Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:52
Sizden
Yönetici

Yasin Suresi Abdestsiz Dinlenir Mi ?

masumarvas
Evet arkadaşlar , başlıktan anlamışsınızdır.Bazen babamların iş yerindeyken sabahtan Yasin suresini bilgisayardan açıyorlar.Benimde o an abdestim olmazsa , yinede dinleyebilir miyim ? Şimdiden teşekkürler.


—>: Yasin Suresi Abdestsiz Dinlenir Mi ?

Desert Rose
Kuran Allah’ın kelamıdır. Vakıa suresi 79. ayetteki "o Kuran’a temizlenelerden başkası el süremez.” emrinden dolayı Kuran’a abdestsiz dokunmak doğru değildir. Bu ayeti farklı yorumlayanlar var ise de İslam alimlerinin ortak görüşü Kuran’a abdestsiz dokunmanın doğru olmadığıdır.

Ancak abdesti olmayan birinin el dokundurmadan karşısında bulunan Kuran’dan okuması veya ezberinden bildiği ayet ve sureleri okuması caizdir.

Cünüp olan bir kimse ise Kuran’a el süremediği gibi onu okuyamaz da. Ayetelkürsi, Fatiha ve İhlas gibi ayet ve sureleri okumak isteyen kimse bunları dua niyetiyle okursa caizdir. (Hamdi Yazır, Tefsir, Vakıa 79. ayet in izahı. Celal Yıldırım, İslam fıkhı, IV. 157.)

Başörtüsü olmadan da Yasin suresi okunabilir. Ancak Kur’an’a saygıdan dolayı başörtülü olmak daha iyidir.

Sorularla İslamiyet Editör…

bu linkede bakabilirsin kardeş….

[URL]https://www.forumduasi.com/fetvalar-bir-konu-hakkinda-verilen-fetva-sorusu-ve-cevabi/80458-basi-ve-kollari-acik-kuran-okumak-nasil-caiz-olabilir-boyle.html[/URL]


—>: Yasin Suresi Abdestsiz Dinlenir Mi ?

masumarvas
Çok teşekkür ederim , bayağı rahatladım 🙂


—>: Yasin Suresi Abdestsiz Dinlenir Mi ?

Ecrinim
bilgiler için Allah c.c. razı olsun kardeşim:)


Kayıtsız Üye
peki abdestsiz yada cüupken okunan yasini dinlerken takrar etmek doğrumu


arifselim
Abdestsiz iken okunan yasin veya kurani kerimi tekrar edebilirsin ama cünüp ike kuranı kerimden hiç bir sure veya ayeti tekrar etmen caiz değil haramdır.


abdestsiz yasin dinlenirmi, abdestsiz yasin dinlenir mi, yasin abdestsiz dinlenirmi

Bu kategoride yer alan Namazda sağ ayağın baş parmağı kıbleye dönük olmak zorunda mıdır hem Şafii hem de Hanefide? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Yasin Suresi Abdestsiz Dinlenir Mi ? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.