1. 1
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 4,906
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: minallah-ilelllah

  Sekte ( السكت ) Sektenin Tarifi ve Sekte örnekleri


  Sekte ( السكت )
  a. Sektenin Tarifi

  Sekte kelimesi lügatte “susmak, sözü kesmek” gibi anlamlara gelirken, ıstılahta “kıraat esnasında nefes almaksızın sesi kesmek” anlamını ifade eder. Sektenin tatbikî ölçüsü iki hareke miktarıdır.

  Sekte uygulaması, vakıf ve kat’dan farklıdır. Vakıfta esas olan tilavete nefes almak üzere ara vermektir. Sekte yapılırken ise nefes alınmaz. Ayrıca sekte uygulaması tilâvete tekrar geri dönmek üzere yapılırken kat’ ile tilavet ameliyesi nihayete erdirilmiş olur.

  b. İmam Asım’ın Sekte ile Okuduğu Yerler

  1) Kehf Suresi (Ayet: 1): Bu surede Hafs vasıl halinde birinci ayetin sonunda sekte yapıp ikinci ayete geçerken İmam Asım’ın diğer ravisi Şu’be bahsi geçen mahalde sekte yapmaz. Yani عِوَجًا قَيِّمًا lafızlarını sektesiz okur.

  2) Yasin Suresi (Ayet: 52): Bu ayette Hafs vasıl halinde مَرْقَدِنَا هَذَا lafızlarının arasını sekte ile ayırırken İmam Asım’ın diğer ravisi Şu’be burada sekte yapmaz.

  3) Kıyamet Suresi (Ayet: 27): Bu ayette Hafs vasıl halinde مَنْ رَاقٍ lafızlarının arasını sekte ile ayırırken İmam Asım’ın diğer ravisi Şu’be burada sekte yapmaz. Ayrıca Şu’be’ye göre vasıl halinde iki kelime arasında idğâm meydana gelir.

  4) Mutaffifin Suresi (Ayet: 14): Bu ayette Hafs vasıl halinde بَلْ رَانَ lafızlarının arasını sekte ile ayırırken İmam Asım’ın diğer ravisi Şu’be burada sekte yapmaz. Ayrıca Şu’be’ye göre vasıl halinde iki kelime arasında idğâm meydana gelir.

  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder