Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Herhangi bir kadın, mühim bir geçimsizlik olmadan kocasından kendisini boşamasını isterse, ona cennetin kokusu haramdır

melle
Herhangi bir kadın, mühim bir geçimsizlik olmadan kocasından kendisini boşamasını isterse, ona cennetin kokusu dahi haramdır

bu hadisin kaynağı nedir?


Cevap: Herhangi bir kadın, mühim bir geçimsizlik olmadan kocasından kendisini boşamasını isterse, ona cennetin kokusu ha

Ercan
Hasen el Basri, Ebu Hureyre’den şöyle nakletmiştir.
Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; "Kendisini boşattırmak isteyen kadınlar münafıktırlar”


Cevap: Herhangi bir kadın, mühim bir geçimsizlik olmadan kocasından kendisini boşamasını isterse, ona cennetin kokusu ha

islamyolu
kocası , hanımına küs olarak uyuklarsa bile sabaha kadar lanet edilir. diye bir hadis okumuştum eskilerden. daha boşama konusunu düşünemiyorum..


Cevap: Herhangi bir kadın, mühim bir geçimsizlik olmadan kocasından kendisini boşamasını isterse, ona cennetin kokusu ha

HAMMADUN
Cennetin kokusu ancak ve ancak KAFİRE HARAM’dır, müslüman için böyle bir şey asla söz konusu değildir. Mühim bir geçimsizlik olmadığı zaman, hiç bir kadın yuvası yıkılsın istemez zira yuvayı yapanın kendisi olduğunu bilir. Bir kadın eğer bir erkekten boşanmak istiyorsa ve erkekte onu zorla nikahının altında tutup kadını gibi kullanıp onun aleyhinde işler tutuyorsa bu durumda kadının nefsine dünyada, kendi nefsine ise ahirette zulmedenlerden olur. Hadis-i Şerifler kapsayıcıdırlar onda asla şuraya yada buraya sapma gibi bir çıkış kapısı yoktur. Bir kadın kendisini boşatmak istiyorsa ve müslümansa, erkek islam şeriatı ve sünnet-i seniyeye muhalif hal ve hareketlerle kadına yaklaşıyorsa, haddi aşmış ve azgınlık içerisinde bir hal ile teçhiz olmuş ise, bunda kadının İSLAM ŞERİATI ve SÜNNET-İ SENİYYE dahilinde nikahın boşa düşmesini isteme hakkı kendisindedir. Her ne suret şekil ve şartta olursa olsun Allahu Taala ve Rasulu(S.A.V.)’in emrine muhalif her halde kadının boşanma isteği muşrudur….. Erkek için bu durumda iddet süresini bekleme hakkından başkacada bir hakkı meşru olarak yoktur. Kadınlar asla erkeklerin kölesi değildirler. SALİHA KADINLAR için dahi Allahu Taala ve Resulu(S.A.V.)’in emrine muhalif hiç bir halde nikah altında kalma mecburiyeti yoktur. Allahu Taala’nın emirleri muvacehesinde Erkekler kadınlar üzerine idareci ve hükmedicidirler ancak Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınlarında erkekler üzerinde hakları vardır. Bu haklarda had ise İSLAM ŞERİATI ve SÜNNET-İ SENİYYE’dir. Asla kadınlarınızı zorla nikahlarınızın altında tutmayınız…..

Rab’bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.


melle
kadının kocasından boşanmak istemesi hadisi ve kaynağı

Sevban (ra) şöyle dedi:

Rasulullah (sav):

‘Hangi kadın, kocasıyla kendi arasında her hangi bir beis olmaksızın kocasından kendisini boşamasını isterse, cennetin kokusu onun üzerine haramdır’ buyurdu.

Beis kelimesi burada, Şeri bir mazeret anlamındadır. Kadını boşanma talebinde haklı yapan şeri mazeret ise; kocasının irtidat etmesi, anin, mecbub, mefkut olması. Yahut koca karısını küfre, fuhşa, dinden zorunlu olarak bilinen kesin hükümleri inkâra zorlaması, erkeğin üzerine farz olan kadının nafakasını temin etmemesi ve benzeri şeylerdir.

Kaynak: İbni Mace 2055, Ebu Davud 2226, Albânî İrva 2035

Bu kategoride yer alan Ameliyat oldum Doktor yıkanma dedi nasıl gusül almalıyım başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Herhangi bir kadın, mühim bir geçimsizlik olmadan kocasından kendisini boşamasını isterse, ona cennetin kokusu haramdır Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.