Anasayfa
12 Haziran 2021, 17:08
Misafir
Yönetici

Mumsema Soru Sor

Kayıtsız Üye
Mumsema Selamünaleyküm bir derdim var ölesim geldi.. Kolumda dövme var bir kız arkadaşım var canımdan çok seviyorum ama babası evlenince yaptığınız her şey zina olur diyor sözde gusül kabul olmuyormuş birçok hocaya zordum dinen abdestin farzı deriye suyun deymesidir dediler gusülde olur namaz abdestinde olur ama tövbe et Allah’a sığın dediler çok şükür tövbemi ettim fakat babasını bu durumdan nasıl vaz geçirebilirim ne yapmam lazım şimdiden Allah razı olsun teşekkür ederim saygılar


Mumsema Dini Soru Sor

arifselim
Aleykum selam. Dövme yapmak, yaptırmak haramdır. Ama kalıcı dövmeler deri üzerinde bir tabaka oluşturmadığı için abdest veya gusle engel değildir. Yani abdest ve gusül geçerli olur. Bunu çıkartma imkanın yoksa tövbe istiğfar etmelisin.


Mumsema Soru Cevap

Kayıtsız Üye
Hocam iyi günler ben bir şey için yemin etmiştim ama onu unutarak yeminimi bozmuş oldum. Bunun için yemin kefareti gerekir mi gerekirse nedir?


Yorum: Dini soru sorma siteleri

arifselim
İyi günler. Yemini bozmada unutmak geçerli bir mazeret değildir. Yeminin bozulduğu için sana yemin kefareti gerekir. Hanefilere göre unutarak da olsa yeminine aykırı bir hareket yapan kimsenin yemini bozulmuştur.

Ancak şafii ve hanbelilerde unutarak yeminine aykırı hareket edenin yemini bozulmaz.


Kayıtsız Üye
Hocam selamun aleykum öncelikle… Benim hayatımda yapmış olduğum bazı hatalar var bazı şeylerde emin degilim bunun olmaması için nasıl dua etmeliyim bir dua var mi bunun icin?


MeSeLeM
اللهم إنك عفو تحب العفو فاعف عنا

"Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu’l-afve fa’fu annî

(Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet"


Sari91
aselamün aleyküm;

Ben çok vesveşelik durumdayım belki yardımınız dokunur düşündüm.

ben tuvalette büyük ve küçük abdestte taharet konusunda vesveseye kapılıyorum; sanki taharetlenmeyi bitirirken tekrar yapmışım gibi bir his geliyor ve baştan alıyorum. tam niyette aklıma müstehcen şeyler geliyor sanki. Tekrar tekrar niyet etmekten başlayamıyorum. Hayatımı bu vesveselerle geçirdiğim için asıl faydalı işleri aksatıyorum. ( sürekli iş yerinde çalışırken de sanki idrar damladı hısı geliyor, ve bu sürekli oluyor bana. gerçekten akıyor mi yoksa benim ki vesvese mi ?)

tuvalette gidince diyelim ki küçük abdest yaptım ilk kâgıtla siliyorum. Kâgitla sildiğimiz zaman elimiz değe bilir ve herkesin değer, çünkü değdirmemek mümkün değil pek. Silerken insanın eli değdi diye kalkıp elini yıkayıp ondan sonra mı taharatına başlamalı mı ?

ben meşale böyle yapıyorum:
küçük abdest yaptım 5 dakika bekleyip yine biraz yapıyorum, sonra kâgitla siliyorum ve ellerimi el musluğu uzatıp sol elime şu vuruyum. Sonra taharetlenince ilk onu bir yıkıyorum ellerimi el musluğu uzatıp sol elime şu vuruyum sonra yine ön tarafı yıkıyorum ve yine sol elimi el musluğa uzatıp şu vuruyorum ve aynısı arkayı yıkarken yapıyorum ( bu durum insanın zamanını alıyor, nerdeyse 1 saat geçiyor)

Birde bir tarafı yıkarken diğer tarafa sıçradı diyelim şu, ordaki vücuttan bu tarafa şu değdi diye yıkıyorum ve yine ordan diğer yere değse şu yine yıkıyorum ve öyle 5 defa devam ediyorum.

birde taharatlanınca şu sıçrasa elbise değişmek şart mı çünkün bir çok kez şu sıçrıyor ?
bu arada doktor yardımı felan alıyorum ama dini yönden size yazdım. ben yurt dışında yaşıyorum ve burda ki doktorlar sendece kağıt ile sil der, çünkü kültürlerinde taharatlanmak yok o yüzden size yazmak istedim
saygılarımla


arifselim
Ve aleykumusselam.

– Bu anlattıkların vesveseden kaynaklanmaktadır. Bir kere temizlendikten sonra artık dönüp kontrol etme. Aklına gelse bile temizlik yapma çünkü bunun tek çaresi budur önemsemektir.

– Bu şekilde temizlik yapman yanlıştır. Taharet esnasında elleri yıkamak sonra dönüp tekrar devam etmek yanlıştır. Bir kerede temizliğini yaparsın ve kalkarsın.

– Su sıçramasından kesinlikle emin olmadığın sürece vesvese yapma ve o yerleri asla yıkama. Böyle yapmakla ancak vesveseden kurtulabilirsin.

– Müslüman olmayan Avrupa’da ki doktorlar su ile temizliği tavsiye etmeyebilirler. Biz yinede önce kağıt sonra su ve sonra tekrar tuvalet kağıdı ile kurulanırız.


Kayıtsız Üye
– Deneme sınavında kopya cektim birinci oldum daha sonra bana kitap seti verildi ne yapmaliyim kendi ihtiyacim olanlarda var vijdanım rahat etmiyor hakka girdimmi ne yapacagim cok uzgunum

– Merabalar görüştüğüm erkekle mesleklerimiz aynı kafalarmz uyuşuyo sevgi yönünden sıkntmz yok namazlarmza dikkat etmeye çalışıyoruz şehir olarak aramızda 15dklık mesafe var ve ailem özellikle babam bu uzaklığı sorun ediyor rızası çok fazla yok dinen bu sorun olurmu


arifselim
– Tövbe istiğfar et ve bu kitabı ihtiyacı olanlara hediye edebilirsin. Bir daha yapmamak üzere tövbe etmelisin.

– Merhaba. Öncelikle helal olmayan bir ilişkiden uzak durun. Namaz ve ibadetlerine dikkat etmeniz çok güzel ama haramlara bulaşmayın. Babanı ikna etmenin yoluna bakabilirsiniz. Dinen bu uzaklık sorun değildir.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm benim sorum şöyle benim altınlarım vardı bozdurup eşimin hesabına yatırdık banka da bize bu parayı yatırma karşılığında sanırım işletim ücreti mi ne oluyor bilmiyorum ama 400 lira her ay eklenecek kabul ediyor musunuz diye sordu biz faize girer diye başta kabul etmedik ama başka bir arkadaşım aynısını yapıp aldığı parayı ihtiyacı olan birine veriyor benimde size soracağım evimiz yok ve eşimin sigortası da yok olmadığı için ben eşi olarak benimde olmuyor biz o parayı ev için biriktirmek istiyoruz bankanın verdiği ek parayı eşim sigortasını yatırmak için harcasa haram olur mu çünkü İstanbul’dayız ve hastanelik durumlarımız çok oluyor bi yol gösterir misiniz emin olmadan böyle bir yol izlemek istemedim


arifselim
Aleykum selam. Kendinize ait olan ana paradan başka alacağınız para faiz sayılır. İşletim ücreti derken o paranızı banka istediği gibi kullanıyor ve size aylık olarak belli bir faiz ücreti veriyor. Bu para haramdır faizdir.


Kayıtsız Üye
Selamınaleyküm ben gusül abdesti ile ilgili bir soru soracağım. Gusul abdesti alırken ağzımdaki suyu dışarıya tükürdüğümde çeşmenin üzerine gitti burnuma şu alırken o suyun elime damladığı şüphesindeyim ağzımdan çıkardığım şu burnuma alırken elime damlasa gusle mani olur mu bunu öğrenmek istiyor


bafraliumit
Aleykümselam. engel değil kardeşim hiç bir sıkıntı yok. Öyle dert olmayan şeyleri dert ederek dininize zarar vermeyin. Bunun içinde bilgi sahibi olun örneğin ilmihalin temizli, namaz ve oruç kısmını mutlaka okuyun. Her Müslüman okumalı.


Sari91
Hayirli cumalar

Aselamün Aleyküm hocam ben daha önce cok iyi bir hoca ile yazistim ve bir cok sorularima cevap aldim zaten okuyunca asagida hemen benim ve hocanin cevaplarina bakabilirsin. Ama asagida bir yerde bu yaziliyor: Burdan asagi cevap alamadim daha siz ordan asagi cevaplasaniz diğer hocanin yapdigi gibi cok mümnün olurum. Bu son yazdiklarima cevap almam benim için cok önemli.
Saygilarimla

Soru:

Dediklerinizin hepsini yapacam. Hocam son bir sorum daha olacak taharatlendikten sonra kendimi siliyorum ve kalkıp suyu çekiyorum ve taharatlanmaya başlıyorum. Taharatlaninca insanın eli tuvalettin kenarına felan değe biliyor bu durumda sürekli değmeyene kader yikamak sorunda mi kendini yoksa tuvalettin suyuna demedikçe birşey olmaz mı?
Bu arada hocam şimdiden çok büyük bir yardımınız oldu 1 saatten tam 15 dakikaya indi tuvalette gitmem. Allah sizden razı olsun. İnşAllah bir aya kala tamamen iyi olur.
Saygilarimla

Cevap:
İnsanın eli tuvaletin kenarına değince bir şey olmaz. bu da vesvese sorusudur. Üzerinde durmayın.

Soru:

Hocam daha önce yazdım son sorularım olacak ve cevap alabilsem hepsine çok mümnun olurum ( bu vesverse yüzünden namazlarimi
kilamiyorum oysa ben çok namazıma bağlı bir insanım ama bu durum beni uzaklaştırdı ve bu yüzden çok üzülüyorum ve vicdan asabi çekiyorum.)

Hocam belik çok detayılı anlatıyorum ve bu yüzden af bulun beni!

Efendim çok af ederek soruyorum beki küçük abdest yapıldıktan sonra vücudun bir tarafını siliyorsun eğer birşey varsa daha yeni kurutulmuş yere değse elini yikamak sert mi

CEVAP
Şart değil.

çünkü bir yeri kurutduktan sonra diğer yeri silmek için daha yeni sildiğin yere değe biliyor elin. Bizde taharat musluğu yok ama ibrik var onu kullanırız ve kağıtla kurutup direk onu elimize alsak ibrik pislenmez mi

CEVAP:
Pislenmez.

Soru:

( hani eline damla kaderi değmese yada ıslaklik his etmesen şart mı yikamak eli hani ibrigi elimize almadan elimizi yikayip öylemi taharatta başlamalı miyiz?

Birde bana taharatlanirken su sicrasa birşey olmaz diyorlar ( ben genelde hem küçük ve büyük abdesten sonra sildikten sonra kalkıyorum biraz ve tuvalettin suyunu çekiyorum ve geri oturup taharatlaniyorum)

CEVAP
buna lüzum yok. Aşağıda bildirilen reçeteyi yapmazsanız bunları bilmekte fayda vermez. Önce iyileşmeniz gerekiyor.

Birde bana bir yere su dökerken ordan bir yere su sicrasa pis sayılmaz diyorlar ( suyun sıçraması ayrı ve necasetin sıçraması ayrı diyorlar zaten yikamadan elinden geldiği kader siliyorsun kâğıtla)

CEVAP
Doğru diyorlar.

Soru:

Birde hocam bis kadınlar ay hali olunca ne kader yıkaşak bile kan gitmiyor. Hani küçük abdest edince kadınlar ay halinde sadece kağıt ile silse bir sakınca var mı,

CEVAP

Taharet de alabilirsiniz, kağıtla da silebilirsiniz.
çünkü gerçekten tuvalette cok uzun zaman kalması lazım kanin temizlenesi ve durmasını beklemek için.

CEVAP
Kanı neden temizlemeye uğraşıyorsunuz? O kesilecek bir şey değil ki 7-8 gün sürüyor. Her hacet gidermede onu temizlemeye kalkarsanız günlerce heladan çıkamazsınız. Hacetiniz bittikten sonra, silip çıkın siz.

Soru:

Hoca birde işyerinde kuru kağıtla sildikten sonra çok ıslak mendil kullanıyorum pislik dağılmasın diye bu hem küçük hemde büyük abdeste ( 20 i parça islak mendil gidiyor )

CEVAP
Efendim büyük abdestinizi yaptıktan sonra şayet tiksinti oluyorsa önce kağıtla kabasını alıp sonra, suyla yıkarsınız ve bezle kurulanıp çıkarsınız. Fazla uzatmayın, temiz oldu necaset kalmadı deyip, hemen çıkın. Tuvalette çok durmak uygun değil zaten.

Soru:

hoca ben mi abartıyorum?

CEVAP

Çok abartmışsınız, yapmayın yazık size, şeytanın oyuncağı olmuşsunuz. Acilen (Ya Rabbi, beni Muhammed aleyhisselam efendimizin hürmetine, acilen ve daimen bu şeytanların şerrinden, bu vesveselerden kurtar) diye devamlı dua etmenizi öneririz.

Soru:

Aslında bu beni çok masrafa koyuyor ?) İş yerinde taharat musluğu yok ve el musluğu uzakta olduğu için ordan su alıp yikiyamiyorum, o yüzden İş yerinde mecbur ıslak mendil kullanıyorum!
Saygılarımla
Saygılarımla hocam

CEVAP

Size tavsiyemiz, her gün her zaman bolca manasını düşünerek Estağfirullah (Affet beni Allahım) deyin. Allahü teala istiğfar ederseniz imdadınıza yetişirim buyuruyor. Her gün 100 kere Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim okuyun. Sıkıntıları giderdiği hadis-i şerifde bildirilmiştir. Tam İlmihâl Se’âdet-i Ebediyye ve Mektubat kitabından her gün birkaç sayfa severek mutlaka okuyun. Mektubat okumak insanın kalbinde haramlara karşı soğukluk meydana getirir. Aşağıdaki linkten bu kıymetli kitapları okuyabilirsiniz:

Siz bu durumdan kurtulana kadar her gün defalarca (Yetiş İmam-ı Rabbani hazretleri, beni kurtar) diye söyleyin. Bunu ihmal etmeyin. Mutlaka yapın. Kurtulana kadar yapın. Allahü teala en kısa zamanda sizi kurtarır inşAllah. Çünkü bu büyük zatlar, Allahü teâlânın sevgili kullarıdır. Allahü teâlâ onların hatırını kırmaz. O büyükler senin için dua ederler. Allahü teâlâ da onların dualarını kabul eder, seni kurtarır. Kurtaracak olan Allahü teâlâdır.

Bu arada Tam İlmihâl’den gusül, abdest ve namaz maddelerindeki yazıları okursunuz, bir eksiğiniz varsa tamamlar kurtulursunuz. Ağzınızda dolgu dişi varsa, Maliki veya Şafii mezheplerinden birini taklit etmeniz şarttır. Yoksa gusül abdesti olmaz. Gusül olmayınca, abdest ve namaz olmaz.
Ayrıca efendim her gün iş yaparken, otururken, gezerken yürürken devamlı kelime-i temcidi okuyun, binlerce sefer okuyun, yani şunu okuyacaksınız: (Lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm.)
Şunları da okursunuz, Tam İlmihal’de buyruluyor ki:
Mevlânâ Muhammed Osmân sâhib rahmetullahi teâlâ aleyh , (Fevâid-i Osmâniyye) kitâbının yüzüçüncü sahîfesi sonunda buyuruyor ki, (Sihr ve cadı, ya’nî büyü âfetlerinden kurtulmak için, üç kerre Salevât-ı şerîfe okumalı, sonra yedi Fâtiha, yedi Âyet-el-kürsî, yedi Kâfirûn sûresi, yedi İhlâs-ı şerîf, yedi Felak ve yedi Nâs sûreleri okuyup kendi üzerine veyâ hasta üzerine üflemelidir. Bunları tekrâr okuyup, büyülenmiş olanın odasına, yatağına, evin her yerine, bağçesine üflemelidir. İnşâAllahü teâlâ, büyüden halâs olur. [Buna karşılık ücret almamalıdır.] Bütün hastalıklar için de iyidir.
Allahü teâlâ ailece din ve dünya saadeti ihsan etsin, şeytanların şerrinden muhafaza etsin.

Dinimizi doğru öğrenmek isteyenlere, bu kıymetli kitabı okumalarını tavsiye ederiz. Aşağıdaki linkten okuyabilir veya sipariş verebilirsiniz:
[url]http://www.hakikatkitabevi.net/book.php?bookCode=001[/url]

Burdan asagi cevap alamadim daha:

Aselamün aleyküm hocam. Hocam ben büyük ve küçük abdest yaptım sonra kağıtlar iyice sildim ve silerken ellerim vücuduma değse bile yıkamadim elimi çünkü ellerime vaktim hiç pislik veya damla halinde necaset yoktu.Bana silerken o kâğıt tuvaletin kenarına değse ve üstune bile birşey olmaz diyorlar yeterki damla halinde necaset olmasın diyorlar. Birde bir şey var mı yok amin olmadım zaman temiz mis gibi bakıyorum çünkü emin değilim. Neyse hocam direk ellerimi el musluğuga uzatip ibrige su koydum ve taharatlanmaya başladım en fazla 3 kere suyma yıkadım arkayi. Birde yıkerken tuvaletin içinde ellerime biraz su döktüm sonra ibrige yine şu koydum ( yani ellerimi çıkarıp el musluğu nda yıkamadim çünkü kendime dedim sen kendini sildin ve yıkerken ellerine şu damlasa bile vucuttan temiz sayılır.

Sonra pantolonumi giyip kalkıp ellerimi yıkadım çıktım.

Yukarıda ki yapdiklarim şey doğru mi ?

Birde hocam çok nadiren belki aylarca olmayacak birşey ama bazen necaset yaparken tuvaletin suyu sicriyor ve taharatlanirken ama insan bakınca nereye değdi göremiyor hep çünkü yıkerken daha önceden suda var ( bu durumda napacam?)

Bana ailem önemli olan silerken elin değdi mi değmedimi değil önemli olan sen kendini siliyorsun ve sonra taharatlaniyorum ve bu niyet Allahü tala için çok önemlidir Allah insanın içini ve kalbini biliyor uğraştığını da görüyor Allahın sevmediği şey birisi hiç uğraşmadan yani direk silse kâğıtla kendin kalksa ama sen temiz olmak için uğraşıyorsun.

Birde ef edersiniz hocam hani kağıtla kurutup kalkıp suyunu çekiyorum ya tuvaletin ve geri oturup taharatlaniyorum ya. Hani o kalktım sıra suyla taharatlanmadan eğer arkadan saç, kagit veya tuz düşe tuvaletin üstüne bunun hükmü ne pişmi sayılır. Ben ilk kurutuyorum sonra kalkıp tuvaletin suyunu çekiyorum ve geri oturup taharatlaniyorum. Böyle yapmamın sebebi taharatlaninca ellerim tuvalettin kenarına değse bile birşey olmaz diye.

Birde hocam ben her tuvalette cok kuru kagit kullaniyorum buda beni masrafa koyuyor. Elime necaset değer korkusuyla nerdeyse her sefer yârim top tuvalet kagiti gidiyor.

Hocam bana Kocam Allah bizden tuvaletten 100% temizcik illa demiyor. 3 kere yika ve cik pislik keldiysa bile bir şey olmaz kontrol etme diyor hata büyük abdest yapdiysan bile sildikten sonra arkaya yikarken ellerin kemara degse bile bir şey olmaz. kalkınca eger baktin af edersiniz büyük abdest sicramis tuvaletin kenarina aklina ay ben yikarken arkayi ellerim tuvaletin kenarina degdi o zaman pis demiyeceksin, cünkü bunda bir şey yok, herkes bu sekilde taharatlaniyor.Birde bana niyet cok önemli diyorlar.

bu ne kader dogru hocam ?

Birde böyle birşey okudum daha önce ne kader doğrudur:

Abdestte kuru yer kalsa, fakat kuru yer kaldığını bilmeyen o kısmı yıkamaz. Ben burada kuru yer kaldığını bilmiyorum öyle ise burası yıkanmıştır demelidir ve orayı artık yıkamamalıdır. Yine kalbde burası yıkanmadı galiba diye zan kalabilir, kalsın ona itibar edilmez. Dinimiz böyle emrederken niye dinimizin tersini yapalım ki? Kuru yer kaldı zannı ile tekrar yıkamayı dinimiz emretmiyor, aksine yasaklıyor. Yani insan yıkandığına kanaat getirmese de, dinimiz kanaate varmayı istemiyor. Kalbin tatmin olmasını istemiyor. Benden
Dinimiz İslam | Merak ettiğiniz bütün dini konular
Namaz, Oruç, Zekat, Hac, Kurban, Abdest, Gusül, İman, Fıkıh, Hadis, Tasavvuf, Helal, Haram, Mezhep Sünnet, Bidat, Kuran-Kerim, Ahlak


Sari91
Hocam bana Kocam Allah bizden tuvaletten 100% temizcik illa demiyor. 3 kere yika ve cik pislik keldiysa bile bir şey olmaz kontrol etme diyor hata büyük abdest yapdiysan bile sildikten sonra arkaya yikarken ellerin kemara degse bile bir şey olmaz. kalkınca eger baktin af edersiniz büyük abdest sicramis tuvaletin kenarina aklina ay ben yikarken arkayi ellerim tuvaletin kenarina degdi o zaman pis demiyeceksin, cünkü bunda bir şey yok, herkes bu sekilde taharatlaniyor.Birde bana niyet cok önemli diyorlar.

bu ne kader dogru hocam ?


imam
< pislik keldiysa bile bir şey olmaz kontrol etme diyor >
Tuvalette 3 defa yıkama gibi bir sınır yok aksine pislik bitene kadar yıkamak farzdır
Uyarı: Temizlik vesvesesi varsa dikkat etmek gerekir


arifselim
Tuvalet temizliği için sayı değil, temizliğinden emin oluncaya kadar temizlenmelidir. Lakin bunu vesvese haline getirmemek şarttır. İnsan sadece emin olduğu ile yetinmelidir. Bilmesi şart olmayan şeylerle uğraşmak doğru değildir. Sen sadece kesin bildiğin veya gözünle gördüğün necaset olursa onu temizlemekten sorumlusun.


Kayıtsız Üye
Yani efendim bizler af edersiniz büyük abdest yaparken taharatlendiktentan sonra kalkıp kenarda büyük abdest lekesi görsek tuvalette bunda bir şey yok mi. Sonuçta taharatlaninca ellerimiz tuvaletin kenarına değiyor eğer iyi taharatlanmak gerekiyorsa bende orda ki leke temaz etmiş mi acaba diyorum. Ama Bana baska hocalar yıkerken ellerimiz kenara değse bile pis sayilmaz diyorlar.
Saten tuvalette giriyorsun niyetin silip sonra yikamak ve sonra silmek- buda çok önemli bir niyet Allah yanında. Eğer kalkinça silince gözüne büyük abdest lekesi gelse kagitta silerken ancak o zaman pis sayılır ama yıkerken ellerin tuvaletin kenarına değdi kalktın baktin kenarda leke vardı onu boşver kendini siliyorsun leke görsen kâğıt da geri oturup taharatlan ama sadece kendini silerken göze çarpan leke varsa kagitta.
Birde hocam bana bunlari da anlattilar:
Taharatlaninca yada bir yeri yıkerken ordan su sicrasa pis sayılmaz diyor. Tabi taharatlanmadan ilk kagit ile siliyoruz. Sonra su döküyoruz vücuda ve bazen şu sıçriyor ama bana bir cok hoca bu pis sayilmaz diyor. Bu doğrumu dır hocam .
Birde taharatlanmadan önce kendimizi silieyoruz kagitla ellerimiz sizlerken vücuda değse birşey olmaz diyorlar sadece ellerini çıkarınca damla halinde necaset görsen pis sayılır yada büyükağıda abdest lekesi. Birde daha yeni sildiğin bir yere değse bile elin başka yeri silerken pis sayılmaz çünkü oranı zaten korkuttun diyorlar, necaset değetmez. Sen kendini sılan ellerim vücuda değdi o zaman pis deme direk suyu al eline kendini yıka kendini sil pantolonu gir kalk ve elini yika. ( silerken ikide bir taharatlanmadan ellerini yıkamak yanlış sadece gözüne çarpan necaset olsa yika diyorlar yoksa yeni sildiğin yere değdi diye el yıkanmaz)
Birde silerken o kâğıt tuvalette kenarına değse bile yada üstüne pis değildir diyorlar sadece gözenle kesin emin olarak necaset tarafı değmiş olsa pis sayılmaz ama sadece eminsen.
Birde hocam bazen tuvalet yaparken hani ilk siliyorum kalkıp suyu çekiyorum o sırada saç düşüyor yere göruyorum ve ya silindiğini minik kağıt parçası arkadan ama bana olsun pis değil diyorlar sadece damla halinde ve ya kagitta necaset lekesi görsen yerde pis sayılır yoksa bunlar gayet normal şeyler.
Bu anlattıklarımı bir cok hoca diyor.
Hocam hocaların dedikileri doğrumu?


arifselim
Ellerin değmesi mesele değil, sorun olan şey necis bir şeyin bulaşıp bulaşmadığıdır. Bunu da anlamak için gözünle pisliği görmen gerekir. Yoksa necis kabul edilmez. Eğer necaset ile birlikte su sıçramışsa evet o necis olur. Ama bunu takıntı yapmayacaksın. Kirli olduğundan emin olursan o zaman pis kabul edilir.


Kayıtsız Üye
Selamun aleyküm hocam. Geçmişimde zinaya yakın günahlar işledim ve çok pişmanım Rabbim affetsin. Evlenmeyi düşündüğüm insan bu tarz günahlar işleyip işlemediğimi sorunca ona yalan söyledim,yapmadım dedim. Vicdanım rahat değil günahlarımı ona söylemeli miyim açığa çıkarmalı mıyım? Söylersem onu kaybetmekten korkuyorum nolur yardım edin.


arifselim
Aleykum selam. Günahlarından ihlasla tövbe et ve günahlarını arık hiç kimseye anlatma. Seninle evlenecek kişi bunu ısrarla şart koşmadığı sürece ona da söyleme. Ama unutma herşeyi bilen alemlerin rabbi vardır. Tövbende samimi ol ve asla bir daha bu günahlara açık kapı bırakma.


Kayıtsız Üye
Yani ellerim değse kenara birşey olmaz sadece silerken necaset görülsek üstümüzde , o zaman mı çünkü efendim bazen dediğim gibi kenarda necaset oluyor ama su ile değdiğinde temiz sayılmaz mi ? Zaten arkayı 3 defa yıkıyorum?

Birde taharatlaninca su sicrasa temiz sayılırım diye söylüyorlar?

Allah razi olsun 😊

Efendim zaten taharatlanmadan iyice siliyoruz kendimizi sonra şu ile sıkıyorum o yüzden su deginçe vücuda ve bazen sicrasa pis sayılmaz diyorlar. Evet eğer kağıtla kurutmadan şu ile yıkerken necis sayılır, böylemi anlamam gerekir ?
Bana kendini silerken ellerin vücuda değdi diye yikamak yanlış diyorlar sadece damla halinde pislik görsen yada af edersiniz büyük abdest lekesi elinde ancak bu zaman pis sayılır. Hocam bana sadece doğru yoksa yanlış bu diye yaz.

Birde hocam kendimi silip kalkıp suyu çekip ve geri oturup taharatlanmam yanlış mı ( ben bunu tuvaletin suyu temiz olsun diye yapıyorum, hata şu sicrasa temiz olsun diye)
Allah razı olsun).


arifselim
Sana aynı cevabı verdik tekrar etmenin bir anlamı yoktur. Gözünle bir necis görmeden pis saymamalısın. Yoksa sadece vesvese etmiş olursun ve bu sevap olmaz. Temizliğe dikkat ettikten sonra dilediğin gibi temizlenebilirsin.


Kayıtsız Üye
Selamunaleyküm!
Ben kas hastasiyim ve cocugumunda benim gibi hasta olmasin diye careler aradim. Tüp bebek yöntemiyle embrio annerahmine yerlestirmeden arastirilip saglikli olani yerlestiriyorlar. Bu nedenle Tüp bebek yapmaya karar verdik benle esim. Suanda üc tane bize ait embrio dondurulmus halde bekliyor. Genetik arastirma yapilmadi halen. Sonradan ögrendim ki dinen sakincali olabilir embrioda genetik arastirma. Ben bilmiyordum simdi ben genetik arastirma yinede yapsam mi? Ben caresi var diye bu yola basvurdum bilseydim sakincali olacak kalkismazdim böyle birseye.
Ne yapacagimi bilmiyorum o üc tane embrio yi arastirmadan da hamile kalmak istemiyorum. Ebriyolardan vazgecsem günaha girermiyim. Beni aydinlatirsaniz sevinirim. Hayirli Günler


arifselim
Aleykum selam. Sağlık sorunları varsa belli bir süreliğine dondurmak ve daha sonra aşılama yapılması caizdir. Ancak bu embriyoları uzun süreliğine saklamak caiz değildir. Siz tedavinizi olun ve bunların sonra imha edilmesini sağlayın.


Kayıtsız Üye
Hocam ben seni şöyle anlıyorum bir yeri kurutduktan sonra başka yere geçer ken vücudun daha yeni sildiğin yere değse vücutta pis sayılmaz, çünkü saten kuruttun o yüzden göze değecek necaset olmadığı için birşey olmaz. Yani kağıt ile sil elin değse bile yıkama elini direk kendini yika sonra kalk elin yika ve cik. çünkü gözüne necaset görülmedigi için taharatlanmadan el yikamak yanlış olur. Yani vücuda değdi diye elini silme esnasinda taharatlanmadan elleri yikamak çok yanlıştır diyorsun, sen direk ibriyi ellerine al yika kendini ve ibrikte piş olmaz kuruturken alın değdi diye sadece gözünle necaseti görsen, çünkü ancak ellerimizde emin olduğumuz halde necaset görsek yıkıyacan yoksa gerek yok.
Hocam bana sadece doğru mi ve ya yanlış mı anladım seni diye yaz
Hocam başınızı ağırtim kusura bakmayin Allah sizden razı olsun. Bu son mesajım bir konuyla ilgili


arifselim
Evet bu şekilde doğru anlamışsın öyle hareket edebilirsin. Gözünle necaset görmemişsen veya kesin hissetmemişsen elin veya herhangi bir yerin necis olmaz.. Boş yere vesvese yapmamalısın.


Kayıtsız Üye
Burnumda sağlık problemi olduğu için ameliyatı olacağım. Beraberinde estetik de olacak. Vaktini ramazan dışında uygun bir zamana ayarlayamıyoruz. Haliyle oruç tutamayacağım. Sonrasında günü gününe bu oruçları tutmam uygun mudur? (İşin içine estetik de girdiği için vicdanen rahat hissetmiyorum kendimi)


arifselim
Eğer bir sağlık probleminden dolayı ameliyat oluyorsan estetik olsa bile caizdir. Tutamadığın oruçları ramazandan sonra ilk fırsatta güne gün olarak kaza edersin. Bir sakıncası olmaz Allah’ın izniyle.


123abc123
Selamunaleykum hocam.
Hürmeti müsahere hakkında sorum olacaktı.Yazın ve bu sıralar yine aklıma takılıyor ve beni takıntılı hale getiriyor.Öncelikle ben ergenlik döneminde olan bir genç kardeşinizim bunları da yazmaya utanıyorum lütfen bana kızmayın.17 yaşımdayım ve 2 senedir bu konu aklımdan tamamen silinemedi.Ben de yazın bir masada otururken aklıma geldi bu konu. İçimden inat ettim ve kendi kendime dedim ki anneme karşı kötü şeyler düşündüğümde bir şey olursa ben hastalıklıyım ve tedavi olmam lazım ama bir şey olmazsa bu şeytanın vesvesesi.O esnada bunları düşünürken hareketlilik oldu mu tam hatırlamıyorum ama tamamen bir hareketlilik olması olduysa da.O esnada da annem bana dokundu ve ne oldu diye sordu.Ben hemen anneme elini çek dedim ve sonra çok düşündüm.Yine bir diğeri de geçen zamanlarda oldu sabah kalktım anneme sarıldım sarılırken de bir anda düşünce geldi 1 sn bile sürmedi çünkü düşünceyi def ettim direkt ama ve sonrasında hareketlilik oldu ve benim kafam yine karıştı hep diyaneti aradım bu iki olay öncesinde ama artık utanıyorum anneme sarılamaz oldum annemin yanına yaklaşamıyorum yaşayamıyorum bu dertten ne olur lütfen yardım edin.Ayrıca yine 2 yıl öncesinde anneme şafii mezhebini taklid etmesini söyle


ACİLSERVİS
Daha önce sana cevap yazdık ve diyaneti de aramışsın sana söylenenlere uy ve takıntıların için tedavi olma yollarına bak.


Kayıtsız Üye
Selamun aleykum değerli hocalarım ve din kardeşlerim. Biz şu anda ev yaptırıyoruz kayınpederimin yaptırdığı evin üst katına, sağolsun üst katı bize verdi. Arabamız vardı sattık, ben aslında eşimi ikna ederek istedim ev yaptırmayı çünki oturduğumuz ev eskiydi yeni ev alacak gücümüzde yok, araba satıldı evin kaba inşatına paramız yetmemiş eşim 15 bin TL kredi çekmiş bana sonradan söyledi çok kötü oldum pişman oldum eşimede kızamadım ben istedim çünki evi,sonra ben işe girdim evi tamamlamak için işimde sorunlar oldu çıkmak zorunda kaldım. Eşimle konuşurken başka işe girer çalışır zamanla yaparız dedim oda tmm dedi aradan zaman geçti eşim tekrar 30 bin TL kredi daha çekmiş çok kızdım tabi, ben sana ısrar etmedim üstelemedim acelemiz yok zamanla tamamlarız dedim diye, eşim bidaha çekmicem tövbe edicem dedi şimdi ben o eve geçmekte istiyorum ama içim hiç rahat değil benim yüzümdenmi günaha girdi bu adam diye içim içimi yiyor bi arada konuşuyorduk acaba kredi çeksem fln diye bende olabilir dedim sonra pişman oldum sakın bulaşma zamanla yaparız acelemiz yok diye ertesi gün çekmiş krediyi, şimdi hocam ben eve geçince yediğim içtiğim kıldığım namazlarım gelen misafirlerim harama bulaşmış evde olacak eşim namaz kılmaz ama oruçlarını tutar dini hassasiyeti zayıftır bende farksız değilim gerçi, napmam lazım bende mesülmüyum Bu günaha. Eşim tevbe etse evimizde bereket olmazmı rabbim eşimi beni bağışlarmı çokta iyi insandır.Çok sıkıntılı durumdayım hakkınızı helal edin uzun oldu size dualar ederim. Allah razı olsun


Ensar
Sevgili kardeşim Allahtan af ve mağfiret dileyin. Faiz para ve bu yolda olan herşey muhakkak ki zararda dır. Siz veya eşiniz her ikiniz hata ettiniz ve bu hatayı telafi etmek için öncelikle çekilen faizli krediyi hemen kapatın ödeyin, ve Allahtan hakkıyla tövbe de bulunun. Evde muhakkak helal paradan bir pay vardır, yapmış olduğunuz şeyler için haram diyemeyiz, Namaz ve diğer ibadetleri yapmada aksaklık göstermeyin, misafir de ağırlayın, borcu ödeyip gerçekten tövbe edin.
Allah ibadetlerinizi kabul buyursun.


Kayıtsız Üye
Selamun aleykum benim arkadaşımın ablası zina etti bunu ben ve kardeşinden başka kimse bilmiyor bende tesadüf eseri öğrendim ve çok kötü oldum kocası da bilmiyordu 2 sene önce falan üstüne birde hamile kalıp 31 günlük kürtaj olmuştu şimdi ise tövbe etti geçen gördüm konuştuk benim bildiğimi bilmiyor tabi önceden de 5 vakit namazındaydı şimdide öyle evden hiç çıkmıyor kendini eşine ve çocuklarına adamış durumda çokta iyi bir abla hocam namaz kılıp Allah yolunda bu kadar güzel ilerleyen birisi nasıl böyle bir hata yapar aklım almıyor arkadaşım diyor ki Eniştem duysa boşar çocuğun kendisinden olduğunu bilip aldırmışlar boşansa ortada kalacak bu ablanın tövbesi kabul olur mu kafamı kurcaladı bu soru eşinin hakkına girmedi mi nasıl olur bilemedim şimdi ise eşinin çocuklarının kölesi

bide ben dışarı çıkarken göz altına hafif fondoten sürüyorum çok mor çünki çok takıntı yapıyorum güzel olmak maksadıyla değil küçüklükten beri takıntım var yüzümün çok zayıf olduğunu söylüyorlar kiloda alamıyorum bide göz altı morlukları olunca milletin dikkatini çekiyor takıyorum çok şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun


Soru sor, Soru, mumsema soru sor

Bu kategoride yer alan Kısmet duası: evde kalmış kızlar için dua yazarsanız evde kalan bekar kızlar dua edecekler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Mumsema Soru Sor Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.