Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Söz ile yemin aynı mı

NuuR_
Selamunaleykum

Basligimda belirtigim soru ..

Allah razi olsun


Cevap: Söz Ile yemin aynimi?

Hoca
< Söz Ile yemin aynimi?
Selamunaleykum
Basligimda belirtigim soru ..
Allah razi olsun >

ve aleykumusselam ve rahmetullah.
Söz ve yemin aynı değillerdir.
Yemin,
bir kimsenin Allah’ın adını veya sıfatını zikrederek sözünü kuvvetlendirmesi demektir.
Bu yemîn ileride yapılacak bir işe Allah’ın şahit tutulması olduğundan, yerine getirilmelidir. Yerine getirilmemesi halinde yemîn bozulmuş olur; keffâret ödenmesi gerekir. Yemînin keffâreti ise, on fakiri doyurmak veya giydirmek ya da köle azât etmektir. Buna gücü yetmeyen kimse üç gün peşpeşe oruç tutar

Söz/Ahde Vefa,
Sözünde durma, verdiği sözlere bağlı kalma, özü ve sözü doğru olma anlamına gelen ahde vefâ, İslâm ahlâkının en önemli prensiplerinden biridir. Kur’ân’a göre ahde vefâ, îmân ederek Allâh ile ahidleşmiş ve böylece kendisini hür iradesiyle kendisini sadakat yükümlülüğü altına sokmuş olan müminin ahlâkî bir borcudur. İster insanlara, ister Allâh’a karşı verilmiş olsun her ahid ve söz, yükümlülük şartlarını taşıyan her insanı borçlu ve sorumlu kılar. Bu sorumluluğun yerine getirilmesine ahde vefâ veya ahde riâyet denilir (Bakara, 2/177; Mü’minûn, 23/8).
Yerine getirilmediği takdirde tevbe edilmelidir, keffareti yoktur.


Cevap: Söz Ile yemin aynimi?

leonica748
şimdi ALLAH’ım bir daha yapmayacam söz diyince bozmak için kefaret ödeme gerekir mi


Cevap: Söz Ile yemin aynimi?

karadamlalar
şimdi mum un tanımladığı söz ile,sizin sorduğunuz aynı değil Allahu alem."söz veriyorum" gibi bir şekilde kullanıyorsunuz,ben de hükmünü bilmiyorum açıklanırsa öğrenmiş oluruz.


Kayıtsız Üye
Evet bende yalnızca "söz veriyorum"un cevabını merak ediyorum

Ben de Allah’ım yapıcam/yapmıcam söz veriyorum dedim yani yemin olsun diye söylemedim, söz verdiğimi belirtmek içindi sadece. Yemin olmadığını düşündüğüm için böyle bir şey dedim şayet yemin yerine geçiyorsa ben bunu bilmiyordum bilsem demezdim. Kefaret gerekmiyor mu bu durumda?


mum
Söz ve yemini bozmak günah açısından aynıdır.
Yemin bozan kefaret eder ama söz bozan cezası yok lakin münafıklığıa adım atmış olur.


söz ve yemin arasındaki fark, yemin, soz ile yemin ayni seymi

Bu kategoride yer alan Savaştan kaçan dinden çıkar mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Söz ile yemin aynı mı Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.