Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Namazda imama yetişemeyen nasıl davranmalı?

kul93
Mesela Teravih Namazinda:
Imamla birlikte Namaz kilarken ve 2 oturusta herkes tahiyat,salli,barik okurken ve ben daha sallinin ortasindayken Hoca Allahu Ekber derse ne yapmam lazim?

Yada Rabena duasini okurekn ve Hoca selami verince ne yapmam lazim?


Cevap: Namazda Imama yetisemeyen nasil davanmali?

imamhatipli42
Sende selamı ver kardeşim. Okumadıklarından bir mesuliyet yok namaza da zararı yok.


Cevap: Namazda Imama yetisemeyen nasil davanmali?

umutlucan
namaza yetiştigin yerden devam edersin kılmadıgın rekatları(daha dogrusu yetişemedigin rekatları) hocanın selamından sonra kılarsın ama snn selam vermemen gerekir hocayla beraber.


Cevap: Namazda Imama yetisemeyen nasil davanmali?

imamhatipli42
Soru namaza sonradan yetişen ile ilgili değil.
Soru namaz içerisinde imamla birlikte duaları yetiştirememek konusu ile ilgili. Verdiğin bilgiler doğru ama kafa karıştırıcı soru ne ise cevap da o olmalıdır.


umutlucan
k.bakmayın hocam bn öyle anladım


imamhatipli42
< k.bakmayın hocam bn öyle anladım >
Amacım kırmak değildi bunu bil kardeşim verdiğin bilgi doğru ama bu konunun cevabı değil. Doğruda karar kıldıysak problem yok. Selametle


musab
okumasını tamamlayıpta selam vermesi görüşüde olmalı bence.zaten üç mezhep bunu söylemiyormu.beraber veremezsinki zaten hanbeli,maliki,şafiye göre.şafi olanlar zaten geç veriyor.hanefilerden imamı azam imamın selamına yakın olmalı diyor.imameyn ise imamdan sonra selam verilmeli diyor.imam selam verdi diye pat diye kesmeye gerek yok demek istiyorum.çünkü insanlar mecbur vermek zorundalarmış gibi biliyorlar.zaten normal vakit namazlarında imam selamı öyle bir uzatırki cehennem azabından kabir azabından ölüm fitnesinden ve deccal fitnesinden Allah’a sığınma duasını bile yaparsın.hatta o ara imam sola selam vermeye geçmemiştir bile:)


imamhatipli42
İslamda bence diye birşey olmaz son oturuşta duaları okumak sünnettir. Teşehhüd miktarı kadar oturmak selam vermek için yeterlidir. İmamdan sonra selam verilmesinden kasıt imamdan önce namazdan çıkmamak içindir. Bu da esselam kelimesi duyulduktan sonra cemaat selam verebilir anlamındadır.


musab
evet bence diye birşey olmaz.ama benim demek istediğimi anlamamışsınız.insanlar imamla beraber selam vermeyi şart sanıyor.bende onu anlatmak için söyledim.imamdan sonra selam vermiş olmak için imamın birinci selamının bitmesi gerekmiyormu.es-selam kısmı vacip diye es-selam demiş olması yetiyormu aleyküm ve rahmetullah demeside gerekmiyormu


ZuCChiNi
Mesele özellikle teravih namazı ise teravih namazında imamın selam verdiği yerde sen de selam verebilirsin.
Duayı bitireceğim diye aceleye ve telaşa kapılma. Hangi duanın neresinde olduğun önemli değil.


Kayıtsız Üye
namazda imama catmadigimda ne etmeliyem men dualarimi deyib sonra salam vere bilerem yoxsa imamla birge vermeliyem


emre
Namaza yetiştiğin yerde imama uyarsın. İmam selam verdikten sonra sen kalkar eksik rekatlarını tamamlarsın.


Kayıtsız Üye
Kurban bayramı namazında hoca daha ilk tekbirden sonra sübhanekeyi okuyacakken ikinci tekbiri aldı sübhanekeyi yarım okuyabildim bunun bi sorunu olmuş mudur?


mum
Sadece bayramda bazında değil tüm namazlarda subhaneke okumak sünnet olduğu için terk edildiğinde, namaza bir zararı yoktur.

Bu kategoride yer alan Son zamanlarda çokça piyasada olan cin filmleri hakkında başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Namazda imama yetişemeyen nasıl davranmalı? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.