Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:05
Sizden
Yönetici

Şafii mezhebine göre mesbuk kendisine göre ilk rekatta imama yetişen midir?

Ubeydullah
Şafii mezhebine göre mesbuk kendisine göre ilk rekatta imama yetişen kişi midir? İlk rekatta yetişirse mesbuk kendisi 2. 3. Rekatı kılarsa memum mu olur?


Yorum: Şafii mezhebine göre mesbuk kendisine göre ilk rekatta imama yetişen midir?

imam
Şafii mezhebine göre; cemaate sonradan yetişen kişi (mesbuk)

Namaza sonradan yetişen kişiye "mesbuk" denir. Mesbuk, iftitah tekbiri aldıktan sonra hiç bir sünnet ile meşgul olmaması, belki hemen Fatiha’yı okumakla meşgul olması gerekir.

Ancak sünnet ile meşgul olmasına rağmen, Fatiha’yı okumayı yetiştireceğini zannederse, o takdirde sünnetle meşgul olabilir.

Eğer herhangi bir sünnet ile meşgul olmazsa, rükuda imamına vücuben tabi olur. Fatiha’dan geriye kalan kısmı okumak onun üzerinden sakıt olur, düşer.


Yorum: Şafii mezhebine göre mesbuk kendisine göre ilk rekatta imama yetişen midir?

Ubeydullah
Tam istediğim cevabı alamadım


Yorum: Şafii mezhebine göre mesbuk kendisine göre ilk rekatta imama yetişen midir?

Şem’a
İlk tekbirde imama yetişmeyene mesbuk denir lakin ilk rekatta imam rükû ya varmadan yetişen ile rükû dan sonra Yetişen in durumu arasında hüküm açısından fark var hepsi bu

Bu kategoride yer alan Bir Müslümanın tanrı seni kutsasın gibi ifadeler kullanması caiz midir ? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Şafii mezhebine göre mesbuk kendisine göre ilk rekatta imama yetişen midir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.