Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Kurban kesene kurban eti verilir mi?

Hakan
Kurban kesene kurban eti verilir mi? kısaca bilgi verir misiniz


—>: Kurban kesene kurban eti verilirmi?

Hoca
Kesme ücreti olmamak kaydıyla verilebilir.


Cevap: Kurban kesene kurban eti verilirmi?

kadir
teşekkür ederim kısa ve öz bir anlatımla cevapladınız


Cevap: Kurban kesene kurban eti verilirmi?

Kayıtsız Üye
Ben kurban kestim bana kurban eti verdiler alsammi iyi almasammi


musab
Kurban kesene et verme iki farkı şekilde gerçekleşir.

1.)Kurban kesen kişi bir tanıdığımız/akrabamızdır.Kurbanımızı kestiği için ona bir miktar et veririz.Ama kasap ücreti olarak vermeyiz bunu.Bu caizdir.

2.)Kurbanımızı kesmesi için bir kasap getirtiriz.Kasap ücret olarak 50 tl der,biz de şurdan iki kg et al diyerek hesaplaşamayız.Bu şekilde et vermek caiz değildir.

İkisi arasındaki keskin fark şudur.Birinci örnekteki kişi illaki kasap ücreti istemez,biz 10 tl versek de bir miktar et versek de hatta hiçbir şey vermesek de kabul eder.Çünkü o para için kurbanımızı kesmedi.Yardım olsun diye kurbanımızı kesti.Biz de emek harcadı diyerek bir miktar et hediye edebiliriz.

Mesela kurbanı kestirdiğimiz kişi cidden fakirdir.Ona kurbanımızı kesmese de zaten 1 kg et verecektik;ama kurbanımızı da kesti diyerekten ona 2 kg et verebiliriz.

İkinci örnekteki kişi kurban kesmeyi iş olarak yapar.Yani kurban keser,emeğinin karşılığını ücret olarak alır.Bu kişi derseki,benim ücretim 50 tl;ama 2 kg et verirsen ücret almam.İşte bu kesinlikle caiz olmayan bir uygulamadır.


Kayıtsız Üye
Karısı kurban kesen birinin kocasına kurban kesmediği için kurban eti verilirmi evlerine kurban eti giriyor ama kocası kesmiyor sadece karısı kesiyor


Hoca
Kurban kesene et vermek caizdir lakin siz kesmeyenleri tercih ediniz.


kurban kesene et verilirmi, kurban kesene kurban eti verilir mi, kurban kesene kurban eti verilirmi

Bu kategoride yer alan Eşim sürekli olarak istimna yapıyor. başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Kurban kesene kurban eti verilir mi? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.