Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:29
Misafir
Yönetici

Kerahat Vakti

Kayıtsız Üye
Kerahat Vakit çizelgesi Var mı kerahat vakitleri ile ilgili bilgi verir misiniz.


Cevap: Kerahat Vakti

mum
Namaz için Kerahat Vakit çizelgesi

Kerahat Vakti


Yorum: Kerahat Vakti

mum
Mekruh Vakitler Hakkında Kısaca Bilgi

Bazı vakitlerde namaz kılmak mekruhtur. Kerâhet vaktin ya doğrudan kendisinden veya vaktin dışındaki bir sebepten kaynaklanabilir. Birinci durumda mekruh olan vakitler (kerâhet vakitleri) güneşin doğmasından yükselmesine kadar geçen süre (şurûk), güneşin tam tepe noktasında olduğu zaman dilimi (istivâ) ve güneşin batma zamanı (gurûb) olup Hz. Peygamber bu vakitlerde namaz kılınmamasını istemiştir (Müslim, Śalâtü’l-müsâfirîn , 293). Ancak Medine ehlinin amelini esas alan Mâlikîler istivâ vaktini kerâhet vakti kabul etmez. Yukarıda zikredilen vakitlerde mutlak nâfile namaz kılmanın mekruh sayıldığı konusunda mezhepler arasında ittifak vardır. Hanefîler’e göre bu vakitlerde namaz kılmak tahrîmen mekruh olduğundan farz namazlar dahil hiçbir namaz kılınmaz; bunun tek istisnası, İkindi namazından bir rek’atı güneş batmadan önce kılabilen kişi ikindi namazına yetişmiş demektir şeklindeki hadis dolayısıyla (Buhârî, MevâÄ·Ä«tü’ś-śalât , 28) o günün ikindi namazının farzıdır. Diğer üç mezhebe göre ise bu vakitlerde kazâ namazı kılınabilir; Hanbelîler’e göre iki rek’atlık tavaf namazı kılmak da câizdir.
Kaynak DİYANET


Namaz kerahat vakti..

Kayıtsız Üye
Kerahat vaktinin girdiğini görürsek ve o vaktin namazını kılmamışsak/kılamamışsak o namazın farzını kılmak günahmıdır? Ve (ve kerahat vakti veya başka bir zamanda) birdahaki namaz vaktinden sonramı kılınması lazım? Yoksa her ne kadar az süre kalmışsa birdahaki namaz vaktinin girmesine, farzını kılmalımı?


arifselim
Kerahat vaktine denk gelen tek farz namaz ikindi namazıdır. Denk gelse bile farzı kılmak mekruh değildir. Hala kılınmamışsa ikindi namazı son dakikalarda bile olsa kılınmalıdır.

Bu kategoride yer alan Amenerrasulü kuranda kaçıncı sayfadadır başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Kerahat Vakti Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.