Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Devletin verdiği yetim parası

7velh0
Selamünaleyküm
Bunun birçok örneği var siz düşünün benim aklıma bu geldi evli bir çift var bu çiftin kadının anne-babası öldü
ve bu çift yetim parası almak için boşandılar ama yine birlikteler sadece resmi olarak boşandı görünüyor
Dediğim gibi bu örnekler çoğaltılabilir
——-
1.bu para yemek caiz midir
2.resmi nikah bu şekil ayrıldığı için dini nikah düşer mi

Cevaplarsanız sevinirim
Allah’a emanet olun 🙂


Yorum: Devletin verdiği yetim parası

1393mk
Yani kanuna aykırı biçimde, devleti yani kamu hazinesini aldatarak alınan bir ödemenin helal olması pek mümkün değil, maalesef Türkiye Cumhuriyeti İslam’a uygun yönetilmediği gibi vergilendirme yöntemleri ve sosyal devlet refleksleri de İslam ile paralel değil. Fakat bu kamu hazinesini aldatarak parasını yemeye bir bahane teşkil etmez.

En azından şunu söyleyelim devlet zaten bizi çok soyuyor biz de biraz onu soyalım bahanesine sığınılarak yapılmış bu davranışın toplumdaki tüm vergi ödeyenlerin hakkını gasp etmek olduğu bilinmelidir. Ve gerek bir insanın gerekse insanlar topluluğu yani kamunun hakkına tecavüz etmek, malını batıl yollarla yemek haramdır.

Bakara 188 : Mallarınızı aranızda batıl sebeplerle yemeyin ve bildiğiniz halde insanların mallarından bir kısmını, günah ile yemek için hakimlere aktarmayın!

İkinci soruya gelirsek dini nikah düşmez fakat kişilerin çevrelerine hala evli olduklarını formaliteden boşandıklarını beyan etmeleri uygun olur.

Bu kategoride yer alan Dine uygun olmayan yazı paylaşmak günah mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Devletin verdiği yetim parası Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.