Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:52
Sizden
Yönetici

Abdestsiz kılınan namazın tekrarı

Rose_love
Abdestsiz kılınan namazın kazası

Sabah namazını kildiktan sonra ben supheye dusurecek abdest bozacak bir şey gordum. Bu nedenle niyet ettim en son abdestsiz kildigim namazı yeniden kilmaya ki bu kaza namazının sonunda yeniden tuvalete gittigimde abdestimin bozuldmus oldugunu gordum, yeniden abdest aldim yeniden durdum namaza namazın sonunda yine akintimin olmus oldugunu gordum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor, sabah namazını yeniden kilmaya niyet edeyim mi ayrica abdestsiz kilmis oldugum kazalari da yeniden kaza etmeli miyim?


Yorum: Abdestsiz kılınan namazın tekrarı

mum
Bu sözü edilen akıntı özür akıntısı değilse, akıntı olduğu sürece abdest bozulur ve namazın yeniden kılınması gerekir. Vakit çıkmış ise kaza edilmelidir.


Yorum: Abdestsiz kılınan namazın tekrarı

Rose_love
Peki sadece abdestsiz kildigim farzi mi kaza edicegim, yoksa abdestsiz kildigim namazı yeniden kilmaya kalktigimda bozulanlarida mi?


Yorum: Abdestsiz kılınan namazın tekrarı

mum
Vakit çıkmamış ise namaz eda edilir ve sünnetlerde kılınır ama vakit çıkmışsa sünnetler kılınamaz, sadece farz kılınır.


Rose_love
Kusura bakmayin ben anlatamadim galiba. Vakti cikmadan farzi kildim, abdest bozulmustu bu nedenle yeniden abdest alip yeniden farzi kilmaya kalktim ve niyetime soyle girdim "niyet ettim abdestsiz kilmis oldugum namazı iade etmeye" sonra yine bozulmustu ve ucuncu kez denedim o zamanda bozulmus. Bu durumda sadece bir taneyi mi kaza etmeliyim yoksa uc tane mi?


mum
Bir kaza kılmalısın 3 değil ve niyeti de son kılamadığım sabah namazını kılmaya şeklinde olsun ama ettiğin niyet de geçerlidir.

Bu kategoride yer alan Vesvese ve obsesyon teşhisi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Abdestsiz kılınan namazın tekrarı Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.