Bon Bon Kızlar! Bon Bon Kızlar! 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,458
  Tecrübe Puanı: 86
  Yer: Türkiye

  Bon Bon Kızlar! Bon Bon Kızlar!


  Bon Bon Kızlar!Bon Bon Kızlar!

  Sokaktaki bu şeker kâğıtları da kim?
  Lolipoplar, bonbonlar, fondanlar, rengârenk şekerlemeler...
  Maşallah maşallah deyip, insan nazar etmekten korkuyor. Hele şu şekerlerin güzelliğine bakın hele... Yeni çıkmış galiba bu başörtülü şekerler! Ay Allah’ım renklerin caf cafına bakın; çingene pembesi, fıstık yeşili, portakal turuncusu, pastel mavisi, kızıllar, vişne çürükleri, firfiriler...
  İnsanın bu şekerlere baktıkça bakası geliyor. Gözümüz gönlümüz açılsın bee! Çağdaşların halâ göz zevklerini bozuyor mu acaba bu şekerler? Yok daha neler, hiç olur mu, bu başörtülü şekerler yıllarca az çekmemişti, neydi o; öcü, örümcek kafalı, eski kafalı, geri kafalı,kara sofu, takunyalı, tutucu, mürteci sözleriyle az rencide edilmemişti bunlar. Şimdi geçmişin acısını çıkarıyorlardır. Oh olsun işte, azıcık düşman çatlatsınlar.
  Gerçi başörtülü hanımlar ne yapsalar bu çağdaşlara yaranamazlar. Başörtü dışında kızlarımızın kıyafetlerine, kendilerine gıpta ediyorlardır hani! Ama ah o başlarına sıkı sıkı bağladıkları başörtüsü. Varsa yoksa saçlarını göstermemekte yatıyor bu gizli sır. Üstlerinde spor kıyafetler, başlarında rengârenk örtüler. Modernliğin, şıklığın ve zarafetin adresi şu markada deyip birbirleriyle güzel olma yarışına giren kızlarda yok değil.
  Tesettür asıl amacından sapıyor mu ne?
  Yoksa bana mı öyle geliyor? Bizler demode mi kaldık yoksa?
  Allah’ın ayetlerini unuttular mı?

  “Mü’min kadınlara söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. (Örtüyle kendiliğinden) belli olan yerleri müstesnâ olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler...” (Nur,31).

  Allahû Tealâ ziynetlerini teşhir etmesinler derken, buradan çıkan anlamı hiç düşündüler mi? O cırtlak renklerle Allah’ın rızasını mı, yoksa başkalarının rızasını mı kazanmaya çalışıyorlar?
  Amaçları nedir? Yüzlerini, gözlerini boyayıp, cilalanıp nereye böyle takır tukur... Bizim diğer kadınlardan farkımız olmalıydı. Moda diye de Allah’ın ayetlerini göz ardı etmemeliydik. “Evlerinizde vakarınızla oturun. İlk cahiliye (devri kadınları)nın açılıp saçılarak, ziynetlerini göstererek yürüyüşü gibi yürümeyin. Namazı kılın, zekatı verin, Allah ve Resûlü’ne itâat edin” (Ahzab, 33)
  “...Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar”(Nur,31) ayetini okuduğumda her zaman aklıma topuklu ayakkabılar geliyor. Hani şu tak tuk yapan kadınların ayaklarını yerden kesen, yüksek ökçeli ayakkabılar... Kur’an-ı Kerim gerçekten bir hayat kitabı. Onunla hayatımızı şekillendirdiğimiz takdirde ancak o zaman takva ve izzet sahibi olabiliriz.
  Allah’ın kadınlara koymuş olduğu ölçü en güzel ölçüdür. Dinimiz toplumda fitne ortamı doğmasın diye kadını her bakımdan korumuştur. Hiçbir zaman kadınlara uyguladığı kurallar yüzünden dinimizi yanlış anlamamak gerekiyor. Bu din ancak okuyarak, araştırarak anlaşılır. Kadın sahabelerin yaşantıları, giyim ve kuşamları bizim için en güzel ölçüdür. Kur’an-ı Kerim kadınları giyimleri konusunda bir renk belirtmese de, ölçü belirtmiştir. “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına, mü’minlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarıya çıktıklarında) örtülerini üstlerine almalarını söyle...” (Ahzab, 59).

  Günümüzde müslüman hanımlar arasında takip edilen bir moda anlayışı var. Stilistler, tasarladıkları giyimlerle mü’min hanımları kabuklarından çıkarmayı başardılar. Birbirlerinden görerek, birbirlerine özenerek, birbirlerinden daha çarpıcı ve güzel olabilmek için tesettür adı altında kuşandıkları giyimlerde bir takva, bir vakar görebiliyor muyuz acaba?
  Bir bayan olarak benim gözüme çarpan bu renklerin cazibesi beni bile bakmaya iterken, erkeklerin bakışları “Bacıma ne güzel yakışmış” gibisinden mi oluyor? Biliyorum aslında kötü niyetli olan benim değil mi?
  Neden adımızı lekeliyorlar? Ne çıksa başörtülülerden çıkıyor, anlayışıyla bakan insanların ağızlarına dolanan kızlarımızın kıyafetleri bir kıskançlık anlayışı gibi algılansa da, aslında göze batan cinsten olduğu için bir ikaz olarak da anlayabiliriz.
  Toplumda fitne ortamı doğmasına neden olmamalı kadın. Bilakis gerektiğinde kendini, adını ve namusunu koruyabilmeli. Her zaman yanımızda eşimiz, babamız, abimiz olmayabilir. Üstümüzdeki kıyafet öyle bir kıyafet olmalı ki, bizi her tehlikeye karşı bir zırh gibi sarmalı. Üzerimize odaklanan bakışları geri tepebilmeli.
  “Elbise süslü püslü olup da bizzat kendisi ziynet gibi olmayacak. Ayrıca bakışları üzerine toplayabilecek şekilde renkli, desenli, altın ve gümüş işlemelerden de kaçınılmalıdır (Bkz. Buhari “edeb’ülmüfred”, Hâkim “müstedrek”)
  Amacımız dikkat çekmek, bakışları üstümüze toplamak olmamalıdır. Kıyafetimiz takva, edeb, ahlâk numunesi olmalı. “Giysi dar değil, geniş ve bol olmalı, fitneye neden olacak bir yeri belli etmemelidir. (Bkz. Ebu Dâvud, Sünen).
  Bazı kıyafetler vardır ki, tam tedbir tesettüre uygundur. Fakat farklılığından dolayı dikkat çekici de olabilir. Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyuyor: “Her kim belli eden bir elbise giyerse, Allah da ona Kıyâmet gününde zillet elbisesi giydirir. O da ona ateş olur” (Sahihtir. Ebu Dâvud).
  Bazı hanımlar evlerinde yapmadıkları süsü dışarıya gösteriyorlar. Ter kokusunu, kötü kokuyu bahane edip; parfümler, deodorantlar kullanıyorlar. Tabii bu ağır kokularla toplumun düzenini kaçırdıklarının da farkında değiller. Aslında amaçları düzen kaçırmak, dikkat çekmek, ortalığı altüst etmek değil mi? “Bir kadın koku sürünüp bir kavmin (topluluğun) yanına uğrar da onlar bunu hissederse; zinâ etmiştir”(Sahihtir. İmam Ahmed)
  Bir pantolon modasıdır, aldı başını gidiyor. Hiçbir şeyden geri kalmıyorlar. Sanki dersin açıklarla kıyafet yarışına girmiş bu hanımlar. Bakın, aslında bizler ne kadar, modern ve çağdaşız, der gibi dar pantolonları giyip ortalıkta tesettürlüyüz diye geziniyorlar. Allah aşkına bunlar şimdi tesettürlü mü? Tesettür nedir; Örtünme, saklanma değil mi? Ama bunlar bir şeyi saklamaktan çok belli etme telaşındalar. Üstelik pantolon erkeklere benzeme yönünden de kadın için uygun değildir. “Erkeklerden kadınlara, kadınlardan da erkeklere benzeyene Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem lânet etti.” (Buhari).
  Yabancı erkeklerle konuşurken dikkat etmemiz gerekiyor. Onlarla kıkırdayarak, kırıtarak konuşmamalıyız. Takvamızdan ödün vermeden, kuşkuya yol açmayacak tarzda olmalı sözlerimiz. Hal ve tavırlarımızda önemli tabii. Normal bir şekilde yani bilinen biçimde olmalı davranışlarımız. “Ey peygamberin kadınları, siz kadınlardan herhangi biri (gibi) değilsiniz; eğer sakınıyorsanız, artık sözü çekicilikle söylemeyin ki, sonra kalbinde hastalık bulunan kimse tamah eder. Sözü maruf bir tarzda söyleyin.” (Ahzab,32)
  Bizler sokakta raks eden bon bon kızlar gibi değiliz. Bizler şeker kâğıdı gibi de giyinmeyiz. Cahiliye kadınları gibi sokakta kırıtarak da yürümeyiz. Sevgili mü’mineler! Unutmayın bizler İslam toplumunun ana çekirdeğini oluşturuyoruz. Hani bir söz vardır, ''bir erkek eğitirseniz, bir insan eğitmişsinizdir. Bir kadın eğitirseniz, bir toplumu eğitmişsinizdir.'' Geleceğin mücahitleri inşallah bizim ellerimizle yetişecek
  Allah’ım! Hak yolunda olduğumuzu sanıp da asıl gayeden uzaklaştırma bizi. Cahiliye kadınları gibi amaçsız bir hayatın çirkin araçları yapma bizi. Günaha çağıran vesileler olmaktan, hayatın boş figüranları olmaktan sana sığınıyoruz
  gençbirikim dergisi

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye

  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,182
  Tecrübe Puanı: 18

  --->: Bon Bon Kızlar!Bon Bon Kızlar!


  mumsema Nickli Üyeden Alıntı
  Sokaktaki bu şeker kâğıtları da kim?
  Lolipoplar, bonbonlar, fondanlar, rengârenk şekerlemeler...
  Maşallah maşallah deyip, insan nazar etmekten korkuyor. Hele şu şekerlerin güzelliğine bakın hele...
  Ne diyeyim Allah hidayet etsin tüm müslüman bacılarımıza...
  Tesettürün amacı, Müslüman kadının kişiliğini, sarkıntılıklardan korumak, onun toplumda iffetli, ağırbaşlı olarak tanınmasını sağlamaktır....


 3. 3
  Medine Üye
  Medine
  Üye

  Üye No: 1812
  Mesaj Sayısı: 331
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 30

  --->: Bon Bon Kızlar!Bon Bon Kızlar!


  Alıntı
  Toplumda fitne ortamı doğmasına neden olmamalı kadın. Bilakis gerektiğinde kendini, adını ve namusunu koruyabilmeli. Her zaman yanımızda eşimiz, babamız, abimiz olmayabilir. Üstümüzdeki kıyafet öyle bir kıyafet olmalı ki, bizi her tehlikeye karşı bir zırh gibi sarmalı. Üzerimize odaklanan bakışları geri tepebilmeli.
  harama yol açacak,kalplere vesvese verecek durumlara mahal vermemeli...ama günümüzde amaç bu değil de sanki bayanların arasında en güzeli olabilme :(:(

  sadece rengarenk giyinmekle kalınsa iyi:( başlarında eşarp üstlerinde daracık bluzler,kısa kısa etekler...bi arkadaşım şöyle tabir etmişti üstü Allah altı yallah :(:(

  kalpleri evirip çeviren Allah'ım benim kalbimi Sen'in dinin üzerinde sabit kıl..

  Alıntı
  Allah’ım! Hak yolunda olduğumuzu sanıp da asıl gayeden uzaklaştırma bizi. Cahiliye kadınları gibi amaçsız bir hayatın çirkin araçları yapma bizi. Günaha çağıran vesileler olmaktan, hayatın boş figüranları olmaktan sana sığınıyoruz
  amin amin amin
  Allah razı olsun mumsema abi...


 4. Reklam

 5. 4
  asooo Bayan Üye
  asooo
  Bayan Üye

  Üye No: 868
  Mesaj Sayısı: 141
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 38

  --->: Bon Bon Kızlar!Bon Bon Kızlar!


  cok güzel üstünde israrla durulmasi gereken bir konuyu paylasmissin mumsema kardesim allah razi olsun,lolipop benzetmesi nekadar cok yakismis,malesef sokaklar rengarenk insan gözünü alamiyor ben onlara baktikca kendimi defilede gibi hissediyorum,tesettürü,basörtüsünüde modaya uydurdularya allah islah etsin,nerede hazreti fatimanin ,hazreti meryemin kiyafeti ?cagimiz nereye ilerliyor bu tarz giyinenler kendilerini giyinmismi sayiyorlar?ben bu duruma cok üzülüyorum:agla:


 6. 5
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,458
  Tecrübe Puanı: 86
  Yer: Türkiye

  beygu Nickli Üyeden Alıntı
  verdiğiniz bilgiler çok güzellll
  kevser Nickli Üyeden Alıntı
  Ne diyeyim Allah hidayet etsin tüm müslüman bacılarımıza...
  Tesettürün amacı, Müslüman kadının kişiliğini, sarkıntılıklardan korumak, onun toplumda iffetli, ağırbaşlı olarak tanınmasını sağlamaktır....
  Medine Nickli Üyeden Alıntı
  harama yol açacak,kalplere vesvese verecek durumlara mahal vermemeli...ama günümüzde amaç bu değil de sanki bayanların arasında en güzeli olabilme :(:(

  sadece rengarenk giyinmekle kalınsa iyi:( başlarında eşarp üstlerinde daracık bluzler,kısa kısa etekler...bi arkadaşım şöyle tabir etmişti üstü Allah altı yallah :(:(

  kalpleri evirip çeviren Allah'ım benim kalbimi Sen'in dinin üzerinde sabit kıl..  amin amin amin
  Allah razı olsun mumsema abi...
  asooo Nickli Üyeden Alıntı
  cok güzel üstünde israrla durulmasi gereken bir konuyu paylasmissin mumsema kardesim allah razi olsun,lolipop benzetmesi nekadar cok yakismis,malesef sokaklar rengarenk insan gözünü alamiyor ben onlara baktikca kendimi defilede gibi hissediyorum,tesettürü,basörtüsünüde modaya uydurdularya allah islah etsin,nerede hazreti fatimanin ,hazreti meryemin kiyafeti ?cagimiz nereye ilerliyor bu tarz giyinenler kendilerini giyinmismi sayiyorlar?ben bu duruma cok üzülüyorum
  Allah cc hepinizden razı olsun.

  asooo kardeşim benim kadar bonbon kızlara acıyan yok sanırım:(
  "iç, dışa yansır" derler... içi dolu olan, haya ve iffet sahibi bir mü'mine'lerin dikkatleri üzerine çekmek için giyeceğini sanmıyorum, imanda problem var...

  Allah (cc) affetsin


 7. 6
  alixandro87 Üye
  alixandro87
  Üye

  Üye No: 217
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 33

  hocam bizim izmir'dekileri konuşmaya gerek yok herhalde.Tevbe çekiyorum söylerken ama,"üst taraf mekke alt taraf paris" gezenler var


 8. 7
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,458
  Tecrübe Puanı: 86
  Yer: Türkiye

  alixandro87 Nickli Üyeden Alıntı
  hocam bizim izmir'dekileri konuşmaya gerek yok herhalde.Tevbe çekiyorum söylerken ama,"üst taraf mekke alt taraf paris" gezenler var
  evet alixandro87 kardeşim haklısın çok üzücü bir durum:(
  gördüğüm şehirlerin içinde tesettur konusunda en zayıf yerler izmir, iskenderun ve mersin

  (şunu da söyleyim Türkiyede gezmediğim şehir nerdeyse kalmadı)


 9. 8
  __VerD__ Üye
  __VerD__
  Üye

  Üye No: 4021
  Mesaj Sayısı: 40
  Tecrübe Puanı: 2

  Alıntı
  Allah’ım! Hak yolunda olduğumuzu sanıp da asıl gayeden uzaklaştırma bizi. Cahiliye kadınları gibi amaçsız bir hayatın çirkin araçları yapma bizi. Günaha çağıran vesileler olmaktan, hayatın boş figüranları olmaktan sana sığınıyoruz.
  ALLAH RAZI OLSUN İNŞALLAH gerçekten çok güzel bir paylaşım ne yazıkki hayatın gerçeklei bunlar
  "Kim demiş Avrupa bizden medeni! Açmış geziyor çıplak bedeni. Medeniyet demek açmaksa eğer bedeni. HAYVANLAR BİZDEN DE MEDENİ!!!


 10. 9
  reber Üye
  reber
  Üye

  Üye No: 3646
  Mesaj Sayısı: 19
  Tecrübe Puanı: 2

  hocam vanı gezdinizmi bilmem ama buralarda öyle bişiy yok


 11. 10
  cananım admine
  cananım
  admine

  Üye No: 1101
  Mesaj Sayısı: 95
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30
  Yer: istanbul

  ALLAH razı olsun mumsema hocam bizim buralardada var o bon bon kızlardan bi ara bende az kalsın onlardan oluyodum ALLAH korudu :( şimdi kılık kıyafetime daha dikkat ediyorum rabbime şükürler olsun:(


 12. 11
  hafiz_e Üye
  hafiz_e
  Üye

  Üye No: 1022
  Mesaj Sayısı: 106
  Tecrübe Puanı: 3

  ne kadar doğru bir tabir kullanılmış...
  burada da artık sade giyinen ve hakkını vererek tesettüre bürünmüş insanlar azaldı...bunun da en büyük sebeplerinden biri olan Tekbir giyim ve yandaşlarıdır...o defileler olmadan önce var mıydı tessettürün bozulması? içinin boşaltılması,kimliksiz kalınması v.s.hepsinin müsebbibi defileler düzenleyerek müslüman kadınları da bu akıma uydurmalarıdır... mankenlerin kirli bedenlerini örtülerle örtmeye çalışmakla onlara -sözde-tesettürü sevdiriyorlarmış!!
  ama bilmiyorlar ki İslam'ın "sözde örtünen"lerle işi yoktur ve olamaz da...müslüman kadınların durumu ortadadır ve vahimdir.moda denilen içi boş kavram mümine kadınları kıskaç altına almaya devam ediyor.

  ALLAH'a sığınırız bu şer güçlerin oyunlarından...


 13. 12
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,458
  Tecrübe Puanı: 86
  Yer: Türkiye


  __VerD__ Nickli Üyeden Alıntı
  ALLAH RAZI OLSUN İNŞALLAH gerçekten çok güzel bir paylaşım ne yazıkki hayatın gerçeklei bunlar
  "Kim demiş Avrupa bizden medeni! Açmış geziyor çıplak bedeni. Medeniyet demek açmaksa eğer bedeni. HAYVANLAR BİZDEN DE MEDENİ!!!
  evet maalesef:S
  reber Nickli Üyeden Alıntı
  hocam vanı gezdinizmi bilmem ama buralarda öyle bişiy yok
  gezmedim ama saydığım şehirlerden daha temiz olduğuna eminim.
  cananım Nickli Üyeden Alıntı
  ALLAH razı olsun mumsema hocam bizim buralardada var o bon bon kızlardan bi ara bende az kalsın onlardan oluyodum ALLAH korudu :( şimdi kılık kıyafetime daha dikkat ediyorum rabbime şükürler olsun:(
  Allah seni ve tüm mümineleri korusun
  hafiz_e Nickli Üyeden Alıntı
  ne kadar doğru bir tabir kullanılmış...
  burada da artık sade giyinen ve hakkını vererek tesettüre bürünmüş insanlar azaldı...bunun da en büyük sebeplerinden biri olan Tekbir giyim ve yandaşlarıdır...o defileler olmadan önce var mıydı tessettürün bozulması? içinin boşaltılması,kimliksiz kalınması v.s.hepsinin müsebbibi defileler düzenleyerek müslüman kadınları da bu akıma uydurmalarıdır... mankenlerin kirli bedenlerini örtülerle örtmeye çalışmakla onlara -sözde-tesettürü sevdiriyorlarmış!!
  ama bilmiyorlar ki İslam'ın "sözde örtünen"lerle işi yoktur ve olamaz da...müslüman kadınların durumu ortadadır ve vahimdir.moda denilen içi boş kavram mümine kadınları kıskaç altına almaya devam ediyor.

  ALLAH'a sığınırız bu şer güçlerin oyunlarından...
  tespitinde doğrusun ama keşke isim vermesen:S
  ________________

  Allah hepinizi korusun 14. 13
  *esved* Üye
  *esved*
  Üye

  Üye No: 4741
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 2

  allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için... ama bence toplumun en büyük problemii,olauların sadece bu tarafını yazmak .. bence bu kadarda umutsuz olmayın,,yeşillerr yerinii has olana bırakır elbet... bunlar ahirzamanda konuşulmaktan,şekva halini almaktan ziyadee ,hakkıyla dua edilmesi geerekn meselelerdir...
  evet gençlik örtünüyor.. örtüye bürünüyor ..pembe yada mavii !! ölçüyü bilerek,,vücut hatlarını göstermedenn,,belki renkli, ama oldukça heveslii ve oldukça samimi inşallah...
  böyle böylee yağan karlar su olur.. gökkuuşağının çıkması için yağmurla güneş aynı anda vuku bulmalıdr..renge takılmaktansa şekle takılmak belki daha düstura uygundur.. elbisenin dar olmasına asla müsade yok elbet,vücut hattını belli edecek şey giymekle,, sağlam ama renkli giyinmek arasında çok fark var kanaatimce...ama elbette haklıısnız ,bu kaygıları her daim taşımak lazım.ölçüden ya çıkarsamın korkusunu...*hakkınızı helal edin.selametle..


 15. 14
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 5,458
  Tecrübe Puanı: 86
  Yer: Türkiye

  Nursedaa Nickli Üyeden Alıntı
  Allah razı olsun hocam emeğinize sağlık...
  Allah cc cümlemizden razı olsun:) ilk olarak gençbirikim dergidinsde okumuştum. Dile getiremediklerimizi bazı yazarlar içimizdekileri bizden iyi yazıya döküyorlar. okuduğumuzda "ha bu işte" dediğimiz yazılar mutlaka olmuştur. bu "Bon Bon Kızlar! Bon Bon Kızlar!" da bu türden.:)


+ Yorum Gönder
Git 124 Son