Anasayfa
8 Mayıs 2021, 23:04
Sizden
Yönetici

Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır

yusufbagci
"Esselamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatüh.
Hanefi Mezhebine Göre"

1- Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır. Kendi evimizden mi, Şehrin merkezinden mi, yoksa en sonda evlerin bittiği yerden mi? (Örneğin Konya’da Selçuk Üniversitesi civarında (Bosna Hersek Mahallesi) evim var ve Beyşehir’e 15 günden az bir süreliğine gidiyorum. Uzaklığı Eğer evimden hesaplarsam 115-120 km civarı oluyor, Eğer şehrin merkezi olarak Alaaddin Tepesini kabul edip hesaplarsam 95-100 km oluyor. Eğer gittiğim istikametteki yani Beyşehir yolundaki son mahalleden veya evlerden hesaplarsam 80-85 km oluyor.) Hangisini baz almalıyım?

2- Seferiliğin süre hesabında 15’nci gün seferiliğe dahil mi hariç mi?

3- Seferilikle ilgili olarak; Örneğin 15 günden az kalacağım yere 2 farklı yol var. Birisi 80 km ama kötü bir yol, birisi de 120 km ama iyi bir yol (yani uzun olan yol tercih sebebi.) Yani buradaki sorun şu; aynı yere farklı uzaklıklardan gittiğimiz zaman seferilik fark ediyor mu? Önemli olan kendi gittiğimiz yol mudur, yoksa kısa olanı mı baz almalıyız?


Cevap: Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır

NuN
1 aslında şehrin çıkış levhasından hesaplanır fakat son zaman alimleri, şehirler çok aşırı dağılınca kendi semtinizden hesaplayın derler.
2 15. gün dahildir.
3 önemli olan gittiğin yoldur.


seferilik nasıl hesaplanır, seferilik mesafesi nasıl hesaplanır

Bu kategoride yer alan Tesbihat Dualarını Tekrar Etmek başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.