Mahşer Günü Ne Yapacağız? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  lamelif ~~SÜKUT LEHÇESİ~~
  lamelif
  ~~SÜKUT LEHÇESİ~~

  Üye No: 47150
  Mesaj Sayısı: 324
  Tecrübe Puanı: 37
  Yer: İstanbul

  Mahşer Günü Ne Yapacağız?


  MAHŞER GÜNÜ NE YAPACAĞIZ?

  Hepimiz ALLAH'u tealanın hakkımızda hüküm vereceği hesabımızı göreceği kimimizi mükafatlandıracağı kimimizi cezalandıracağı Kıyamet gününü beklemekteyiz.
  Gerçi pek bekler gibi bir tavrımız yok ama başımıza gelecek olan bu. İnanmayanda inananda bu günü bekliyor.
  Şu an yaşadığımız durum kafirlerin suyun yüzüne çıkan köpük gibi haklı görüldükleri müslümanların hakir zayıf görüldükleri bunların hiçbiri sabit ve kalıcı şeyler değildir.
  ALLAH (C.C.) indinde çok kısa süreçlerdir. çünkü Rabbimizin üzerine zaman geçmez Rabbimiz katında bir gün bizim saydığımız 1000 gün gibidir.
  Rabbimiz c.c. büyük bir günü hazırlıyor hiç birimizin kurtulamayacağı kaçamayacağı gündür Rabbimiz o günde yüzümüzü ak eylesin.
  Şu gündemde olan haberlere kafa yorduğumuz kadar ahireti dert edinsek bu taktığımız şeylerin ahiret derdi yanında dert olmadığını görürüz.
  Herkes tek tek dinlense o kadar dertler sayarki insan bunların hiç biri dert değildir. Ahiret derdi yanında hiç bir şeydir.şimdi insanları dinledğimizde hep dertlerinden bahsetmleri dertlerinden şikayet ettikleri günahlarından şikayet etmedikleri ahireti pek düşünmediklerinin delilidir.

  Abdullah ibni Mesud (r.a) vefat ederken Hz. Osman (RadiyALLAHu Anh) onu ziyarete geldi şikayetin nedir dedi O da günahlarımdan dedi. Ne umuyorsun dedi Rabbimin rızasını dedi maaş bırakayım geride kalanlara dedi yok dedi ben onlara Vakia suresini öğrettim o da onlara yeter dedi her gece Vakia suresi okuyan ebedi fakirlik görmez dedi. İşte teslimiyet bu. İbni Mesut gibi büyük bir sahabe dini fıkıh meselelerini günümüze kadar getiren. Hanefi Mezhebimizin dayanaklarından birisidir.

  hiç birimiz ölüm döşeğinde bu sözleri söyleyemeyiz. çünkü çoğumuz hiç günahlardan nasıl korunuruz derdinde değiliz hayatımızda yaşamadığımız içinde ölürkende bunları diyemeyiz. Rabbim diyebilenlerden eylesin ahiret derdi ile dertlenenlerden eylesin.

  Hep bu kıtlıklar belalar bunlardan sebep geliyor başımıza günahlara üzülmediğimiz ahireti bu kadar düşünmediğimiz birbirimizi uyarmadığımız için.
  Bütün bunları bu belaları çoğu bilmiyor niçin olduğunu haklbuki insan ahirette anlayacak sebeplerini. İnş. biz ölümü düşünen ALLAH'tan korkan ve ahirete hazırlananlardan oluruz.
  Bir çoğu günlük hayatında ALLAH'ı hiç anmıyor ahireti düşünmüyor. Biz onlar gibi olmayalım çevremize anlatalım duyuralım. Ailemizle çoluk çocuk toptan ahirete yönelelim. Çocuklarımızı ALLAH (C.C.) (C.C.) yolunda yetiştirelim.

  Mevlanın azabı ahirette geldiği zaman anlayacak insan bu dünyada da geliyor ama anlayan yok Rabbimizden bir uyarıdır diyen yok Hortum gelip adamı içine katıp alıp götürüyor zelzeller oluyor denizler taşıyor.

  Ama mahşerde kaçış olmayacak güneşin yakmasına bile dayanamıyoruz güneş Cehenneme atılsa çölün ortasında ceviz kabuğu kadar kalacak. İnsan nasıl dayanabilir o gün cehenneme o yüzden
  Rabbimiz bizleri cehennem için yaratmadı Cennete giden yolları gösterdi.
  O an düşünmeye başlayacak insan Cehennemi görünce düşünecek. Ahirette cehennemi görüpte düşünmenin ne anlamı var dünyada iken o kadar vaazlar veriliyor düşün diye
  biraz anlattınmı insana ahireti düşün hesap gününü düşün dediğinde kendine gel dediğinde 2 günlük dünyada moralimi bozma diyor. Evet zaten dünya 2 günlük niye düşünmüyorsun. dünya gelip gececek asıl düşünülecek zaman dünyada iken olmalı değilmiydi iş işten geçtikten sonra düşünmeye başlıyor insan.

  Dünyada korkana ahirette emin kılarım, dünyada ise güvenene ahirette korkuturum buyuruyor Rabbimiz. Burda düşünelim taşınalım ki ahirette rahatımıza bakalım bunda ne yanlış var neden duymak istemiyorlar .
  Ahirtte sorulacak umduğunu buldunmu diye o umursamayanlara hayır diyecekler biz belamızı bulduk. Peki ne bekliyorduk dünyada rahattık ahirettte de rahat ederiz sandık diyecekler. Yersiz iş yapmamak lazım yoksa dünyada pişman oluruz.
  Bütün İşler Ancak ALLAH'a döndürülecek.

  Rabbim şimdiden o günün derdine bizi düşürsün dünyada bizi kendi rızası olmayan işlerden korkutsunki ahirette bizi emin eylesin. Amin.

  Bir Hadisi şerif: İbni Cerir Taberi Tefsirinde nakletmiştir.
  Efendimiz (SallALLAHü aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu;
  Mehşerde Kıyamet gününde hepiniz aynı yerde durdurulacaksınız, (kabirden kalkan gelecek kalkan gelecek sevkiyat olacak Adem a.s. bu yana bütün insanlar orada olacak bir başın üstünde 10 ayak o kadar kalabalıkki iğne atsan yere düşmüyor güneş bir mızrak boyu tepemize yaklaşacak beyinler fokurdayacak) 70 sene hiç hesap başlamayacak beklenecek. Tarafınıza bakılmayacak aranızda hüküm verilmeyecek hepiniz mahsur kalacaksınız. (salih müninler için bu süre sabah namazının iki rekatı kadar gelecek Rabbim bizleri de onlardan eylesin. Müslüman namazdan ağırsınır zorlanırsa mahşer gününün zorluğunu, beklenilecek o zamanı düşünsün o zaman namaz ağır gelmez bu 70 sene bekleme daha hesap görülmeden önceki beklemedir. Hepimiz bunu bekleyeceğiz garanti olan bekleme bu, bunları dert edinmiyoruz da neleri dert edinmeye başlamışız hiç birinin bize aihrette faydası yok) Başlayacaksınız ağlamaya ağlamaktan göz yaşınız kesilecek sonra kan ağlamaya başlayacaksınız göz yaşı yerine kan gelecek. (hani dünyada kan ağladım deriz ya ahirette bunu hakikaten yaşayacağız) Ağlaya ağlaya göz yaşlanırızdan kanlardan terlerden o kadar birikim olacakki kiminizin çenesine dayanacak su kiminizi kafasına dayancak su (şimdi böyle bir şey olurmu diyecek o kadar su çıksa benden ölürüm diyecek ahirette ölüm yok orada bunu yaşayacağız bu dünya mantığını yapmamak lazım orası ahiret) Bağıracaksınız bir bir şey istemiyoruz ne olur artık kim şefaatçi olacak aramızda Rabbimize söylesinde hesap başlasın diyeceksiniz. O beklemek daha zor gelecek ateşe de atsan beklemek ondan zoır geldi diyecek insan. Belirsiz bir bekleyiş çünkü adam cennetlikmi cehennemlimi henüz bilmiyor.

  Bir müjde vereyim şimdi ; Eğer ölürken Melekler gelip Esselamu aleyke ya Veli ALLAH (C.C.) derse Ey ALLAH'ın dostu selam sana diye gelirse yani ALLAH (C.C.) sana selam söylüyor cennetle müjdeliyor derse bunu duyarsan o zaman mahşerde yine bir sıkıntın olur, ama KAbirde karşılanmandan , mahşer günü karşılanmandan anlarsın nereye ait olduğunu o zaman sıkıntın biraz hafifler. İnşaALLAH Rabbim bizi o müjdelenen kullardan eylesin

  Tabiki bunun için yan gelip yatmakla olmuyor çalışmak lazım hem kendimizi hem ailemizi hem çocuklarımızı bu dünyada iken uyarmak lazım insanlara anlatmak lazım bakın derdin esas büyüğü esas düşünülmesi gereken neymiş

  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder