Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:50
Misafir
Yönetici

İcra Gelmeden Evi Boşaltmak

Kayıtsız Üye
Merhaba, burda bi olay oldu ve hep merak etmişimdir bunu hükmünü. Burda bi aile vardı, aile dediysem anne baba. Birde oğulları vardı (evli ve kendi evinde oturan). Anne ve baba kazada öldü. Ama babasıgılin evinin taksitleri daha bitmemişti. Yani babanın üzerine tapıydu ev, ama kredi hala ödeniyordu bitmemişti. Devlet oğluna, eğer istiyorsan evi, devam çdemek mecburiyetindesin dedi. (Yani paranın çoğu ödenmişti) ama oğlu kendi evinide ödediği için bunu yapamayacağına karar verdi. Devlet bu evi ve içindekilerini almaya karar verdi böylece. Ama oğlu devletten habersiz, onlar gelmeden önce evdeki neredeyse tüm eşyayı boşaltı (yani kendisi aldı) bunu yapması caizmidir ? Yoksa artık devletinmidir o, çalmak gibimi oldu? (Buarada sözleşmeden sonra veya önce olması hükmü değiştiriyormu, yani anlaşmadan önce? Ama buarda oğlu bunu biliyor böyle bi sözleşme olacağını yani sözleşmeden önce..)


Yorum: İcra Gelmeden Evi Boşaltmak

muvaffak
Hacizli eşyaların kullanımı helal değildir. Kişinin haberi olduğu halde haczedilen malı kullanması, bir yerden bir yere götürmesi fıkhen ve hukuken caiz değildir. Haberi olmadan hacizli olan malları bir yerden bir yere taşıyan kişinin borcu ödemesi veya haciz edilen malları gerekli yere teslim etmesi şarttır.

Bu kategoride yer alan Haram Para İle Okumak Ve Geçinmek başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

İcra Gelmeden Evi Boşaltmak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.