Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:54
Misafir
Yönetici

Allah Neden Kötülükleri Engellemiyor

Kayıtsız Üye
Merhaba.. BEYNİMİ KEMİREN Bİ SORU VAR.

Birkaç örnekle sormak istiyorum. Şirk, zina, cinayet,.. bunlar şüphesiz kötülüktür. Fakat herşeyi Allah yarattı, bunlarda yani herşey dahil.

Allah; iyilikleri iyi yarattı ve yaratılışı iyi. Peki kötülükler kötü, ama yaratılışı iyimi?

Yani örnekteki gibi zina, şirk.. bunların yaratılışı iyimi oluyor?


Yorum: Allah Neden Kötülükleri Engellemiyor

misafir1
başlıkdan konuşacak olursak, Allah avc nin kötülükleri engelleyeceği gibi bir vaadi yokdur aksine imtihanda olduğumuz ve bizlerin imtihan edilmeden inandık diyerek bırakılmayacağımız söylenmiştir. ayrıca Allah avc bir fenalığa mani olmayı veya bir hayrı murad ettiği zaman da, bunların bizim elimizle olmasını ister ki, bizde bu hayırlara ortak olalım. inançlı bir toplulukda Allah ım sen bırakaydın da biz yapaydık, bu zalimin hakkından biz geleydik veya bu hayırda bizim de tuzumuz olsaydı der. inanmayan bir topluluk ise peygamberin açık vaadine karşın peygamberlerine, sen git Rabbinle savaş derler. hiç bir hayır işlemez, hiçbir şerden kaçınmaz; Allah bu hayırları getireydi veya Allah bu şerleri def edeydi ya derler. ayrıca insanlar imtihan edilirken, iman ettikleri takdirde de etmedikleri takdirde de, imtihanları benzer imtihanlar olurlar. insanın sadakati ve iddiasında tutarlılığı ölçülür ve kişi iman ettiği zaman dalgalar durulmaz fırtınalar dinmez, insan bu dalgalarin arasında fırtınanın içinde emin bir yolculuk sürer

soruna gelince daha önce de bu konuda bir şeyler yazmıştım ancak kendimce yazmıştım. varlıklardan, nesnelerden, fiillerden ve bunların karıştırılmamasından bahsetmiştim. fiillerin yaratılması, üzerine çok söz söylenmiş bir konudur ve teorik bir tartışmadan ibarettir. aslında sizin sorduğunuz soru sadece bu bağlamda da değil. üstüne bir de buna iyilik ve kötülük ekliyorsunuz. aslında sizin sorduğunuz soru yanlış bir soru. mesela zina iyi midir kötü müdür ? kötüdür. zina yaradılış olarak iyi midir kötü müdür ? kötülüğü zinaya mı isnad ediyorsunuz yoksa yaradana mı isnad ediyorsunuz ? zina yaradılış itibariyle kötü bir eylemdir, yaratma eylemine isnad ediyorsanız da yaratılmasında hikmet vardır. bir tuzak mükemmellikle de kurulabilir. sırf zina için söylemeyeyim, birisinin kalbi niyeti bozuk olur veya kibre kapılır kendine güvenir başkalarını kınar, mükemmellikle kurulmuş bir tuzağa düşüverir, hiç farkında da olmaz.

bu niye teorik bir konu ? mesela bir sahabe, peygamber efendimize; zinanın yaradılışının iyiliğini kötülüğünü geçtim, zina haram olmayaydı da zina işlemekde serbest olaydık iyiydi demişdir. peygamber efendimiz sav de bu kimseye kendi annesine kendi kardeşine böyle yapılmasını isteyip istemediğini sormuş, zinanın zararlarını anlatmış, bu kimseye dua etmiş ve bu sahabe de sonrasında haya timsali birisi olmuştur. bu örnek de aslında senin sormuş olduğun soruyu altı boş bir mantık problemine çevirmeni gösteriyor ve bu sana takıntı olmuş. insana bazı sorular takıntı olduğu zaman da insan, ben bunlardan Allah a sığınırım deyip Allah a sığınmalı yoksa dediğim gibi peygamber efendimiz sav e zinanın yaradılışının iyiliğini kötülüğünü geçtim, zina serbest olaydı iyiydi diye de soru sorulmuştur. bakın bu soru doğru bir soru, soranın ne söylediği neyi kastettiği açık.

bu sorunun sana takıntı olup olmadığını da şöyle ölçebilirsin… takıntı olmayacak dini veya duygusal olmayan bir konuda, mesela pantolon giymek ne güzel yaratılmış, dönen sandalyede dönmek ne kötü yaratılmış gibi düşünceler aklına gelir mi gelmez mi, veya gelmesi ne kadar sağlıklı kendin de bakabilirsin. sonuçda bunlarda birer fiildir. veya sorunun şöyle bir yanlışı var, biz niye bu tabiatta veya bunları işleyebilecek tabiatta yaratıldık diye sorabilirsin, bunun karşılığı da imtihan olarak çıkar karşına. ayrıca insanın tabiatı da zina etmek üzerine değil evlenmek üzere kuruludur. yani zina iyidir desen bir şey yok, biri sana gelir kötülüğünü anlatır bunun yaradılışı nedir filan dersen sana düğüm olmuşsun derler. bir bak bakalım, aynı özdeş olan sana takıntı olmayacak bir örnekte düğüm olur musun ? olmazsın. demek ki sen buna takılmışsın, böyle olduğu zaman da aslı astarı olmayan bir şeyse Allah a sığınırım de geç.


Yorum: Allah Neden Kötülükleri Engellemiyor

misafir1
zina iyidir desen bir şey yok derken de düzelteyim, harama helal denmez ama kötü olan bir şeye iyi dersen birisi gelir sana kötülüğünü anlatır, sende he öyleymiş dersin yoksa tabi harama helal denmez ama zinanın yaradılışı iyi mi kötü mü dersen sana düğüm olmuşsun derler.


Dünya Hayatı

Kayıtsız Üye
Merak ettiğim konu şu Kİ önceleri mesela efendimiz zamanında o kadar çok olaylar olmuş Rabbim in izniyle fil suresinde anlatılıyor savaşlarda Rabbim bi örümceğe bile ol demiş ve ağ örmüş Hz.Yunus balığın karnında Hz.İbrahim cehennem ateşinden kurtulmuş o zaman böyle durumlar yaşanırken neden şimdi o kadar şehit veriliyor olaylar oluyor o kadar dualar ediliyor hatimler yapılıyor Rabbim bir daha yaşanmasın kimsenin canı yanmasın diye dualar ediyoruz ama kabuk olmuyor sürekli olaylar savaşlar şehitler hastalıklar gelişiyor o zamanla bu zaman farkı nedir neden bu kadar olaylara dualar etki etmiyor


misafir1
güzel kardeşim islamiyet gelmeden önce ebrehe fil ordusuyla mekkeye gelmiş, mekkeliler çevre tepelere çekilmiş olayları izlerlerken, ebabil kuşları gelmiş ve ebrehenin ordusunu helak etmiştir. islamiyet geldikten sonra ise persin ve nicelerinin ordularıyla savaşırlarken müslümanların atları, düşmanların fillerinden korkup düşmanın üzerine varamayınca, müslümanlar atlarının gözlerini bağlamış, siz korkmayın bizi onların yakınına vardırın biz haklarından geliriz demişlerdir. islamiyet gelmeden önce müslümanlar korkup Allah ın mahlukatı yardıma gelirken; islamiyetten sonra Allah ın mahlükatı korkmuş, müslümanlar Allah ın mahlükatını teskin edip kendisi hayırlara koşmuştur. bu peygamberin değdiği, kuranın şekillendirdiği insanların yaşadığı bir dönüşümdür.

mesela kuran ı kerim de ashabı kehf anlatılır, bunlar içinde yaşadıkları topluma karşın imanlarını ilan etmişlerdir, inanmayanların yanlışlıklarını ifşa etmişlerdir, hazırlıklarını yapmışlar, içinde bulundukları toplumdan kaçmışlar, mağaraya sığınmışlar ve ondan sonra dua etmişlerdir veya peygamber efenimiz sav in vefadından sonra sahabe romalılarla savaşırken, az sayıda bir müslüman topluluk kalabalık roma askerlerinin arasına kalmışlardır, yüreğine korku salınan müslümanlar sadece el açıp, Allah ım biz ümmeti Muhammediz ümmeti Muhammede yardım et demişlerdir ve duayı etmeleriyle birlikde Allah ın yardımıyla müslümanlar o seferdende galib çıkmışlardır. Allah rasulü çocuklarını kaybetmişdir, mekkede kendilerine ambargo uygulanırken kıtlık yıllarında haticesini kaybetmiştir, uhudda hamzasını kaybetmişdir onca savaşa rağmen öldürülen ve şehit olan kimse sayısı pek az olmuş ve neticesinde tüm arap yarımadası müslüman olmuş, hikaye tatlıya bağlanmıştır. dünyanın imtihanı meşgaleside bitmemişdir sadece savaşlar üzerinden de değil bizlerin hayatına Allah rasulü sav ne kadar dokunuyor, kuran ı kerim hayatlarımızı ne kadar şekillendiriyor ve biz neyin peşindeyiz bunlara bakmamız gerekmektedir. yoksa ashabı kehfin de hiçbir şay yapmayıp dua etmek akıllarına mı gelmemişdi. sünnetullah denilen bir şey var, kimse de yaradılışın kanunlarını esnetemiyor bile dolayısıyla boşa küstahlık yapanlara veya boşa ahkam kesenlere de kanma, herkez acizliğiyle ve kulluğuyla başbaşa. evet imtihanlarda var ancak bizim bakmamız gereken bizlerin hayatlarına Allah rasulünün ve kitabının ne kadar dokunduğudur. yoksa küstahlık yapanlara ve ahkam kesenlere hayran ve uşak mı yaşıyoruz. bizlerinde aslında gelmesini arzuladığımız hayırlara memur olmamız, uzaklaştırılması istenen çirkinlikleri de önce bizlerin kendi hayatlarımızdan çıkarmamız ve şerlerin defi yönünde de gayret sarfetmemiz gerekir. sonuçda yine geçici dünya hayatı işte, önemli olan bizlerin varış yerine giderken heybemizi neyle doldurduğumuzdur. birazda hayırlardan uzak yaşıyor, salih amelleri pek işlemiyoruz. insan salih amel işlemeyince de oturuyor düşünüyor, salih amel insanın başkasına hayrı dokunan hayır amelleridir. bir insan bir yetimin bir mazlumun yüzünü güldürürse de bir daha bunu bırakamaz. hayır amel işlemek insanlara yardım etmek kalbdeki marazları tedavi eder. bizlerinde hayır ameller işlememiz ve bunları artırmamız gerekiyor. yoksa düşünmesi konuşması kolayda asılları pek olmuyor.

Bu kategoride yer alan Uyurken kına yakılması başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Allah Neden Kötülükleri Engellemiyor Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.