Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:49
Sizden
Yönetici

Tuhaf Arkadaş Ve Hamilenin Duası

Elaa94
Selamünaleyküm,

öncelikle şunu belirtmek istiyorum: sorum uzun olabilir. Şimdiden tüm okuyanlara bir teşekkürü borç bilirim.
Aslında benim 2 tane sorum olacak. İkisini de ayrı ayrı cevaplayabilirseniz mutlu olurum. İkisi de birbirine bağlantılı, aynı kişi hakkında.

Ben bir bayanım, 25 yaşındayım.
Pek çok arkadaşım yok, önceleri daha sosyaldım anca bir şekilde arkadaşlarım ile aram bozuldu ve çok az kişi ile görüşmeye başladım, yani Yakın diyebileceğim arkadaşlarımın sayısı pek çok değil. Ama buna da şükür ediyorum, Rabbim yanlış insanlar ile karşılaştırmasın kimseyi, önemli olan bu. Şuanki mevcut arkadaş grubumdan ancak cidden güvenebileceğim çok nadir insanlar var, yani aralarında hepsini aynı şekilde Samimi görmüyorum.

Herneyse, arkadaş grubumdan bir kız var. Kendisi şuan hamile. Ancak kendisi ile Bakış açımız biraz farklı, bunu son zamanlarda biraz daha fark ettim. Allah’ım affetsin, bunu söylerken bile sanki kibirliymişim gibi geliyor ama cidden kibirli olmak istemiyorum. Size durumu şöyle anlatayım:
Ne zaman bu kız ile buluşmaya gitsem, dönüşte bir çok kez içim buruk oluyor, huzursuz oluyor. Haram şeyler hakkında konuşuyoruz, tuhaf şeyler dinliyorum ondan (dinlememem gereken şeyler), belki kendimde anlatıyorum (tek taraflı kızı suçlamak istemiyorum, ne de olsa ikimizde dahiliz, ancak mesela diğer Yakın arkadaşlarım ile kıyasladığımda eve döndüğümde öyle huzursuzluğa kapılmıyorum). Ben daha çok günaha girdiğimi bazen hissediyorum, kendisine bazen görüşlerimi anlatıyorum bana anlattıkları hakkında (mesela şunu bunu öyle yapmaması gerektiğini), ancak "hocamız" deyip dalgaya vuruyor gibi (yanlış hatırlamıyorsam). Aslında iyi kalpli bir kız, ama, (Rabbim affetsin inşaAllah bunu burada yazdığım için kibirli olmam ve günah yazmaz), biraz ukala gibi.
Daha derine girip bu konuyu anlatmayı isterdim, ama cidden yanlış bir şey yapmak istemiyorum. O kardeşimizde gördüğüm günahı anlatmam Doğru değil, din kardeşinin ayıbını ört deniliyor ne de olsa. Mümkün olduğunca o yüzden yüzeysel bir seviyede anlatmaya çalıştım. Ve benimde günahlarım var, hepimiz zaman zaman belki işliyoruz, bunları parmak ile göstermek benim/bizim haddimize olmamalı.
Uzun lafın kısası, ben bu arkadaşımın kendim için hayırlı bir arkadaş olup olmadığını bilmiyorum. Kendisine bunu desem belki bana gülebilir; ve kendisi biraz ağresif/ashabı bir yapıya sahip gibi. Yani ben onu pek karşıma almak istemem (düşmanlık anlamında, daha doğrusu arkadaşlığı bitirmek anlamında), bu benim enerjimi tüketebilir diye düşünüyorum, çünkü nasıl tepki vereceğini bilmiyorum.
Bundan aşağı yukarı 3 hafta önce kendisi ile buluşmuştum. Eve dönerken yine içim tuhaftı. Allah’a dua ettim, benim için hayırsız bir arkadaş ise, benden uzaklaştırsın diye. Ancak dün bana yine yazdı kız ve buluşmak istedi, bende buluştum. Beni özlediğini söyledi. Buradan itibaren de ikinci soruma yönelmek istiyorum, ama ondan önce sorum şu:
Bu, veya herhangi başka birinin, kendimiz için hayırlı veya hayırsız arkadaş olduğunu nasıl anlayabilirim/anlayabiliriz?
Hayırlı arkadaş için dualar var mı? Bu durumda neler yapmalıyım? Bazen düşünüyorum (hiç birimiz hangimizin daha az veya daha çok günah işlediğini bilemeyiz) acaba o diyelim ki daha günahkar ve bana göre hayırsız bir arkadaş ise; ya ben ama ona doğruyu göstermekte bir vesile isem? Haşa, kendim için kusursuz/günahsız demiyorum. Ama burası da aklımı karıştırıyor.

Herneyse, gelelim ikinci soruma:

Bu bahsettiğim kız ile dün buluştum bir kafede.
Kendisi suan hamile. Ben suan üniversitede okuyorum ve Allah nasip ederse önümüzdeki sene mezun olacağım. Ancak okulumda zorlanıyorum. Hamilelerin duası makbuldür diye ondan dua istedim, okulumu başarılı bir şekilde bitirebilmem için dua etmesini rica ettim.
Kendisi ancak öyle bir dua ettiki, içine olumsuzluk bile girdi.
Uzun zamandır bana sevdiğimle sözlenmem için ısrarda bulunuyor, ve uzun zamandır okumamı anlamıyor gibi (belkide ben yanlış algıladım).
Ancak şöyle birşey dedi yanlış hatırlamıyorsam: "Sende inş. bitirirsin okulunu bi daha da okumazsın, çünki bana Gina geldi senin okumandan".
O ikinci dediği beni açıkçası kırdı, niye böyle düşüncesizce dile getirdi anlamadım. Kendisinden duasını düzeltmesini istedim, ancak kendisi bunun beddua olmamasında ısrarcıydı "Allah senin de benimde içimi biliyor" dedi ve bir şekilde düzeltmeye çalıştı duasını.
Belkide ben hassas davrandım, çünki eğer üniversiteyi bitiremezsem belki başka bir bölüm bile okumak isteyebilirim diye düşünüyordum (ki bunuda en iyi Rabbim bilir). Ama Rabbim bana inşaAllah hayırlısı ile önümüzdeki sene okuduğum öğretmenlik bölümünden başarılı bir şekilde mezun olabilmeyi nasip eder (ve tüm okuyanlara da).

Şu durumda, o kız hamile olduğu için, onun duası Kabul olurmu sizce? Yani o da kötü niyetle etmedi sonuçta duayı ama bir şekilde tuhaf geldi yine sanki bana.
Tabi Kabul olup olmiyacağını sadece rabbim bilir, ama hamilelerin duası makbul diye biliyorum. Nasıl dua etmeliyim bu durumda? Kendim ne yapabilirim? Dün çıkmadan evvel bir nazardan veya kötülüklerden korunma duası okumuştum. Kendimi cidden sanki kibirli, Üstünmüşüm gibi hissediyorum böyle bunları yazdıkça. Ama cidden kibirli olmak istemiyorum ve üstünde değilim. Biliyorum ki, rabbimin katında hepimiz aynıyız, her ne mesleğimiz/gelirimiz/aklımız/vs. olursa olsun.

Bütün bunları yazarken de içim buruk, umarım günaha girmem. Ama ne yapacağımı bilmedim. Başka arkadaşlarımla dediğim gibi böyle hislerim yok pek. Detaya da girmek istemiyorum, biliyorum ki her iki taraflı günahlarımız var. Ama ne yapacağımı da bilmiyorum. Olur ya, belki bu gün çok şikayet ederim hakkında ama başka bir zaman ondan dualar isterim. Bilemem ne olacağını. Sadece bu kafa karışkliğina belki sizden yorum bekliyor da olabilirim.
Ne olursunuz, bu arkadaşıma veya bana, veya başka birine beddua/ah/olumsuz düşünce veya olumsuz dua etmeyin. Rabbim yanlış yolda olanlarımızı Doğru yola iletsin hayırlısı ile. En güzel dua bu aklıma gelen. O kızın kötü biri olmadığını biliyorum, sadece davranışlarında biraz "sorun" öldüğünü düşünüyorum, ki hiçbirimiz mükemmel değiliz. Belki de benim algımda da sorun var, o da olabilir. Fazla hassasiyet, vs. olabilir. Rabbim ona ve eşine, ve tüm bebek bekleyenlere evlatlarını sağlıkla, huzurla, imanla kucaklarına alabilmeyi nasip etsin ve evlatlarının hayırlı, sağlıklı, imanlı kül ve evlat olabilmelerini nasip eylesin hayırlısı ile.

Herneyse, hepinize çok teşekkür ederim okuduğunuz için. Allah razı olsun.


Yorum: Tuhaf Arkadaş Ve Hamilenin Duası

seyit gazi
< Bu, veya herhangi başka birinin, kendimiz için hayırlı veya hayırsız arkadaş olduğunu nasıl anlayabilirim/anlayabiliriz? >
bakın ? beraberken ne yapıyorsunuz ne ediyorsunuz ? hayırlıysa hayırlıdır, değilse değildir. sabah akşam din diyanet konuşulacak diye bir şeyi de kastetmiyorum. en azından bozulmamış algılarla, ayartılmış arzuların şekillendirmediği bir düşünce yapısıyla, çirkinlikler kapının dışında bırakılarak; insanca konuşulabiliyor mu ?

insan fasıkdan sadece günah işlemeyi öğrenirmiş… insan yapma ya, ne günahlar varmış, ne işlenme yolları varmış der. aradan vakit geçer bir bakmış, kendisi de benzerlerini düşünüyor, benzerlerinin peşine düşüyor, benzerlerini yapıyor olmuş.

ben sizin veya arkadaşınız hakkında kötü bir şey de söylemiyorum. buradaki önemli soru bence beraber hakka mı uyuyorsunuz? yoksa beraber batıla mı uyuyorsunuz ?

aslında hepsinin kolay bir reçetesi var. ne diyor ? Allah ın ipine sımsıkı sarılın buyuruluyor. Allah ın ipine sımsıkı sarılındığı zaman, öyle yapmayanlardan uzaklaşmış olursunuz ve çevrenizdeki insanlar böyle insanlar olmuş olur. tabi bu öğütü layıkıyla anlayamayanları da kınamıyorum ancak çok düşerler, kalkarlar.

Bu kategoride yer alan Kabir azabı nasıl olacak? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Tuhaf Arkadaş Ve Hamilenin Duası Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.