Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Namaz ile ilgili kafaya takılan 2 soru

halilcan
1-) namazda secde arasındaki oturuslarda tadili erkan için subhanAllah desek bir sakıncası olur mu ?
2-) rukude ve secde de aynı duanı soylesek sıkıntısı olur mu ? mesela subhane rabbiyel ala desek rukude


Cevap: Namaz ile ilgili kafaya takılan 2 soru

miroğlu
Kardeş rasulullah(sav) nasıl namaz kıldıysa,
bizde öyle namaz kılarız,
biz kafamıza göre değistiremeyiz
1-Peygamber efendimiz senin dediğin gibi yapmamıştır
2-Rukuda ve secdede ayrı duaları okumak sana zor mu geliyor?


Cevap: Namaz ile ilgili kafaya takılan 2 soru

halilcan
hayır tabiki de subhane rabbiyel azim deki zı harfini tam cıkaramıyorum, dolayısıyla namazın bozulma tehlikesi oluyor.


Cevap: Namaz ile ilgili kafaya takılan 2 soru

Crowley
3 kere ”SubhanAllah” diyebilirsin. Rüku da ben öyle yapıyorum.


halilcan
birine sordunuz mu? kaynağınız nedir 🙂


yasemin
ya siz elinizden geldiğince yapında bırakın z sesini v.s. sizi oyalayan şeyleri , Allahın terazisi niyet ve gayret ölçer , merak etmeyin O biliyor sizin ne demek istediğinizi , kalbinizde ne olduğunu ; dilinizden ziyade , huylarınızı düzeltmeye çalışın düzeltin ki namaz tam namaz olsun , namaz görevden ziyade Allahla başbaşa olmanın zevkini yaşatsın


umutlucan
< 1-) namazda secde arasındaki oturuslarda tadili erkan için subhanAllah desek bir sakıncası olur mu ? >
tadili erkan terk edilmemesi gerekir . Buna dikkat etmeniz çok güzel zira tadil i erkan hanefi mezhebi alimlerinden imam ı ebu yusuf a göre farzdır. . o süreyi tuttur yeter


Kayıtsız Üye
Sahih bir kaynak yok ki namaz hususunda, sahabe diye, hadis alımı diye, müctehid imam diye baş tacı ettiklerimiz maalesef meseleleri ve sözleri abartarak, kabartarak, biraz da saptırarak günümüze taşımışlar.
Tek ve doğru bir hüküm var namaz konusunda. "namazı dosdoğru kılın" hükmü.
Namazı Allah’ın huzuruna çıkar gibi kılın, elbiseniz, kılık kıyafetiniz düğüne gider gibi olsun, namazı uzatın, ağır kılın, güzel süreler okuyun, teslimiyetiniz ve tadil-i erkanınız tastamam olsun. Bana yakın olmak istiyorsanız secdeniz uzun olsun, alnınız secdeye değdiğinde benim kulum olduğunuzu ve benim sizin rabbınız olduğumu hatırlayın, benimle irtibat halinde iken fanilere ve fani hayatı aklınızdan dahi geçirmeyin, tesbihat ve duayı asla terk etmeyin, eksikleriniz varsa tamamlayın, güdük ve defolu namazlarınızı tekrar edin, namazınızla değil, kulluğunuzla ve rabbınızle o günün, ve.. Ve.. Ve.. Daha aklıma gelmeyen onlarca ulvi ve kutsi mesaj. Kuranı okuyup, kavrayıp idrak ettikten sonra daha neler öğreniyor insan.
Peygamberin peygamberi var mıydı? Hayır Cebrail dahil ona nasıl namaz kılacağını öğreten oldu mu? Hayır. Peki nasıl başladı. Mesajı ve tebliği alır almaz. Zorlandı mı? Hayır. çünkü kulluk şuuru oluşmuştu. Ve ayaklarının altı şişene dek, sabahlara kadar devam etti. Peki nasıl ve ne kadar kıldı? Kafasına göre takılarak, gücünün son damlasına, sıhhatinin izin verdiği yere kadar.
Peki neler okudu, neler söyledi, kıldıklarını nasıl adlandırdı. Maalesef meçhul. Anlatılanlar şaibeli, sıkıntılı. çünkü herkes farklı anlatıyor. Yazılı kaynakların tasnifinde ve muhafazasında bile tahrifat var. Güya sadece nasranılık tahrif olmuş. Kullahima anlatın.
Zaten namaz tüm geçmiş dinlerde olan, taa muttakilerden bu yana bilinen bir ibadet biçimi. Kılınması gerektiği bilinsin yeter. Kur’anın namazı farzlarla, vaciplerle, sünnetlerle anlatmayışı, belli vakitlere ve rekatlerle tanımlamayışı da bu yüzden.
İlahi mesajı kavrayan herkes müdrik olsun kafasına, gücüne, zamanına ve rızasına göre kilsin diye.

Hülasa demem o ki; şuur kazanılmadan, itikad güçlenmeden namazdan haz alınmaz, adama zul ve mecburiyet gelir. O zaman da öğrenmek maksadıyla araştırsa bile, uygulamaz ya da istikrarlı olmaz. Yani insanlara önce namazları rükunları rekatları öğretmek yerine hasbi kul olmanın ve kaliteli namaz kılmanın önemini anlatmalı şuurunu ve derinliğini kazandırmalıyız. Vesselam…

Bu kategoride yer alan Sabah ve yatsıyı kılamıyorum başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Namaz ile ilgili kafaya takılan 2 soru Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.