Anasayfa
9 Mayıs 2021, 0:57
Sizden
Yönetici

Meleklerde acıma acıkma sinirlenme gülme ağlama gibi duygular var mı

Hoca
Meleklerde acıma, acıkma, sınırlenme, gulme, aglama gıbı duygular var mı?

< Bu Mesaj Size Mumsema islam Arsivi araciligi ile, Sayin …….. tarafindan gönderilmistir.
——————————–
Muhammed (s.a.v) Cebrâil (a.s)’e;
"Ey Cebrâil! Mîkâil’in güldüğünü hiç görmedim, bunun sebebi nedir?" diye sorduğunda, Cebrâil;
"Cehennem ateşinin tutuşturulduğu günden bugüne dek Mîkâil gülmemiştir" diye cevap verdi. (Muînüddîn Hirevî)

Bu hadıste Mikaıl (a.s) a ınsana aıt bır ozellık olan gulmekten soz edılıyor..Meleklerde ınsana aıt ozellıklerın acıma,acıkma,sınırlenme,gulme,aglama gıbı duygularının olmadıgını bılıyorum..
Bu hadısın dogrulugu nedir?

Cahıllıgım Veya bılgı eksıklıgım varsa yardımcı olurmusunuz.
Allah sımdıden razı olsun.Selametle
>
Meleklerin ağladığına/üzüldüğüne, güldüğüne/sevindiğine dair bir delil bulabilirmisiniz?

< MELEKLERİN ÖZELLİKLERİ

– Devamlı olarak Allah’a ibadet ve itaatle meşgul olurlar,
– Iyilik yaparlar, kötülük yapma kabiliyetleri yoktur,
– Allah’a asla isyan etmezler, karşi gelmezler,
– Erkek ve dişileri yoktur,
– Yemezler ve içmezler,
– Uyumazlar, bizim gibi istirahata muhtaç degildirler,
– Gözle görülmezler,
– Evlenmek ihtiyaci onlarda yoktur.
– Nurdan yaratilmişlardir.
– Yorulmak, usanmak nedir bilmezler.
– Gençlik, yaşlilik gibi durumlara onlarda rastlanmaz.
– Bir anda en uzak mesafelere gidebilirler,
– Kanatlari vardir; fakat bu özelliklerini, bizim bildigimiz kanatlarla karşilaştirmamiz dogru olmaz.
– Yerlerde, göklerde, her yerde vardirlar ve her birinin kendisi ne ait vazifeleri vardir. Bu vazifeleri hakkiyla yaparlar.
Biz melekleri göremeyiz; çünkü her şeyin varligi kendine göredir. Bizim göremedigimiz daha nice varliklar var! Ruhumuzu, aklimizi görebiliyor muyuz? Ama ruhumuz vardir, ayni zamanda akilliyiz. Aklimizi göremiyoruz diye kendimizi akilsiz sanabilir miyiz? Işte melekler de ruh gibi, akil gibi nûrânî bir varlıktır. Sağlam bir akıl bize nasıl doğru yolu gösterirse melekler de bizi hep iyiliğe yönelten kuvvetlerdir. Meleklerin varlığını bütün peygamberler ve ilâhî kitaplar haber vermişlerdir. İlâhî kitaplar peygamberlere melekler vasıtası ile gelmişlerdir. Bunun için, melekleri inkâr etmek aynı zamanda peygamberlerin peygamberliklerini ve ilâhî kitapları da inkâr demektir. Bu ise küfürdür. Böyle bir duruma düşmekten şiddetle kaçınmak lâzımdır. >


—>: Meleklerde acıma, acıkma, sınırlenme, gulme, aglama gıbı duygular var mı?

ßaran
Melekler, gece gündüz Allah’a ibâdetle, zikir, tesbih ve takdîs ile meşgul olurlar. Bu, onların gıdası hükmündedir. Allah’a asla isyan etmez, onun emirlerinden zerre kadar dışarı çıkmazlar. Mâsum ve itâatlidirler.

Melekler nurdan yaratılmış; yemek, içmek, erkeklik, dişilik, evlenmek, uyumak, yorulmak, usanmak, gençlik, ihtiyarlık gibi fiillerden ve özelliklerden arınmış, nüranî ve ruhanî varlıklardır: "…O’nun huzurunda bulunanlar, O’na ibadet hususunda kibirlenmezler ve yorulmazlar. Onlar, bıkıp usanmaksızın gece gündüz (Allah’ı) tesbih ederler" (el-Enbiya 21/19-20), "Onlar rahmanın kulları olan melekleri dişi kabul ettiler. Acaba meleklerin yaratılışlarını mı görmüşler? Onların bu şahitlikleri yazılacak ve sorguya çekileceklerdir" (ez-Zuhruf 43/19).

Melekler Allah’a isyan etmezler, Allah’ın emrinden çıkmazlar, asla günah işlemezler hangi iş için yaratılmış iseler o işi yaparlar. "Onlar, üstlerindeki Rablerinden korkarlar ve kendilerine ne emrolunursa onu yaparlar"(en-Nahl 16/50).

Cebrail (a.s.) Hz.Peygamber’e ashapdan Dıhye Şeklinde Görünmüş,bazende Kimsenin tanımadığı bir nsan şekline girmiştir.Yine Cebrail (a.s.) Hz.Meryem’e bir insan şeklinde görünmüş(Meryem 19/16-17), meleklerden bir grup , Hz.İbrahim’e bir oğlu olacağı müjdesini getiren insanlar şeklinde gelmişmiş, oda onları misafir zannederek kendilerine yemek hazırlamış, fakat yemediklerini görünce korkmuş, sonrada melek olduklarını anlamıştır.(Hus 11/69-70). Bu Ayetten Meleklerin yiyip içmedikleri sonucuda çıkmaktadır


Cevap: Meleklerde acıma, acıkma, sınırlenme, gulme, aglama gıbı duygular var mı?

Hoca
Meleklerde acıma, acıkma, sınırlenme, gulme, aglama gıbı duygular var mı? ile ilgili Konu

eyvAllah ßaran kardeş


Cevap: Meleklerde acıma, acıkma, sınırlenme, gulme, aglama gıbı duygular var mı?

Zeineb
Ne güzel karakteristik özellikleri varmış.
Allah razı olsun inşaAllah konu için.
Elle tutulur halde olsalardı, hergün bağrıma basar sarılır öperdim hehe


Kayıtsız Üye
Şeytanda bir Melek değilmiydi. Kıskançlık, haset vs onun duyguları değilmi?


arifselim
Şeytanın aslı cindir. O cinlerden biri olarak yaratılmıştır. Şeytan ilk önce ibadet eden bir kul iken daha sonra kibirlenmiş ve Allah’a karşı geldiği için lanetlenmiştir. Kıskanmak ve haset etmek onda en açık şekilde görülen özelliklerdir.


meleklerin duyguları var mıdır, muînüddîn hirevî , Kibirlenme duygusu

Bu kategoride yer alan Namazdan sonra önce duamı edilir yoksa tesbihatmı yapılır? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.


Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim Sitemap Sitemap2 Sitemap3

Meleklerde acıma acıkma sinirlenme gülme ağlama gibi duygular var mı Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İman, Mezhep, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Tecvid, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.