Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:51
Sizden
Yönetici

Hayızlıyken Kur’an okumak

Hayalhanemci
Selamünaleyküm. bugün Kur’an okuma yarışmasında seçimler vardı ve ben hastaydım ama zorla hocamız okutturdu. Genede haram olmuş mudur? Kur’an’a dokunmadım ama


Yorum: Hayızlıyken Kur’an okumak

Şem’a
Kuran hocası bu işin fetvasını verdi mi yoksa haram da olsa okuyun mu dedi anlamadım.

Hafızlık yapan hanımların, aybaşı durumlarında Kur’an okumaları/Mushafa tutmaları Hanefi mezhebi başta olmak üzere ulemanın pek çoğuna göre caiz değildir. Bazı fakihler ise hafızlık şartlarının itibara alınması durumunda aybaşı durumunda Kurân okumalarının caiz olacağını söylemişlerdir. Bu görüş, ilk dönem fukahasına kadar dayanmaktadır. Bazılarının zannettiği gibi bu zaman adamlarının icadı değildir. Zamanımızda öğrencilerin ciddiyeti ve istekleri açısından meseleyi değerlendiren pek çok medrese hocası bu fetva ile amel etmektedir. Diyanetin meyli de bu tarafadır. Biz her iki hüküm ile de amel etmeyi sakıncalı bulmuyoruz.
Nureddin Yıldız Hocanın cevabıdır

< İlahiyat okuyorum, Kur’an-ı Kerim dersinden vizem, yüzünden okuma. Hayızlı olarak okumak istemiyorum ama okumazsam da dersten geçemeyeceğim. Hocamız ise Diyanet’in bu konudaki fetvasından yararlanıyor. Ne yapmamı öneririsiniz?

Diyanetin bu husustaki görüşü yine bir fıkıh mezhebine dayanan görüştür. O görüşe uyulması din dışına çıkma değildir.

Nureddin Yıldız >

Bu kategoride yer alan Huriler Niçin Yaratıldı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Hayızlıyken Kur’an okumak Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.