Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:52
Sizden
Yönetici

Resim İslamda günah, o halde çizgi roman okumak caiz değil mi?

istt34-90
"Her kim bir canlı resmi yaparsa, Allah ona, o resme can verinceye kadar azab eder. Ressam resmine katiyyen ruh veremez ve ebediyen azab olunur." (Tecrid-i Sarih Tercümesi, VI/533).

"Şu resimleri yapanlar yok mu? İşte onlar, kıyamet gününde, ‘Haydi yaptığınız resimlere can veriniz?’, diye azab olunacaklardır." (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XII/116).

Resim çizmenin caiz olmadığını belirten bu ve bunun gibi hadisler var. Ama bu hadislerdeki resimden kasıt, bir resmin yapılıp "sanata bak, çok güzel çizilmiş" şeklinde hayranlık duyulabilecek resimler değil midir? Çizgiromandaki çizimler caiz değil midir? Çizgiroman okumayı seven biriyim, ama bağımlı gibi, günde saatlerimi harcayan biri de değilimdir. Haftada 1-2 açar karıştırırım. Yani zaman yönünden ayarında kullanan biriyim, kötü içerik deseniz o da yok, ama resim kısmı kafama takıldı. Acaba hadisdeki resimlerden kasıt putlaştırılıp aşırı hayranlık duyulacak resimler midir (Mona Lisa gibi) yoksa bu resimler de dahil midir?

Bu sorumla ilgili Türkçe kaynak bulamadım. İngilizce kaynaklara baktığımda "cinsellik, dine hakaret vb. şeyler içermiyor ve zamanını çok harcamıyorsan sorun yok" ve "resim her türlü haram" şeklinde farklı şeyler okudum, kafam karıştı. Hangisi doğrudur? Dediğim gibi ben hadisi "hayranlık duyulacak portleler" için geçerli olarak yorumladım ve sorularlaislamiyet sitesinde şöyle bir şey okudum, bu yazıya baktığımızda bir insanın aklına ve kalbine çizgiromanla putperestlik girebileceğini düşünmüyorum.

Ama kendim yorumlayıp buna göre hareket etmem yanlış olur. Bu yüzden sormak istedim (sorularlaislamiyet de okudum dediğim yazı): "Allah’ın birliği inancına dayanan İslâm dini, bu inancı korumak için son derece titizlik gösterir. Akla ve kalbe, gizli ve açık bir şekilde girebilecek her tür şirk ve putperestlik yolunu kapatır. Onun için de, resim konusunda hassas davranır. Çünkü çoğunlukla, sevilen kimselerin hatıralarını devam ettirmek gibi bir niyetle başlayan resim ve heykel işi, sonunda Allah’a şirk koşmaya, resmi ve heykeli yapılan kimseleri yüceltmeye kadar varır. Onun için İslâm bu kapıyı kapatmıştır."

"Çizmek günah ama okumak değil" gibi bir sonuç çıkarsa diye şöyle de bir soru ekleyeyim: Öyle olsa bile, okuyarak çizeni teşvik etmiş olmaz mıyız? Yine de yanlış değil midir?


Yorum: Resim İslamda günah, o halde çizgi roman okumak caiz değil mi?

arifselim
Öncelikle çocukların gelişimine ve eğitimine katkı sağlayacak her türlü (haram olmayan) resimlerin çizilmesi ve çocuklara çizdirilmesi caizdir. Dinimizin bu konuda hassas olmasının nedeni yukarıda ifade ettiğin gibidir. Günümüzde zaruretler ile olması gereken resimler çektirilebilir veya çizilebilir. Bunun dışında zaruretler olmadığı sürece dikkatli olmak ve takva üzerinde hareket etmek iyi olacaktır.

Çocuklar için hazırlanan çizgi romanlar helaldir. Asıl büyükler için bunlara caizdir diyemeyiz.


aliya izzetbegovic

Bu kategoride yer alan Namazda fazla secde başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Resim İslamda günah, o halde çizgi roman okumak caiz değil mi? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.