Anasayfa
21 Mayıs 2021, 22:40
Misafir
Yönetici

Saç Kesiminde Bütün Saçlar Eşit Uzunlukta Mı Olmalı?

Faruksenomer
Selamün aleyküm. Sorum erkeklerin saç kesimi üzerinedir. Peygamber efendimizin(sallalahu aleyhi vesellem) saçlar için “ya hep kesin ya da hepsini bırakın” manasına gelen hadisini biliyorum. Benim merak ettiğim konu ise mesela uzun saçlı bir erkek saçlarını küt olarak kestirdiğinde, yani sarktığı zaman bütün saçlar aynı hizada gözükecek şekilde kestirmek kısaltmak caiz midir?

Sonuç olarak böyle bir kesimde bütün saç telleri eşit olmuyor başın aşağılarına doğru gittikçe saç teli uzunluğu kısalıyor. Ve bir yerde Efendimizin (sallalahu aleyhi vesellem) omuzuna kadar değen saçlarını omuz ile kulak yumuşağı arasına kadar kısalttığını öğrendim. Peygamberimiz saçının her tarafından mı kısaltmıştır yoksa ilk baştaki hadiste kastedilen sadece saçın bir kısmının tamamen tıraş edilip bir tarafının bırakılması mıdır yoksa bütün saçın aynı uzunlukta olması gerektiği midir?

Bu kategoride yer alan Adak nedir nasıl yapılır yerine getirmemenin hükmü nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Saç Kesiminde Bütün Saçlar Eşit Uzunlukta Mı Olmalı? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.