Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:51
Sizden
Yönetici

İmsak Vakitleri Neden Böyle ?

loser
Mesela bugün İstanbul imsak vakti 03:35, Kuveyt imsak vakti 03:12, Mekke imsak vakti ise 04:10.
Diyanetin sitesinden saatleri aldım. Biraz gariplik yok mu. En batıdaki İstanbul’da Mekke’den daha önce imsak vakti giriyor. Kuveyt ile İstanbul arasında o kadar mesafe olmasına rağmen arada sadece 23 dakika olması ise yine garip. İnternette bazı yerlerde diyanetin verdiğiimsak vakti yanlış diye haberler görünce kafam karıştı. Sabah namazını imsaktan 15-20 dakika sonra kılıyorum ama yine de kabul olmuyor mu diye şüpheye düştüm şimdi.


Yorum: İmsak Vakitleri Neden Böyle ?

mumsema
< İnternette bazı yerlerde diyanetin verdiğiimsak vakti yanlış diye haberler görünce kafam karıştı >
Takvim düzenlemede Diyanet dünyada tektir
Diyanetten daha sağlam daha iyi hazırlayan bir kurum yoktur.
Birileri çıkmış diyanetin yanlış yaptığını söylüyor ve anlamadığı ayetleri delil sayıyor… ümmetin arasına nifak tohumu atanlara kulak asmayın
Resim çekip hata bulacağınıza diyanetin sitesine girin bu işi nasıl ve kimler tarafından hazırlandığına bakkınız


Yorum: İmsak Vakitleri Neden Böyle ?

ACİLSERVİS
Haritayı güneşe göre tutarak hesaplarını yapabilirsin. Ben olsam anlamadığım yer neresi diye düşünüp araştıramı o yönde yapardım. Bu mesaj misafir olarakta geldi onaylamadım.


Yorum: İmsak Vakitleri Neden Böyle ?

loser
Mekke ve Kuveyt’in imsak vakitleri mi yanlış o zaman? Onların saatleri de diyanetin sitesinde öyle yazıyor. Yani ya bizim saatlerde sorun var ya da Mekke ve Kuveyt’in saatlerinde bir sorun var. Durum öyle gözüküyor. İstanbul Mekke’ye göre kilometrelerce batıda olmasına rağmen İstanbul’da 03:35, Mekke’de 04:10 olmasını açıklayabilir misiniz?


ACİLSERVİS
Anlamamanı çok ilginç buldum. Diyanetin takvininde hiç bir hata bulamazsın. Sana haritayı duvarda asılı durduğu gibi tutmamanı söylemiştim.
Duvardaki haritana göre ben sana bir soru sorayım bu şekil daha iyi anlayabilirsin.
Sana göre Hakkari ili Ağrı iline göre daha doğuda bunlarda sana göre Hakkaride daha erken imsak olmalı.
Ama
Ağrıda imsak: 2:45
Hakkari: imsak: 2:55
Ağrımı daha doğuda yoksa hakkari mi daha doğuda bunu çözmeye çalış.

Ayrıca sen istanbulda imsak çok erken demek istiyorsun tamam. İmsakı bırak ve iftara gel. İstanbul yarım saat erken iftar yapıyorsa daha güneşin gözüküyor olması gerekmez mi. Sadece imsak üzerinde durman gerekmez.

Bu kategoride yer alan Şüpheye düşüyorum başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

İmsak Vakitleri Neden Böyle ? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.