Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:48
Sizden
Yönetici

Uyurken dikkat edeceğimiz şeyler?

Ercan
Erkeğin ve kadının uyurken dikkat edeceği şeyler nelerdir?
Mesela; erkeğin göbek ve diz arasının kapalı olması gerekir. Bu durum uyurken de geçerli midir? Yoksa daha kısa şort veya boxer tarzı şeyler giyilebilir mi?
Şimdiden Allah razı olsun.


Cevap: Uyurken dikkat edeceğimiz şeyler?

mperk
Her daim Mevla’nın huzurunda olduğunu biliyorsak ona göre yer,içer,uyuruz,konuşuruz,giyiniriz vs.

Geçmişteki büyükler, yatarken ayaklarını bile uzatmazlarmış kırarak yatarlarmış saygısızlık olmasın diye ona göre hesab etmek lazım.
Tabi bu edeptendir.Fetva değildir.

Tabi yolun başı da edeptir,sonu da ;

Aslında edep bize atamız Adem a.s.’dan mirastır.
O edebi sayesinde Rabbinin rızasını kazanmıştır.
Bunun tam zıddı olarak şeytan da edepsizliği yüzünden kovulmuştur.

Allah c.c cümlemize hidayet nasip eylesin. Hidayete erdikten sonra da kalbimizi kaydırmasın.Amin


Cevap: Uyurken dikkat edeceğimiz şeyler?

Ercan
Teşekkürler. Allah razı olsun.


Cevap: Uyurken dikkat edeceğimiz şeyler?

islamyolu
uzanarak uyumada birşeyler yok. Rasullullah Salllahu Aleyhi ve sellem efendimiz. Sağ tarafına hep yatar. mübarek elinide Sağ yanağına koyarmış yatarken. uyurken. yüz üstü yatmak iyi degil. çünkü şeytan yüz üstü yatarmış. Sol tarafına yatmakta iyi degil. sırt üstü yatmakta. en güzel yatma. Peygamberimiz SAllahu Aleyhi ve sellem yatışıdır birde her sabah kalkarken 3 kere sümkürün. çünkü şeytan burnunun içinde sabahlar diye bir hadis okumuştum.. Yatak kenarında Ekmek kırıntısı olmamasına dikkat edilmedi. birde çorap giyilmeden yatılması lazım.

İmam Şafi İmam Azam gibi Mezhep imamları bir meseleyi çözmek için içtihat yaptıkları zaman. bazen uzanırlarmış. öyle düşünürlermiş Saatlerce. Hatta Peygamber efendimiz SAllahu Aleyhi ve Sellem Vahiy geldiginde kimi zaman Sırt üstü uzanırmış..

yatmanında edebi var arkadasın dedigi gibi. gidipte çıplak yatarsak olmaz yani. Bizi her zaman gözetleyen. Şah damarımızdan da yakın olan. Rabbimiz var.. biraz edep olması lazım Haya olması lazım. zaten o hissi bilen kişi. o hissi anlayan kişi. hiç bir günah yapmaz.


18-Unexpected
Merhaba, yazınızı okudum, haklısınız ama anlamadığım bir yer var. Şimdi sıcaktan dolayı üstümüzü çıkarıp yatarsak ne olur, yani kabaca don atlet yatsak. Hani bu caiz midir? Tekrarlıyorum, sıcaktan dolayı böyle yatarsak, yani keyfi değil.

Ayrıca şöyle bir şey de söylemek istiyorum. Don atlet yatacağımız zaman akşam yatma ile sabah yatma arasında fark var mıdır? Yani demek istediğim şu, mesela cinler vs akşamları aktif oluyorlar bildiğim kadarıyla ve don atlet yatsak ne olur demek istiyorum; bir de bunun sabahını düşünün, yani cinler o kadar aktif değiller bildiğim kadarıyla ve ne olur?

Burada "cinler aktif/aktif değil" dedim biraz komik oldu ama aktiflikten kastım şu: bir yerde yatsıdan sonra tüm cinler yeryüzüne inermiş ve sabah namazında da kalkarlarmış, yani bunu demek istiyorum "cinler aktif/aktif değil"den kasıttan.


muvaffak
Uyurken kişinin çıplak olmaması, üzerinde en azından iç çamaşırı gibi giysilerin olması lazımdır. Peygamberimiz hayatın her sürecinde avret yerinin örtülü olmasına özen gösterilmesi gerektiğini tavsiye etmiştir. Zaruri durumlarda sıcaklardan dolayı iç çamaşırlarınızla uyumanızda bir sakınca olmaz. Üzerinizde en azından bir örtünün olması sizi rahatsız edecek varlıklardan korumaya yardımcı olur. Bu şekilde akşam yatmak ile sabah yatmak arasında fark yoktur. İkindi namazı ile akşam namazı arasındaki süre içinde uyumak mekruhtur, Peygamberimizin tavsiye etmediği bir durumdur.

Bu kategoride yer alan Kötü düşünce vesvese başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Uyurken dikkat edeceğimiz şeyler? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.