar vermek yerine soruların cevaplarını ve sebeplerini söylemeniz ve diğer birkaç sitelerin yaptığı gibi uzun uzuun yazarak konuyu dallanıp budaklandırarak iyice anlaşılmaz yapıp konuyu kapamamanız. Şimdiden teşekkürler.


Yorum: İslamdaki Bunlar Gibi Eylemler İnsan Haklarıyla çelişmiyor Mu?

Kayıtsız Üye
1 ) herhangi bir hukuk sisteminin cezalarının mahiyetini masaya yatırmak mümkün değildir. örnek vereyim neden bir şeyin cezası 4 yıl 360 gün değilde 5 yıl denmez, hangi ceza hukukundaki her maddeyi böyle ele alabiliyorsun ? kaldı ki bunun en akla yatkın en insana ve hayata uygun olanı da "kısasda sizin için hayat vardır" sözü üzere kısasdır ancak bugün hukuk sistemleri bunu uygun bulmayıp yerine başka hukuklar ihdas etmektedir.

kaldı ki şeriat meşruiyetini yaratıcıdan alır ve meşruiyet problemi taşımaz. diğer hukuk sistemleri meşruiyet değil makul olma esası üzerine kuruludur. bu da çoğu zaman mütekabiliyet ilkesine uygunluk göstermez. yani bir hüküm çoğu zaman hükmü veren için makul ve rasyonel olabiliyor iken cezayı alan için zulüm olabiliyordur. bu hukuk sistemleri, hüküm veren ve hükme muhatap olanların hukuklarını ayrı ayrı ele almaz, sadece öngördüğü normların makul ve rasyonel olanın işletilmesini esas alır.

2 ) kızını dövmeyen dizini döver denmiştir, burada insanlara oturup kızlarını dövmeleri mi öğütlenmiştir ? kızlara niye babalarını dövmeleri tavsiye edilmemiştir denebilir mi ? islamda insana vurulabilecek yerler ve sınırları bellidir, ele yüze karna kalçaya bacaklara vurulmaz, iz bırakılmaz. yani sadece sırta hafifce vurulabilir. bu da bir hedef şematizasyonu değildir insanın haddini aşmasının önüne getirilmiş olan bir sınırlamadır. bu böyle tarif edilmemiş olsa, insan aklına geleni yapabilecekdir. kaldı ki kadınları hafifce dövün ayetinin ayrıca açıklamaları vardır. bunun zina eden kadınlar için olduğu da söylenir ama hepsi bir yana bunlar evlilik müessesesinin sağlıklı işlemesi üzerine söylemlerdir. evlilik müessesesinin sağlıklı işlemesiyle ilgilenmeyenler, boşanırlar gönderilirler uğraşılmazlar.

3 ) erkeklere ne vaad edilebilir ki başka ? erkekler neden kadınlardan hoşlanıyor denebilir mi ? kaldı ki kadınlara böyle bir müjdenin verilmemiş olması, cennetin nasıl bir yer olduğunu bildiğimiz anlamına da gelmez. biz sadece bildirilmiş olanı bilebiliriz. erkeğin kadın muhabbeti dilinden eksik olmaz bundan gocunmaz da. halbuki bir kadın hoşlansa da arzu etse de, bunun dile dökülür aşikar edilir olmasından rahatsız olur.

bir yere gidilecek olsa amiyane bir dille erkeğe; hem orada güzel kadınlar varmış dersen, ne duruyoruz o zaman der ama bir kadına hem orada yakışıklı erkekler varmış sen seversin dersen, ne kadar ucuzsun biz ona mı bakıyorduk sen iflah olmazsın der.

4 ) tam emin değilseniz uğraşmayalım isterseniz ama evladlık müessesesi, alınan kimse içinde onun ailesi içinde rencide edici olmaktadır. angelina jolie nin brad pitt in aldığı evladlıklar, beni aldığınız yere afrikaya götürün demektedir. dolayısıyla evladlık müessesesinde ortada bir hak yoktur, duygusal söylemlerle hak ihlalleri de nahoş durumlar ortaya çıkarmaktadır. bu duygusal söylemler neseb bakımından hak bakımından da bir gerçeklik taşımamaktadır. islam ne güzel "onlar ancak kardeşlerinizdir" demiştir.

5 ) bir köyde akraba olmayan var mı ? veya bir kasabada bile bunlardan kaçı evlilik çağında olur ? bunlar kimle evlenecek ? bunların hayatları nasıl devam edecek ? islam özellikle akraba evliliğini tavsiye de etmemiştir, nehiy de etmemiştir. sadece bir sınırlama getirmemiştir.

6 ) ahlak olarak mı ? bu nasıl bir terbiyesizlikdir ? sen yaradılışı inkar eden bir varlık felsefesi bir ahlak felsefesi oku da, iki cümle anla da öyle konuş. dinin mevzu bahis olmadığı hiçbir tutarlı ve geçerli, varlık veya ahlak tezi bulunmamaktadır.

7 ) erkeklerle kadınların tesettürünü kıyaslıyorsun, göğüsleri anlayabilirim diyorsun, senin anladığınla mı iş tutulacak ?
erkeklerle kadınların farklı olduklarını sende biliyorsun.

8 ) kadın, kocasından izinsiz habersiz iki günlük yola mı gidermiş. adama soracaklar karın nerede diyecekler, bilmiyorum diyecek. soruların çocuk sorularına döndü, sekizincisine gelmiş olmak yazdıklarımı silmek hususunda mütereddid bıraktı.

9 ) cezaların kimileri had cezalarıdır kimileri tazir cezalarıdır. tazir cezalarında devlet düzenlemelere gidebilir.
evet bunlardan islama uygun olmayanları yanlışdır.

Bu kategoride yer alan Ezel ve ebed nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

İslamdaki Bunlar Gibi Eylemler İnsan Haklarıyla çelişmiyor Mu? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.