Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:55
Misafir
Yönetici

Ayak Altındaki Siyah Kirler Gusle Mani mi

Kayıtsız Üye
Selâmün aleyküm ayak altındaki siyah kirler gusule manimi topuğumda gördüm tırnak aralarındaki gibi küçüktü şu geçmiş midir cevaplarınız için teşekkürler


Yorum: Ayak Altındaki Siyah Kirler Gusle Mani mi

Omer Faruk
peygamberimizin guslünde esas olan, mümkün olan temizliktir. Bazen ağır işlerde uğraşan insanların ellerinde ve ayaklarında kir gibi görünen ama uzun sürede meydana kalmış ve deri altına birikmiş siyah lekeler olabilir. Bunların bazen bir banyoda temizlenmesi mümkün olmadığı gibi aynı işi yapmaya devam eden (demirci, tamirci, çiftçi vs.) insanların adeta "nasır" gibi hayat boyu çıkmaması da mümkündür. Böyle olan insanların guslü geçerlidir herhangi bir mahzuru da yoktur.

Dolayısıyla Allah’ın Rasulü bu dini zorluk olarak değil kolaylık olarak sunmuştur. Kolaydan kasıt, ibadetlerin zorlaştırılmadan kişinin "yapabildiği" ile sınırlandırılmasıdır. Bu sınırlandırmalar kişiye dini kolaylaştırmak içindir.

Selametle….

Bu kategoride yer alan Birden Fazla Sayfalara Fetva Sormak başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Ayak Altındaki Siyah Kirler Gusle Mani mi Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.