Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:52
Sizden
Yönetici

Yaralardan çıkan kan ve irin. Bu durumda kan ve irin çok da olsa 3 şartla affedilir.3. Şartı detaylı açıklayabilir misiniz?

Ubeydullah
Yaralardan çıkan kan ve irin. Bu durumda kan ve irin çok da olsa 3 şartla affedilirYaralardan çıkan kan ve irin. Bu durumda kan ve irin çok da olsa 3 şartla affedilir.

a) Kan ve irinden ikisinin de kişinin kendi yarasından çıkması.

b) Kişinin kendi fiiliyle değil de kendiliğinden çıkması.

c) Normal yerinden çok yere taşmaması.

Burdan anlaşılıyorki kan ve irin başkasının yarasından insana bulaşır veya kasden çıkarması ya da yaranın normal sınırının fazla olan kısmına yayılırsa o zaman affa tabi değildir.
Sorum şu mesela elimde yara kendiliğinden kan çıktı elbiseme bulaştı veya bir yerde oturuyorum kanayan yerim elbiseye bulaştı ve 2. Si namaz kılarken yaradan kan çıkıp biraz elimin etrafına bulaştı ve bu durumlarda kasıd yok bu iki durumda af var mı?


Yorum: Yaralardan çıkan kan ve irin. Bu durumda kan ve irin çok da olsa 3 şartla affedilir.3. Şartı detaylı açıklayabilir misiniz?

Şem’a
Sorunun cevabı yazdığın konuda var 🙂
Bizden imam Şafiî’nin vermediği bir fetvayı bekleme. ama Hanefi mezhebine göre bir avuç kadar kendi kanı olsa affedilir

Bu kategoride yer alan Bile bile bir günahı işleyip sonrada tövbe etmek? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Yaralardan çıkan kan ve irin. Bu durumda kan ve irin çok da olsa 3 şartla affedilir.3. Şartı detaylı açıklayabilir misiniz? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.