Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:52
Sizden
Yönetici

Kara Çarşaf Halife Tarafından Yasaklanmış.

ayşe35
25-KASIM 1925 KILIK-KIYAFET DEVRİMİ
ÇARŞAF YASAĞI
SULTAN ABDÜLHAMİT’İN ÇARŞAFI YASAKLAYAN FERMANI

2 Nisan 1892 tarihinde, Osmanlı Sultanı ve Halife Abdülhamit Han’ın emri ile Yıldız Saray-ı Hümayûnu Baş katibi, yani hükümdarın başkatibi Süreyya tarafından kadınların çarşaf giymesini yasaklayan hükümdar emri yayınlanır:
PADİHŞAH EMRİNİN SADELEŞTİRİLMİŞ YAZISI:
Bugün cuma selamlığı töreninden sonra Teşvikiye’deki silahhaneyi Padişah Hazretleri teşrifle oradan saraylarına dönerler iken yolda, tuhaf bir şekilde bellerinden bağlı siyah çarşaflara bürünmüş ve yüzlerini de siyah renkte ve gayet ince peçelerle örtmüş bazı kadınlar gözüne ilişmiş, bunların örtünmemiş denilecek halde açık saçık bulunmalarına ve adeta matem elbisesi giymiş Hıristiyan kadınlarına benzemelerine bakılarak birden bire İslam olduklarında tereddüt buyrulmuştur. İzaha muhtaç olmadığı gibi büyük İslam devletinin ayakta durması, devamı ve yükselmesi kadın ve erkek bütün Müslümanların her türlü hal ve hareketlerinde şeriatın yüksek hükümlerine son derece dikkatle uymalarına bağlı olup aksi hal Allah esirgesin gerek fertler gerek devlet için madd i ve manev i sonsuz zararlara sebep olacağından İslam kadınlarının Allah’ın emirlerinden bulunan örtünme usul ve kaidelerine fevkalade dikkat ve itina etmeleri lüzumunu beyana hacet olmadığı, bu çarşaflar ise İslam kadınlarınca örtünmeye asla uygun ve müsait olmadığı gibi bir maksatla şuraya buraya girmek için bazı münasebetsiz erkekler tarafından da bir fesat ve melanet perdesi olarak kullanılmakta olup hatta geçenlerde bir erkek bu suretle çarşafa bürünerek kadın kıyafetinde silahlı olarak bir eve girip içerdeki kadının üzerine hücumla çaldığı eşyayı pencereden arkadaşına atarak savuşmuş olduğundan dindarlık ve maslahat bakımından meydanda olan zararlarından ötürü icap edenlere münasip bir şekilde anlatılıp tembihlerde bulunmak suretiyle kadınların çarşaf giymelerinin yasaklanması Padişah emri iktizasındandır. Bu hususta emir, emir sahibinindir.” Ferman Padişahındır. Kadınların Çarşaf giymesini yasaklayan Hükümdar emridir. 2 Nisan 1892 Hükümdarın Başkatibi Süreyya
Sultan Abdülhamit’in çarşafı yasaklayan bu ilanından 33 yıl sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ise 1925 yılında şöyle der:
”Bazı yerlerde kadınlar görüyorum ki başına bir bez veya bir peştamal veya buna benzer bir şeyler atarak yüzünü, gözünü gizler ve yanından geçen erkeklere karşı ya arkasını döner veya yere oturarak yumulur. Bu tavrın anlamı nedir? Neyi gösterir? Baylar, uygar bir millet bu garip şekle, bu vahşi duruma girer mi? Bu durum milleti çok gülünç gösteren bir görüntüdür. Derhal düzeltilmesi gerekir.”

Alıntıdır Harun Kara’dan.


25 kasim 1925 kilik kiyafet yasagi

İslam
25 kasım 1925 kılık kiyafet yasağı var mı?

bu bir soru mu yani?
neden sizden gelen sorulara açtınız konuyu?
Bu konuyu açmaktan amacınız nedir?


abdülhamit carsafi yasaklamasi

@mir
Abdülhamit carsafi yasaklaması

100 yıl önceki Hristiyan ile Müslüman’ı bırakın da
bugün Hristiyanlarla Türk erkek ve kadınları arasında
hiçbir fark kalmamış olmasının günahı kime yazılacak acaba?


Cevap: Kara Çarşaf Halife Tarafından Yasaklanmış.

bülent25
bu fotoraf 200 yılın da üstünde.

@mir Müslüman kıyafeti giyen tanıdığım çok az hoca var. Takım elbisede yabancı işi, kotta, tişörtlerde nerdeyse herşey. Çoğu icatlarda Hristiyan işi. Şimdi Hristiyan işi diye bilgisayar kullanmayı bırakırsak ilim olarak ne kadar geriye düşeriz değil mi? Ben böyle düşünüyorum.


@mir
[URL]https://www.forumduasi.com/islam-hukuku/218217-esyada-aslolan-mubahliktir.htmlenzemek[/URL] ise yasaklanmıştır
linke tıklarsanız eşya kullanılmasına karşı olmadığım anlaşılır
kafirlerere benzemek ise yasaklanmıştır

ben kafir icadı olan eşyaların kullanılmasına karşı değilim
o mesajı da o anlamda yazmadım

ama bugün Türk gençlerinin çoğu sadece kılık kıyafette değil
namazsızlıkta oruçsuzlukta ahlaksızlıkta içkide kumarda fuhuşta
aynen keferelere benziyorlar
bunun sorumlusu kim?


SoftByte
Nahnu a’lemu bi mâ yekûlûne ve mâ ente aleyhim bi cebbârin fe zekkir bil kur’âni men yehâfu vaîdi.
Ayetinin anlamını bir düşünün, ona göre hüküm verin. Herkes kendinden mükellef, kimse kimse üzerinde zorlayıcı değildir.


kara çarşaf modelleri, çarşafı yasaklayan padişah, kara carsaf giymek yasakmi

Bu kategoride yer alan Güsülden önce tuvalete gitmek şart mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Kara Çarşaf Halife Tarafından Yasaklanmış. Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.