Anasayfa
10 Mayıs 2021, 14:12
Sizden
Yönetici

Nefret etme , çok seversin ,çok sevme nefret edersin – hadis mı ?

Gül988
Arkadaşlar benim kafam karıştı . Böyle hadis var mıdır ? İnternetde sitelerde görüyorum
Birileri paylaştı bende onu soyledim ..


Yorum: Nefret etme , çok seversin ,çok sevme nefret edersin – hadis mı ?

arifselim
Selamun aleykum kardeşim. Bu hadisi şerif aslına uygun bir şekilde daha uzun cümlelerle geçmektedir. Hadisi şerif olduğu hakkındaki deliller güçlü olsa da bazı muhaddisler bu hadisin aslında Hz. Ali’nin bir sözü olduğunu söylemişlerdir. Hadisi şerifin tam aslı şöyledir:

Sevdiğin kimseyi ölçülü sev; olur ki bir gün o, senin buğzettiğin/sevmediğin kimse oluverir. Buna mukabil, buğzettiğin kimseye de ölçülü buğzet; olur ki bir gün o, senin sevdiğin kimse oluverir.

Bu hadisi Ebu Hureyre’den rivayet eden Tirmizi, bunun (merfu hadis olarak) bu rivayeti garip/zayıf görmekte, Hz. Ali’nin sözü olarak gelen mevkuf rivayetin ise daha sahih olduğunu belirtmektedir. (bk. Tirmizi, Bir, 59)

Hafız Heysemi ise, bu merfu hadisin rivayetinin de sahih olduğuna işaret etmiştir. (bk. Zevaid, 1/643)

Bu hadisi, Beyhaki (şuabu’l-İman), Taberani(el-Kebir), Darekutni(el-Efrad), İbn Adî(el-Kâmil) merfu (Hz. Peygamberi sözü) olarak rivayet ettikleri gibi, Buhari(el-Edebu’l-Müfred), Beyhaki(Şuabu’l-İman)’da mevkuf (Hz. Ali’nin sözü) olarak rivayet etmişlerdir. (bk. Tuhfetu’l-Avazî, ilgili hadisin şerhi/6/113)


Çok sevme nefret edersin nefret edersin hadis midir

Bu kategoride yer alan Ailemize Küfür Eden Birisine Nasıl Davranmalıyız ? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Nefret etme , çok seversin ,çok sevme nefret edersin – hadis mi ? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.