Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:52
Sizden
Yönetici

Güsülden önce tuvalete gitmek şart mı?

AdemAkbulut
Güsülden önce tuvalete gitmek zorun lu mu?


Cevap: Güsülden önce

ebediyyetyolcusu
Selamün Aleyküm

Gusülden önce tuvalette ihtiyacını gidermek ve taharetlenmek iyi olur, çünkü gusül esnasında tuvalet ihtiyacı olursa sıkıntı yapar guslü bitiremeden ihtiyaç gidermek zorunda kalabilirsin. Bu da gusle yeniden başlamana neden olur.


Cevap: Güsülden önce

Ercan
Gusül esnasında büyük veya küçük ihtiyaç gidermek guslü bozmaz. Ancak namaz abdestini bozacağından gusülden sonra abdest almak gerekir. Selametle.


Cevap: Güsülden önce

ebediyyetyolcusu
Ercan Kardeş, farz edelim ki guslü farzları yerine getiremeden tuvalet ihtiyaçın geldi. Örneğin ağzına su verdin sonra burnuna su veremeden ihtiyacını görmek zorunda kaldın guslün tamam mıdır ? sadece namaz için abdest mi almak gerekir ? Allah aşkına yapma ya..:)


Ercan
Kardeş gusül sırasında abdesti bozan durumların meydana gelmesi gusle zarar vermez. Yanlış yönlendirmeyelim inşAllah.

Gusülde farz olan ağıza, buruna su verip tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Niyet etmek, namaz abdesti almak, besmele çekmek gusül abdestinin sünnetleridir. Sünnetler olmadan da gusül geçerli olur.

Gusül sırasında abdest bozucu bir halin ortaya çıkması namaz abdestini bozsa da gusül abdestini bozmaz. Gusül almaya devam edebilirsiniz.

Gusül sırasında gelen akıntı guslü bozmaz, guslün abdest oluşunu bozar. Yani sahih olan ve insanı cünüplükten kurtaran bu gusülle namaz kılınmaz. İbâdet için yeniden abdest almak gerekir. Gusül ise tamamdır.
İlmi bir ifade ile, guslü bozan herşey abdesti de bozar. Lâkin abdesti bozan herşey guslü bozmaz. Bu bakımdan, gusül sırasında idrar yollarından gelen bir akıntı, yahut yaradan akan bir mayi veya diş kanamaları vs. gusle mâni olmaz. Bu akıntılarla yapılan gusül sahih, fakat abdest bâtıl olur.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet


ebediyyetyolcusu
Ercan Kardeş,

Gusülde farz olan ağıza, buruna su verip tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır.

İşte benim dediğim de budur. Farz olanı yerine getirmeden gusül sahih olmaz.


rana
Ercan kardes hakli, ebediyyetyolcusu kardes tekrar bir bak istersen.

Dua ile..


ebediyyetyolcusu
Yahu Kardeşler anlatamıyorum galiba.. 🙂

Guslün farzı üçtür bunlar yerine getirilmezse gusül sahih olmaz ! Farzı yerine getirmeden tuvalet ihtiyacı olursa gusül nasıl sahih olabilir. Ağza su verip de burnuna suyu veremeden ve tüm vucudu yıkayamadan çık ihtiyacını gör
ondan sonra sadece namaz için abdest al olurmu ama ?


EarthQuake®
< …ondan sonra sadece namaz için abdest al olurmu ama ? >
Tabii ki olmaz. Ercan kardeşimizin ifade ettiği şey guslün farzlarının yerine getirildiği durumları kapsar. Guslün farzlarını yerine getirirken meydana gelecek abdest bozucu hususlar gusle zarar vermez. Örneğin ağza, burna su verirken elinizin kanaması gibi,Allahu a’lem.


AdemAkbulut
peki arkadaşlar burun sızlaması konu zorunlu mu? diğer cevaplar için Allah sizden hakkıyla razı olsun


ebediyyetyolcusu
Deprem Kardeş, evet ama o zaman bunlardan iki ayrı mesele ortaya çıkar … 🙂

1. Farzlar yerine getirilmeden ihtiyac giderilirse gusül bozulur.

2. Farzlar yerine getirildikten sonra ihtiyaç giderilirse gusül bozulmaz.


imamhatipli42
< Yahu Kardeşler anlatamıyorum galiba.. 🙂

Guslün farzı üçtür bunlar yerine getirilmezse gusül sahih olmaz ! Farzı yerine getirmeden tuvalet ihtiyacı olursa gusül nasıl sahih olabilir. Ağza su verip de burnuna suyu veremeden ve tüm vucudu yıkayamadan çık ihtiyacını gör
ondan sonra sadece namaz için abdest al olurmu ama ? >
Bu kadar keskin bir sınırı çizebilmek zordur. Kişi banyoda küçük abdestini bozmak zorunda kalsa gusle başladıktan sonra bozabilir ve hiçbir şekilde gusül abdesti zarar görmez ama farz hükümlerini yerine getirmeden zaten gusle başlamış sayılmaz başlanmayan birşey nasıl bozuluyor izah edebilir misin ?


ebediyyetyolcusu
Gusül ile ilgili ayrı bir mesele.

Abdesti bozan hususlar guslü de bozar mı?

Soru: Gusül abdesti alırken biyeriniz kanasa abdes almaya devam etsek gusül abdesti kabul olur mu?

Değerli kardeşimiz,

Bir adı da boy abdesti olan gusül temizliğiyle bütün ibâdetler yapılır. Zira namaz abdestinde sadece bedenin bilinen âzaları yıkanırken, bunda ise tamamı yıkanmakta, daha fazlasıyla temizlik hâsıl olmaktadır. Abdesti bozucu bir hâl vâki oluncaya kadar, her türlü namaz kılınıp, ibâdet yapılır. Ancak abdesti bozan bir hâl vâki olunca, gusül abdestinin hükmü de bitmiş olduğundan ibâdet için yeniden abdest almak gerekir.

Gusletmesi gereken bir kimseden yıkanırken idrar, kan, v.s. gibi abdesti bozucu bir akıntı gelse, guslü bozulur mu?

Gusül sırasında gelen akıntı guslü bozmaz, guslün abdest oluşunu bozar. Yani sahih olan ve insanı cünüplükten kurtaran bu gusülle namaz kılınmaz. İbâdet için yeniden abdest almak gerekir. Gusül ise tamamdır. İlmi bir ifade ile, guslü bozan herşey abdesti de bozar. Lâkin abdesti bozan herşey guslü bozmaz. Bu bakımdan, gusül sırasında idrar yollarından gelen bir akıntı, yahut yaradan akan bir mayi, veya diş kanamaları, v.s. gusle mâni olmaz. Bu akıntılarla yapılan gusül sahih, fakat abdest bâtıl olur.

Guslederken ağzını burnunu yıkamadığını veya bir uzvunu yıkamadan kuru bırakmış olduğunu farkeden bir kimsenin, yeniden gusletmesi gerekir mi?

Gerekmez. Sadece kuru bıraktığı yeri yıkar.

Bâzı evlerde helâ ile banyo, beraber olmaktadır. Böyle helâlı banyolarda gusletmek caiz midir?

Helâda gusletmek mekrûh ise de, müsait yer yoksa câiz olur.

Yıkanması gereken cünüp kimse, gusülden evvel birşey yeyip içmek isterse, ne yapar?

Kendisine gusül farz olan kimse, mümkünse yemek içmek işini yıkandıktan sonraya te’hir etmelidir. Buna rağmen yemek yeme ihtiyacı duyuyorsa, ekmek ve yemeğe değecek taraflarını yıkamalıdır. Yani el ve ağzını yıkayıp ondan sonra yemek yemeli, su içmelidir.Buna göre, sahurda yıkanmaya vakit bulamayan kimse, el ve ağzını yıkayıp yemeğini yer. Sonra da guslünü yapabilir. Yıkanmadığı için sahursuz kalmak mecburiyetinde değildir.

Cünüpken bedendeki tüylerin temizlenmesi yerinde bir hareket midir? Yoksa traş temizliği, cünüp olmadan yahut gusül yaptıktan sonra mı yapılmalıdır?

Bedendeki tüyler vücuttan, temizken ayrılmalı, tertemiz olarak dışarıya atılmalıdır. Efdal olanı budur. Ancak cünüpken böyle bir temizlik yapılsa da sonra gusül edilse, guslün sıhhatine bir zarar gelmez.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet


imamhatipli42
< Gusletmesi gereken bir kimseden yıkanırken idrar, kan, v.s. gibi abdesti bozucu bir akıntı gelse, guslü bozulur mu?

Gusül sırasında gelen akıntı guslü bozmaz, guslün abdest oluşunu bozar. Yani sahih olan ve insanı cünüplükten kurtaran bu gusülle namaz kılınmaz. İbâdet için yeniden abdest almak gerekir. Gusül ise tamamdır. İlmi bir ifade ile, guslü bozan herşey abdesti de bozar. Lâkin abdesti bozan herşey guslü bozmaz. Bu bakımdan, gusül sırasında idrar yollarından gelen bir akıntı, yahut yaradan akan bir mayi, veya diş kanamaları, v.s. gusle mâni olmaz. Bu akıntılarla yapılan gusül sahih, fakat abdest bâtıl olur. >

Bak kendin de bu yazıyı eklemişsin bu paragraf senin eklediğin yazının iinden alındı. Buyur bir daha oku.


ebediyyetyolcusu
imamhatipli42 Kardeş, sen bu hususları bizden daha iyi bilmen gerek ki İmam hatip’de fıkıh derslerini de görmüşsündür herhalde ?!

Gusle niyet ettikten sonra ağza su vermeye başladın mı gusül başlanmamış mı oluyor ? Bir de burnuna su veremeden sıkıştın hani olurya ondan sonra çık tuvaleti git, gusül geçerli olurmu ?

Onun için en iyisi önceden ihtiyaç gidermek ve taharetlenmek diyorum.

İzahı bu kardeşim.


rana
Böyle sinirlenmeye gerek yok.
Gusül gecerlidir, ister inanin ister inanmayin, fikih alimlerinden de daha iyi bilecek degiliz.


ebediyyetyolcusu
rana, sinirlenmek ….???? Onu da nerden çıkardın beni görüyormusun mü ki ?

O halde git ağzına su ver burnuna su veremeden tuvalet ihtyacını gör ve abdest al da çık bak bakalım için rahat edecek mi ?

Burada anlaşılmayacak ne var ?

Sizin verdiğiniz mesele ayrı benim ki ayrı bir de kanama çıktı etti üç ayrı mesele. Burada belki de hiç guslü bilmeyen Kardeşlerimiz var onları yanlış yönlendirmeyelim.
Fıkıh alimlerine gelince onlar denizdir biz o denizin damlası gibi olabilsek.


rana
?! bu gibi ifadelerinizden ve imamhatipli kardesin ilminden söz ettiginizde sinirlendiginizi ve gerildiginizi düsündüm, kusuruma bakmayin.
Yapılan gusül böyle akıntıların gelmesine rağmen sahihtir. Fakat o gusül abdestiyle namaz kilinmaz.
Elbette daha öncesi tuvalete gidip ihtiyaci görmek daha iyidir, ama bu gusül esnasinda geliyorsada gusüle mani olmaz sadece namaz abdestine mani olur ve abdesti tekrar almalisin, gusül abdesti degil.

vesSelam.


ebediyyetyolcusu
Önemli olan Kardeşlerimizin guslü senden veya benden öğrenmesi değil, asıl doğru olanı öğrenmesidir.

Biz burada tartışırak onlarından kafalarını karıştırıyoruz. Bunula beraber gusül hakkında üç ayrı mesele ortaya çıktı.
Önemsemeden gusül geçerlidir deyip geçiyorsunuz.


@mir
< Güsülden önce tuvalete gitmek zorun lu mu? >
kardeş yeni cünup olduysan içinde meni mezi vs kalmış olabilir
tuvalete gitmeden gusül alırsan
gusül sırasında ve sonrasında bunlar akabilir
yani en azındana namaz abdestin belki de guslün bozulabilir

o yüzden önce tuvalete gitmek daha iyidir

Allahu Alem


ebediyyetyolcusu
@mir Kardeş işte başından beri anlatmak istediğim buydu. Sağol


ebediyyetyolcusu
rana Kardeş, bu bir değil iki oldu şimdi sinirlendiğimi kızdığımı söylüyor "hakkında önce şöyle düşündüm" diyorsun hep. Sinirlenseydim, kızsaydım bunu kullanırmıydım…:):):) ?

Zannın bir kısmı günahtır !


rana
Ya sabir.. 🙂
Tamam ben günahkarim.


ebediyyetyolcusu
Rana Kardeş, bu sadece bir uyar idi sakin ol ..:)

Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah’a ve Resûlü’ne itaat ederler. İşte Allah’ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe Suresi, 71)


Kayıtsız Üye
Selamın Aleykum kardeşim ağzına sağlık en azından biliyorsunda yazıyorsun..
Bazı arkadaşlar sadece yazmak için yazdıklarında bilgi tartma konusunda sıkıntıya düşüyor insanlar


Kayıtsız Üye
Örneğin sabah eşinle ilişkiye girdin gusül abdesti alman gerekiyor küçük abdestin ne yaptıysan gelmedi gusül abdesti alabilir miyim yoksa


vedat yağan
İlişkiden hemensonra gusül alinirsa idrar yuluda akıntı olursa gusül bozulurmu


umutlucan
degerli müslümanlar
ilişkiden sonra veyahut boşalmadan sonra direk gusül abdesti almak yanlistir.
bir muddet beklemeden adim atilmadan ve yahut uyumadan vs. idrar yapmadan gusül alinirsa ve gusulden sonra kalan meni disari ckarsa güsül abdesti imam i Muhammed ve imam i azama góre bozulur ve tekrar gusül abdesti almak gerekir zaruret olmadikca hanefide fetva bu yöndedir.
şafii mezhebinde ise bu durumda gusül sahih olmaz.
cunku imam i safi ye gore meni şehvetsizde ciksa gusül gerekir.

forumda bu tarz sorular cok soruldu ve cevaplandi.

selametle


Kayıtsız Üye
İlişkıden sonra kadın veya erkek gusül almadan once küçük tuvaletını yapması gerekıyormu mecburmu bunu bılmek ıstıyorum yapmazsa gusül abtestı alınca gecerlı olurmu


Kayıtsız 011
Selamun aleyküm .
Ben bi arkadaş vasıtasıyla cünüp olmaya başladım. Gusl alınacağını bilmiyordum çocukluk haliyle . Büyüdüm anlamaya başladım ancak bazı siteler birbirinden farklı gusül alma yöntemleri gösteriyor ben buradaki başlıkşara baktım inceledim burada farklı. Önce gusle niyet edip ardından mı abdesti almam gerekiyor yoksa gusle niyet edip guslü tamamladıktan sonra mı abdesti almam gerekiyor ? Detaylı bir şekilde söyler misiniz? Beni bu çıkmazdan çıkarın lütfen. Bu hayatta kötülüğümden çok iyiliğim var ancak bunun yüzünden haram gitti diye sanıyorum çok üzücü ;(


kayblan
Aleykümselam.
Neyin ne olduğunu anlayabilmen için guslün öncesine gitmen lazım. Farz nedir ve sünnet nedir bu ikisinin anlamını öğren. Daha sonra guslün farzları kaçtır ve guslün sünnetleri nelerdir öğren. O zaman hangi site neden farklı yazmış hangisi doğru sen karar verebilecek kapasiteye gelirsin. Niyetin anlamınıda öğrensen iyi olur. Niyet bir işe karar verip yapmaktır. Zaten guslün sünnetlerinde bunu öğrenirsin en bata söylersin.Bu saydıklarımı öğrenmezsem kafa karışıklığın ya hep devam eder veya yanlış bir yol izleyip öyle kalırsın.


Ekomago35
Gusulden once sonra abdesten once sonra ve namazda once sonra ve namazda tuvalete gitmen sorun teskil etmez ama abdest ve gusl alirsin namazdada tekrar baslarsin namazda sikinti cikar namazını acele kilman gerekir buda kabirde carsaf gibi yuzune atilir


gusül abdesti almadan önce tuvalete gitmek şart mı, gusulden once tuvalet, gusül abdesti almadan önce tuvalet

Bu kategoride yer alan Argo kelime kullanmak gıybet midir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Güsülden önce tuvalete gitmek şart mı? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.