Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:54
Misafir
Yönetici

Başka Dine Hakaret ?

Kayıtsız Üye
Ben burda tuvalet kağıdında başka dinin sembolü olduğunu gördüm. Bizim dinimiz değil. Başka bi dinin. Onu kullanmadım. Onu kullansaydım caiz olurmuydu? Ve o markanın mutfak peçetelerindede var. Onu kullanmak caizmidir ?


Yorum: Başka Dine Hakaret ?

Omer Faruk
Enam Suresi ayet 108’de "Allah’tan başkasına tapanlara sövmeyin; sonra onlar da bilmeyerek Allah’a söverler."

Allah’tan başkasına tapanlar, Allah’a şirk koşan başka dinlere ve dinlerinin ilahına sövmeyin diyor ayet. Dolayısıyla bu davranışı ima edecek her türlü davranış dinimizce yasaklanmıştır.


Yorum: Başka Dine Hakaret ?

Kayıtsız Üye
Hani bi insan küfür sembolünü takması küfür olur ya, onu kullanmakta küfür olurmu anlamında sormuştum? Ve yani kullansaydım kesin harammı işlemiş olurdum o ayetten dolayı?


Yorum: Başka Dine Hakaret ?

seyit gazi
sorduğunuz soruyla alakası yok ama size biraz tarihi süreciyle beraber bir şeyler anlatayım…
bizde kağıt kutsaldır. zamanında tuvalet kağıdının kullanılmasını bile şık bulmamışlar çünkü kağıdın üzerine yazı yazılır. yeryüzünde telif edilmiş bugün anladığımız anlamda bir milyon kitabın, herhalde dokuzyüzdoksandokuz binini müslümanlar telif etmiştir. iskenderiye kütüphaneleri falan varmış ama dünyada bilinen ilk kitab -2yy da balkanlarda 6 sayfalık bir kitab ve milad civarı mısırda iki sayfalık bir kitabdir.
bunun dışında kolleksiyonlar mevcuttur ve uzakdoğuda da sanskritce bir kitabları vardır, 8 yyda da kitab olarak yazılmış bir tane incil olması lazım. bazen hakkında konuşulur ama bahsedilen şeyler farklıdır, tarihi süreçler düşünülmeden konuşulan şeylerdir. bugün anladığımız haliyle kitab, müslümanların insanlığa hediyesidir. 10. yylarda kütüphanelerinde yüzbinlerce kitab olan onlarca islam beldesi sayabilirsiniz, kağıdın avrupaya girişi ise 13 yydır. arada istisnalar olabilir ama genel durum budur. buda avrupanın ilerlemenin tohumunu attığı zamanlara denk gelir. kağıt farklı bir şeydir.
inşaAllah müslümanlar bugünün kağıdı olarak, teknoloji bilgisayar dilini yazılımı da böyle kutsal belleyerek aradaki farkı kapatabilirler. burada anlatmak istediğim şey tuvalet kağıdı kullanılmazdı ve benzeri şeyler değil, zihniyet farklılığı. yine söyleyebilirim ki 7 yy da bir müslüman, bugün 20 yyda yaşayan bir plaza insanından daha temizdir.
7 yy da bir müslümanın üzerinde en fazla toz toprak olurdu ama üzerinde bir necaset olmazdı. bizde temizlik iç çamaşırından başlar. bugün 20 yy da zengin hali vakti yerinde birisi, iç çamaşırına bulaşan necaseti umursamaz hatta onu temizlemek veya değiştirmek yerine, rengini belli etmeyecek rahatsız olmayacağı renkler tercih eder. böyle insanların temizliği sadece gösterişdir. hiçkimse namaz kılan birisi kadar temiz olamaz.
kıldığımız namazın bize bunu yaptırması gerekir. bir gün bir eğitim dersinde kulağıma baktılar ekrana yansıttılar, hoca senin kulağın ne kadar temiz öyle demişti. tozu toprağı eski püskülüğü kastetmiyorum. bu temizlik sadece namazla ilgili veya sadece abdestle alakalı bir durumda değildir, hayatımızda diğer alanlara da yansıması gerekir. yazdıklarım aklını bulandırmasın. taharetinizi en güzel şekilde yapın. yazdıklarımla ilgili olarak elinizde olmayan kontrol edemeyeceğiniz temizlik vesveselerine veya iç çamaşırı kontrolleri takıntılarına da sakın bulaşmayın, olduğu kadar temizleyin geçin.
ben size genel bir durumdan bahsettim. gencler aslını bizimde bilmediğimiz hava civa şeyler peşinde olduğumuzu, bu değerleri kucağımızda bulup haydi hayırlısı gibi şeyler dediğimizi zannedebiliyorlar. kağıtla taharetin lafı geçince yazayım dedim hayırlı günler.


Omer Faruk
< Hani bi insan küfür sembolünü takması küfür olur ya, onu kullanmakta küfür olurmu anlamında sormuştum? Ve yani kullansaydım kesin harammı işlemiş olurdum o ayetten dolayı? >
Hayır haram işlemiş olmazdın. Ancak kasıtlı olarak hakaret amacıyla kullanılırsa doğru olmaz. Bunu sen sormuyorsun ama burayı okuyanlar daha geniş anlasınlar diye yazıyorum. Selametle kardeşim.

Bu kategoride yer alan Ölümü gör demek? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Başka Dine Hakaret ? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.