Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:50
Misafir
Yönetici

Haram Para İle Okumak Ve Geçinmek

Kayıtsız Üye
Doğma büyüme avrupadayım. Üniversitede’de okuyorum. Oturduğum şehirde istediğim bölümü bulamadığımı düşündüğüm için başka şehire taşındım. Geçinmek ve kira ödeyebilmek için burs yetmedi, faizli borç almaya başladım.
Faizin haram olduğunu ve ödememin de haram olduğunun söylendiğini sonradan öğrendim.
Aldığım paranın çoğu haram (yüzde 60%). İş arayıp durdum ama bulamadım. Üç yıl bu para ile okudum, okulumun bitmesine 2,5 yıl daha var.
Tövbe etmek istiyorum ama başka kaynağım yok, İş arıyorum, bulamıyorum.
Okulu bırakıp baba evine dönsem o zaman da onların baskısı ve anlayışsızlıkları ile uğraşacağım muhtemelen. Onların kazancının da ayrıca çoğunluğu haram. Orada iş bulacağıma dair garanti de yok, ve yine onların evinde oturmak zorunda kalacağım, ve büyük bir ihtimal ile ailemin eline bakıp haramdan geçineceğim.

Ben ne yapayım bu durumda? Kalıp iş bulana kadar bu para ile okumam dinen doğru mu? Yoksa okulu bırakıp iş mi bulayım?


Yorum: Haram Para İle Okumak Ve Geçinmek

muvaffak
İçinde bulunup işlediğiniz fakat sonrasında haberdar olduğunuz günahlardan/haramlardan tövbe edip bir daha işlememek şartıyla sorumlu değilsiniz, inşAllah tövbe ettikten sonra geçmişe yönelik günahlarınız affolunur. Haram olan parayla yaşamınızı idame ettiremezsiniz, buna herhangi bir gerekçe gösterilemez. İş aramaya devam edin, mutlaka Allah bir yol açacaktır. Hayırlısının olması adına dua edin. Haram olduğunu bildiğiniz parayla bir gün dahi geçirmemelisiniz.

Bu kategoride yer alan Topuzlu bone başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Haram Para İle Okumak Ve Geçinmek Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.