Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:50
Sizden
Yönetici

Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?

çaba
yağmur yağarken ayakkabımın ipliği yoldan ıslandı o da çoraba mı ayakkabıma falan değdi necis mi?


Cevap: Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?

Darusselam
Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?
Yağmur suyuna bulaşan necaset namaza mani midir?

Necaset olan bir yere dökülen temiz su necasete bulaştığı için temiz değildir. Fakat bu sudan insanın bedeni veya elbisesinin üzerine sıçradığı takdirde bakılır, deydiği elbisenin dörtte birinden fazla değilse veya değdiği uzvun dörtte birinden fazla değilse bağışlanır. Bununla kılınan namaz sahih olur.
Nitekim insanın bedenine veya elbisesine sıçrayan iğne ucu kadar idrar serpintileri-bedenin tamamını kaplasa bile – namaza mani değildir. Çünkü bundan sakınmak zordur.
Ancak devamlı olarak idrar sıçrama ve serpintisinden korunmak sünnettir. Yollarda ve asfaltlara ayakkabıyla basılması yolları necis kılmaz. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammedin görüşü böyledir. Kabul edilen görüşte budur.
İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Prof Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı, Celal Yıldırım


Cevap: Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?

çaba
yani necis değil mi?


Cevap: Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?

Darusselam
hayır necis değildir.


Katade
Cevap: Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir?

Yağmurlu günlerde yoldan üzerimize sıçrayan sular necis kabul edilmemektedir. Çünkü bu konuda umum-i belva vardır yani bundan kaçınmak oldukça güçtür. Dolayısıyla böyle bir elbise ile namaz kılınabilir.

Fakat akan veya birikmiş suyun lağım-kanalizasyon taşması, patlaması sonucu oluştuğu biliniyorsa, bu durumda böyle bir su necistir ve onun bulaştığı elbise ile namaz kılınmaz.


çaba
teşekkür ederim 🙂


duzgunomer
Ayakkabının altının pantolona deymesi namaza engel mi?


mum
Ayakkabı altından pantolona ıslak necaset değmediği sürece namaza engel olmaz.


çamur necis midir, yağmur suyu necis midir, yoldan sıçrayan su

Bu kategoride yer alan Hadis kitabı alacam da hangisini tavsiye edersiniz? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Yağmurlu günlerde yollardan bulaşan su necis midir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.