Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Eğer bunu yaparsam dinden çıkayım diyen kişi ne yapmalıdır

talut
Eğer bunu yaparsam dinden çıkayım diyen kişi ne yapmalıdır

Böyle bir yemin olmaz söylemekte haramdır bundan dolayı kafir olmayacağın gibi ibni abbasa göre keffarette olmaz ,kalben niyetin bu olmadığından kafir olmazsın ama elfazı küfürdür imanını tazeleyip tevbe etmelisin Mezhepler açısından baktığında diğer mezheplerde olmasa da hanefi mezhebine göre keffaret gerekir ölçüsüde ayette belirtilmiştir

"(Yeminin) Kefâreti ailenize yedirmekte olduğunuzun orta (derece) sinden, on yoksulu doyurmak, ya onları giydirmek, yahud bir köle azad etmektir. Fakat kim (bunları) bulamazsa, üç gün oruç tutması lâzımdır. İşte bu, and (yemin) ettiğiniz vakit (onları bozmanın) kefâretidir. Yeminlerinizi muhafaza ediniz. Allah âyetlerini size böylece açıklıyor. Ta ki şükredesiniz —Mâide, 5/89

Büreyde radıyAllahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Kim yemin eder ve "İslâm’dan beri olayım!" derse, eğer sözünde yalancı ise, dediği gibi olur, yalancı değil de gerçeği söylemişse İslâm’a sâlim olarak dönemeyecektir." Ebu Dâvud, Eymân 9, (3258); Nesâî, Eymân 8. (7,6).

Vesselam

Allah razı olsun..


Cevap: Eğer bunu yaparsam dinden çıkayım diyen kişi ne yapmalıdır

@hmet
< "Kim yemin eder ve "İslâm’dan beri olayım!" derse, eğer sözünde yalancı ise, dediği gibi olur, yalancı değil de gerçeği söylemişse İslâm’a sâlim olarak dönemeyecektir >
Hadis bu konuda soru soranlara güzel bir cevap olmuş


Cevap: Eğer bunu yaparsam dinden çıkayım diyen kişi ne yapmalıdır

Kayıtsız Üye
Merhaba ben küçükken bir kere "Allahım bu günahları işlersem beni cehenneme gönder" demiştim ama şimdi cehenneme gitmekten korkuyorum ne yapmalıyım?


Cevap: Eğer bunu yaparsam dinden çıkayım diyen kişi ne yapmalıdır

@hmet
< cehenneme gitmekten korkuyorum >
Kendine kötü bir beddua etmişsin.. Yapman gereken şey TÖVBE etmektir.


Yarbay
bir konu hakkında eğer bir daha bu konuyu düşünürsem dinden çıkayım geri de girmeyeyim diye yemin ettim düşündüğüm an dinden çıkıp bir daha geri girmeyeceğim mi pişmanım? tövbe edersek bir daha böyle ağır sözler vermemek üzere kabul olur mu?


ACİLSERVİS
Bir Müslüman böyle bir şeyi asla söyleyemez. Buna yemin de denmez. Çok çirkin bir cümle. Söylediğinde aklın başında değil miydi?


dinden cikiyimki demek, Dinden çıkayım bir daha girmeyeyim demek

Bu kategoride yer alan Allah'ın zatını düşünmek Şirk Koşmak mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Eğer bunu yaparsam dinden çıkayım diyen kişi ne yapmalıdır Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.