Anasayfa
25 Kasım 2021, 8:36
sizden6
Abone


Teheccüd Namazı

Teheccüd namazını yatsı namazınını kılıyorum biraz tv felan seyrettikten sonra uyuyorum..imsak’ın girmesine 23 dk kala kalkıyorum tehccud kılıyorum..kıldıktan sonra uymuyorum sabah namazını bekliyorum sabah namazını da kılınca uyuyorum..teheccud namazı kabul oluyor demi bazı şüphelerim var olmuyor diye sormak istedim umarım anlamışınızdır..bu gece başlıcam teheccüde ALLAH izin verirse ..


Tama hayırlı zamanda kalkıyorsun ve en doğrusunu yapıyorsun. Allah kabul etsin ve bizi duanda unutma
Teheccüd namazı soru

Merhaba; Namaz kılmaya başlayalı 3. yılıma girdim hamd olsun (5 vakit)
Şimdiye nasip oldu inşAllah teheccüd namazına başlıyorum bu gece son nefesimi verene kadar bir daha.

Sormak istediklerim okudum ama yine aklıma takıldı.

2,4,8,12 şeklinde kılınıyor ve her 2 rekatta selam verip diğer rekata geçmeden tekrar elleri kulak ardına götürmek gerekmiyor sanırım değil mi devam ediyoruz direk yani ?Ve ben namazlarımda elham,ihlas,subhaneke okuyorum rukuya vardığımda ettehiyyatü okumam gerekirken hep ” ayetel kursi” okudum bu namazlarımın akbulüne engel olmuşmudur ?

Teheccüd namazımı kılarkende bu şekilde olacak ne yaptıysam ezberleyemedim çünkü ettehiyyatü hep karıştırıyorum.Sormak istediklerim bunlar olur mu Teheccüd namazım kabul görür mü ? ve namazlarım vakit namazlarım için sorun teşkil eder mi ?


Teheccüd namazı Cevap:

Merhaba kardeşim. Allah ibadetlerinde seni daim kılsın inşaAllah.– Evet her iki rekatte veya ne zaman selam verilir de diğer rekatlere geçilirse yeniden niyet edilir ve eller kulaklar hizasına kaldırılarak iftidah tekbiri getirilmelidir.

– Rüku demek ayaktan hafif eğilmek durumuna denir. Rükuda ne ayetel kürsi ne de tehiyat okunmaz. Rükuda sübhane rabbiyal azim denir.– Oturuş halinde tahiyat okunur. Bunu karıştırıp ayetel kürsi okunmuşsa bile namaz sahihtir yani geçerlidir. Allah kabul eylesin.


Allah razı olsun ben ilk namazında selam verdikten sonra kulak hizasına getirmeden devam ettim rabbim affeylesin bu geceden itibaren dediğiniz gibi yapacağım ok sağlun.Rüku yanlış dedim evet dediğiniz gibi yapıyorum yere tamamen kapandığımızda demek istemiştim şimdi dahada rahatladım kabul gördüğü için.

Ben oturduğumuz zaman hep ayetel kursi okuyorum ettyhat bilmediğim için onu sormuştum.

İçimi ferahlattınnız Allah’a emanet olun.


@[email protected]
Selamün aleyküm benim uykum biraz ağır o yüzden gece Teheccüd namazına kalkınca sabah namazına uyanamıyorum kaç defa denedin hep kaçırıyorum ama Teheccüd namazını da kılmak istiyorum bu o yüzden imsaktan 10 dk önceye alarmı kuruyorum öyle hep Teheccüd namazını kılıyorm ardından da imsaktan 5 dk sonra sabah namazını kılıyorum ezanı beklemeden oluyor mu acaba böyle bir eksiğim hatam varsa lütfen söyleyin birde ben Şafii mezhebindeyim şimdiden Allah razı olsun


Hoca
ve aleykumusselam ve rahmetullah. Şu anda en doğrusunu yapıyorsunuz.
Sabah namazını tehlikye sokacak teheccüd, şeytanın bir oyunudur. Onun için imsaktan hemen önce kalkın, teheccüd kılın ve imsak vakti girince sabah namazını kılın

Teheccüd namazına kalkmak istiyorum ama bir heyecan basıyor bana teheccüde kalkmaya niyet edince heyecandan gözüme uyku girmiyor.. 3 saat 4 saat dönüyorum yatakta bir dolaşup tekrar yatıyorum yok uyuyamıyorum bir türlü kalbimin kıpırtısından.. haliyle uyumadan kalkıp kılıyorum namazımı tabi gece namazı oluyor benim kıldığım.. aynı sevabı alıyormuyumdur? Dualarım aynı şekilde makbul müdür? Hayırlı geceler..


imam
İlk teheccütler heyecanlı geçer bu hepimizde oldu
Düzenli kalkmaya devam edersen zamanla bu heyecan geçer.
Uyuyup uyanarak teheccüt kılmak daha faziletlidir ama senin kıldığında inşAllah teheccüd sınıfındadır.


Sultankerem
Amin inşAllah.. Allah razı olsun kardeşim.


Teheccüd namazı ne zaman ve nasıl kılınır ?

sstrn
Selamun Aleyküm,

Sabah namazı için ezan okunmadan yarım saat önce teheccüd namazı kılınır mı ve (daha uyumadan) bu namazı kıldığımız abdestle sabah namazının farzını ve sünnetini kılabilir miyiz ?


Cevap: Teheccüd namazı vaktiyle ilgili sorum var.

musab
eğer bu gece ezan okunmadan yarım saat önce kılarsan teheccüd olmaz.çünkü şuan yarım saat geç okunuyor ezan.uyumak şart değil diyen varsa da asıl maksat sırf Allah rızası için farz olmadığı halde uykudan kalkmaktır.abdetsle namaz sınırı söz konusu değildir

not:imamı azam 40 sene yatsı abdestiyle sabah namazı kılmıştır.burdan çıkarabilirsin abdestte namaz sınırının olmadıgını.


İki (2) Rekat Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Kayıtsız Üye
iki (2) Rekat Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır? Teheccüd Namazı iki rekat olarak nasıl kılınmaktadır ?


Cevap: iki (2) Rekat Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Desert Rose
Teheccüd namazı anlatımı-Cevat Akşit

Uyumadan seher vakti kılınan namaz da teheccüd namazı olur mu?

Kayıtsız Üye
Uyumadan seher vakti kılınan namaz da teheccüd namazı olur mu?


Cevap: Uyumadan seher vakti kılınan namaz da teheccüd namazı olur mu?

Muhasibi
Tabii, teheccüd namazı uykuyu bölüp, uykudan kalkıp kılınan namazdır ama; işin oldu, uyuyamadın, geç geldin… vs. O vakitte kılınınca yine teheccüd namazı olur.


Teheccüd namazı için uyumak mı gerekiyor…

Yetim
Soru: Bir kardeşimiz:
Teheccüd namazı için uyumak mı gerekiyor? Gece namazı ile teheccüd namazı aynı mıdır? diye sormuş.
Cevap:Teheccüt namazının aslı biraz uyuduktan sonra kalkıp kılmaktır.
Teheccüd namazı, gecenin son üçte biri kaldığında kılınır. Mesela: yazın saat: 02:00 ile 03:00 arası kılınır. Kışın ise: 00:30 ile 01:30 arası kılınır. Gece namazı ile teheccüd namazı aynıdır.


Cevap: Teheccüd namazı için uyumak mı gerekiyor…

İZGEN
gece namazı yani teeccüd namazının kılınabilmesi için uyuyup uyandıktan sonra kılınması gerektiği söylenmektedir bunun önemi kişinin zahmet ederek zor olan uykudan uyanarak ibadetini yapma isteği veaşkıdır bu çok büyük sevaolardandır


Kaza Namazı ve Teheccud Namazı

Târ-u mâr
Hayırlı Geceler. Sitenize yeni Üye oldum. Çok güzel maşAllah her Sorulara hemen Cevap veriyorsunuz Allah (cc) razı olsun.
Hemen Konuya geçmek istiyorum. Namaza başlayalı 1 Ay oldu. Tabiki bir Hayli Kazaya kalmış Namazlarım var ve bunları da devamlı düzenli bir şekilde kılarım. Gündüzleri vaktim oldukça bir günlük Kaza Namazlarımı kılarım. Geceleyin kalkınca da bir günlük Kaza Namazı kılıyorum. Ve Geceleyin kalkmışken Kaza Namazlarının yanında Teheccud Namazını da kılmak istiyorum. Yalnız Teheccud Namazını – Kaza Namazlarının ardından mı kılmam lazım yoksa Kaza Namazlarından öncemi kılmam lazım onu bilemiyorum. Veya Geceleri Kaza Namazı kıldığımda Teheccud Namazı da kılmış oluyor muyum? Beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden Allah (cc) razı olsun.


Cevap: Kaza Namazı ve Teheccud Namazı

Altundal

hoşgeldiniz.. hayırlı olsun.
Gece kalkıp namaz kılmaya teheccud denir.
Kıldığınız kaza olsun veya nafile farketmez. Yaptığınız iş teheccuddur.


kaza namazı olan teheccud kılabilir mi
teheccüd namazı kaç rekat ve nasıl kılınır, teheccüt namazı kaç rekat kılınır, teheccüd namazı kaç rekat kılınır

 

Bu kategoride yer alan Namazda rükuya eğilince diz ve kolları bükmek doğrumu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! 2021-2022 Ders ve Çalışma Kitapları TIKLA!
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Teheccüd namazı Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.