Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:55
Misafir
Yönetici

Birden Fazla Sayfalara Fetva Sormak

Kayıtsız Üye
Ben fetva ararken birden fazla sitelere soruyorum ve cevaplarını karşılaştırıyorum. Bazı konularda bulduğum fetvayı mantıklı bulduğum ve ona uyduğum halde. Başka sitelerin cevabını beklemek münafıklık olur mu? Yani kendimi mi kandırıyorum? Yani cevap bulduğum ve kabullendiğim halde, belki başka bir görüş vardır diye başka siteden cevap beklersem.


Yorum: Birden Fazla Sayfalara Fetva Sormak

Omer Faruk
< Ben fetva ararken birden fazla sitelere soruyorum ve cevaplarını karşılaştırıyorum. Bazı konularda bulduğum fetvayı mantıklı bulduğum ve ona uyduğum halde. Başka sitelerin cevabını beklemek münafıklık olur mu? Yani kendimi mi kandırıyorum? Yani cevap bulduğum ve kabullendiğim halde, belki başka bir görüş vardır diye başka siteden cevap beklersem. >
Bence bu durumlara düşmemek için Allah’ın "OKU" emrine uyarak dinini Kur’an’dan başlayarak kendin öğrenmeye çalış. Artık bu konuda imkanlar sınırsız. Bir kişi hiç evinden çıkmadan Kur’an’ı ve tefsiri (hem de çeşit çeşit kitaplardan) okuyabilir öğrenebilir.

Eğer müslümanlar her gün sosyal medyaya ayırdıkları 4, 5 saatlerinden 1 saatini günlük dinlerini öğrenmeye çalışsalar, hiçbir HOCA’ya ihtiyaç duymadan dinlerini yaşarlar. Ama bunun yerine habire hocalara soruyorlar.

Unutmayınız, Fetullah gibi üçkağıtçılardan korunmanın yolu dini kendinizin öğrenmesidir. Çünkü hesaba gittiğinizde hiçbir HOCA yanınıza yardımcı olarak gelemeyecek ve "beni falanca hoca yanılttı" diye bir mazeret sunamayacaksınız.

Bu ümmet hocaları ve şeyhleri "taklit" etmekten vazgeçtiğinde hem dünyada hem de ahirette mükafaatı hakedecektir.

Sonuç olarak, araştırmanız münafıklık değil "çok güzel" bir davranı ancak yeterli değil. Temel eserimiz Kur’an’ı günde bir saat anladığınız dilden (diyanet meali olabilir) okumaya başlayın. Zaten gerçek "HATİM" anladığınız dilden okumaktır. Keşke ARAPÇA öğrenip anlayarak okuyabilseniz. Ancak anladığınız dilde de bir sürü meal ve tefsir var.

Selametle…


Birden fazla fetva

Bu kategoride yer alan Anneyle Anlaşamamak başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Birden Fazla Sayfalara Fetva Sormak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.