Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Farklı Bir Kul Hakkı Meselesi (Başıma Gelen)

Sekban
Arkadaşlar Selamu Aleyküm.
internet üzerinden birine, bir adet kitap sattım. İlanımda Kitabın görselleri ve tüm detaylarını belirttim. Alıcı çıktı ve sattım. Günlerce ödemesini bekledim, sonunda gelmeyince önce ben gönderdim kitabı. Ardından takip numarası ile kontrol edince kitabın ulaşmış olduğunu gördüm. Alıcıya mesaj attım.
165 liraya anlaşılıp ödeme yapılması gerekirken, 150 lira gönderdi. Belirttim alıcıya bunu. O da telafi ederiz dedi.

Ardından bana mesaj attı bu kitabın ilk sayfası yok ve cildi eski değil diye. Bende buna karışılık, abi kitap eksik değil diyeceğime sadece eksik yazmışım "değil" yazmamışım.

Fakat kitap gerçekten eksik değil, kitap kusursuz bir halde fakat adam bilmediği için eksik sanmış. Yani eksik yada değil dememin önemi yok, kitap ortada ve kusursuz. Halbuki ilanda cildi vesaire tüm detaylar yazıyor ve cildiyle birlikte her detayın görseli vardı gayet belirgin olarak.

Ardından dedim ki, isterseniz iade alırım sıkıntı değil yazdım.

Alıcı ise tamam paramı gönder önce dedi. Bende telefonla arayarak, güzelce önce kitabın gönderilmesi gerektiğini ardından da ödemesinin yapılacağını söyledim çünkü satışın yapıldığı yerde sistem bu şekilde işliyor.

Alıcı biraz hararetlenerek konuştu. Ben ise dedim ki sevgili abicim zaten ödemeyi hem geç yolladınız hem eksik yolladınz böyle olunca bende mağdur oluyorum deyince adam çok kızmaya başladı. Sen 15 liranın lafını ediyorsun vesaire. Bende sakin olun falan, tamam sıkıntı değil öncee ben gönderirim dedim. Adam ise gayet haddini aşarak öyle olacak tabi, seni yetiştirememişler saygısız falan demeye başladı. Ben ise, sakin olun abicim dedim Cuma günü kırmaya değmez birbirimizi, ödemeyi yapıyorum ardından sizde gönderirsiniz kitabı dedim. Cuma günü tatsızlık olmasın hakkınızı helal edin, benden yana helal olsun dedim, adam da yürü git işine haram ediyorum hakkım varsa diyor. Ben ısrarla abicim bayram arefesi, cuma günü, siz büyüksünüz, böyle yapmayalım, ödemenizi de yaptım zaten, hakkınızı helal edin dedikçe, adam bu ince hak konusundaki düşüncemi suistimal edip ısrarla sen saygısız, ukala, yalancısın diyor ve etmiyor. Halbuki hakkı olduğunu da pek sanmıyorum, asıl mağdur olan ben olduğum halde helal ediyorum ben.

Özetle adam hem gayri ahlaki iş yapıyor ve konuşuyor. Ben güvenip önce kitabı yolluyorum.

Ödeme eksik gelince, belirttiğim zaman suçlu oluyorum. 15 liranın lafını etmiş oluyorum.

Arkadaşlar şimdi bu durumda olan ben ne yapmam lazım. Adam beni engelledi. Allah rızası için yardımcı olun, adamın bende hakkı var mı bu durumda?


Yorum: Farklı Bir Kul Hakkı Meselesi (Başıma Gelen)

bbgbbg
Kardeşim şu anlattığına göre adamın sende hakkı olmasını geç senin adamda hakkın var.İyi yapmışsın kalp kırmamak daha doğru olur bu durumda.Kalp kırmamanın yanında hakkını da aramışsın doğal olarak.Bir sıkıntı olmaz inşaAllah.Herşeyin en doğrusunu Allahu Teala bilir.


Yorum: Farklı Bir Kul Hakkı Meselesi (Başıma Gelen)

fth123
Keriz misin sen neden parayı ilk gönderiyorsun. Kitap elime gelirse paranı alırsın de suratına kapat.


Yorum: Farklı Bir Kul Hakkı Meselesi (Başıma Gelen)

Kayıtsız Üye
Burada tam tersine o sizin hakkınıza girmiş. İnşAllah kitabı sağ salim geri alırsınız ve adamla aranızdaki bu dava da kapanır. O kendi terbiyesizlik ve saygısızlığının bedelini öder zaten.

Bundan sonra ücretini peşin almadan lütfen kimseye bir şey satmayın. Maalesef insanların önemli kısmı böyle bir iyi niyet ya da güveni hak etmiyor.


Sekban
Allah razı olsun. Hala içimde çok büyük daralma var, hak meselesinden dolayı.

Kitabı bugün elime aldım, tekrardan inceledim ve gerçekten eksiksiz. Bu bana ders oldu. Aramızdaki dava kapanmadı çünkü adam hakkını haram ettikten sonra engelledi beni.


Kayıtsız Üye
Güzel kardeşim hakkı yokmuş ki haram etsin. Sen takma kafana. Keşke herkes senin gibi düşünceli olsa.

Bu kategoride yer alan Erkek gibi hissetmek günah mıdır? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Farklı Bir Kul Hakkı Meselesi (Başıma Gelen) Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.