Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:50
Sizden
Yönetici

Fatihadan sonra okunan zammı surelerin sıralamasının kaynağı nedir?

cavraşım
Hadis ya da mezhep imamlarımızın bir içtihatı var mı bu konuda?

Yoksa bu sıralamada kadınların rukusu gibi sonradan çıkan bir olay mı?


Cevap: Zammı surelerin sırası

İsmailAbi
Kardeşim kısa oldukları için genel bu sureleri okuyor şart filan değil yani.Herkes öyle okuyor ezberi kolay ve kısa olduğu için.


Cevap: Zammı surelerin sırası

cavraşım
ilahi sen:)

namaz hocalarında namaz sureleri diye geçen sureler neden okunuyor diye sormadım

surelerin okunma sırası var

bu sıralamanın kaynağını sordum


Cevap: Fatihadan sonra okunan zammı surelerin sıralamasının kaynağı nedir?

arifselim
Namaz kılınırken fatihadan sonra okunan zammı surelerde veya ayetlerde baştan sona doğru sırayı takip ederek okumak peygamber aleyhisselamın bir sünnetidir. Bunun delili ise bunun aksine peygamber aleyhisselamın hiç bir şekilde yapmadığıdır. Yani sürekli bir şekilde sırayı takip ederek okumasıdır.


cavraşım
< Sadece Hanefi Mezheb Muctehidlerine Göre Fatiha’dan Sonra Zamm-ı Sure tertibine Uymak Sunnettir (Diğer mezheb muctehidlerine göre tertibe uymak diye bir şey yoktur!) : >

< Misal olarak, birinci rekatta okuduğu sureden önce geleni ikinci rekatta okumak mekruhtur. >
cahilliğimi bağışla

yukarıda alıntıladığım iki cümle birbirine zıt değil mi?


cihad38
hanefi Mezheb Muctehidlerine Göre birinci rekatta okuduğu sureden önce geleni ikinci rekatta okumak mekruhtur. böyle birleştir bakalım noldu.


Ebu Muhammed
Zami sureleri Sira ile okumak şafii ve hanefi mezheplerine gore sunnettir
Kaynağını buluruz inşAllah.


cavraşım
sünnete uymamak mekruhmudur?


islamyolu
çavraşım kardeşim Banlandıgım için bir türlü cevap yazamadım. sana bunun kaynağını vereyim kardeşim.

İbni Mes’ud (RadıyAllahu anh) şöyle demiştir.

”Kur’an-ı Ters okuyanın kendisinin kalbi tersine çevrilmiştir.
(ibnü Ebi Davud, Ali el-Müttaki, Kenzü’l-ummal , no : 4211, 2/346)


Kayıtsız Üye
okumak sünnet midir yani bilmeyenler hiç zammı sure bilmeyenler?örneğin annem yıllrdır namazlarını kılar ve hiçbir zammı sure de bilmez.


musab
Kıraat yapmadan anneniz nasıl namaz kılıyor merak ettim


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm arkadaşımız Kuran’ı tersten okumanın yanlış olduğunu söylemiş fakat ben çocukken Kur’an dersimi amme tebareke kadsemia zariyat cüzleri diye ayrı ayrı cüzlerim vardı ve yukarıdaki sıralamaya göre okuyup öyle Kuran’a başladım ve kaldığım yerden devam ettim ama şuan bakaradan başlıyorum 2. Sorumda kimileri namazda sadece ilk iki rekattaki fatihadan sonra ayet okunduğunu daha sonraki fatihada okunmamalı gerektiğini söylüyorlar ben yakın zamana kadar fatihayı tek okuyordum çünkü büyüklerim öyle öğretti günah işlemiş oluyor muyum ve öğrendikten sonra o an içimden hangisi gelirse onu okuyorum sıralama demişsiniz sıralamaya bi örnek verir misiniz Şafii mezhebindeyim


Kayıtsız Üye
Mesela 2 rekatlık bir namaz kılarken ilk rekatta zammı sure olarak kafirun süresini okuduysanız ikinci rekatta Nasr suresini okumalısınız.Kevser suresini okumanız mekruh olacaktır.İkinci rekatta!


Kayıtsız Üye
Sevgili dostum, kuran i sirasiz okumak başka şey ters okumak başka sey.. "Ali nerde"
cümlesini ters oku desem herhalde "nerde ali "demezsin." Edren ila "gibi harf sırasını ters çevirmek kasdetilmis olabilir.


Kayıtsız Üye
Allah kabûl eder inşAllah, hiç önemli değil bence.
Buna benzer halk arasında birçok vaka anlatılır, belki uydurma ‘dir ama insan aklının ister kötüye olsun ister iyiye ne kadar doğru diyebilsede, Rabbimizin iyi vede kötü anlayışına eşdeğer de bir karar verilemez.
Bizlerin şeklen yapmaya çalıştığımız gelenek haline gelen bir teamülü sonuçta, içimizi bilen Rabbin katında sonuçları ki bizler sadece umariz. Zaten ibadetler ve dualar umut ile birleşirse güzel olur.
Bazilarimiz beşeri hayattaki ilişkiler gibi algilayip kişinin Allah ile arasındaki ibadet’lerine de şeklil verilmeliyi düşünüyor olabilir. Rab her ne sekilde olursa olsun ona değil, maneviyatina bakar çünki, insanlar sadece onu bilmedikleri içindir diyorum.
Zira onuda tahmin etseydiler Allah muhafaza ne hallere girerdik. Herşeyin en layikinı bilmek tayin etme sadece Rab ‘indir.


namaz sureleri siralamasi, namaz kılarken surelerin okunuş sırası, safii namazda okunan s

Bu kategoride yer alan S.A.V. Demek ne kadar doğru? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Fatihadan sonra okunan zammı surelerin sıralamasının kaynağı nedir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.