1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,919
  Tecrübe Puanı: 81
  Yer: Türkiye

  Vesvese üzerine inceleme


  Gerek abdest alırken, güslederken, ibadet halinde bulunurken, gerekse ibadet dışındaki normal zamanlarda dini hayatımızı sürdürürken vesvese bulutları hücuma geçiyor, bir sphe, endişe ve korku duymamıza sebep oluyor. Titiz insanlar bozuldum mu, çürüdüm mü, inancımda noksanlık mı söz konusu oluyor.. gibilerden vehimlere maruz kalıyorlar.

  Böylesine korkutucu, şeyleri hatırlatan vesveseyi pek veciz şekilde tahlil eden Akademi sayfasındaki değerli yazıyı aynen aktarıyorum, soru sahiplerinin istifadesine.
  Dikkatle okunduğu takdirde sorular cevabını bulmuş olacak, korkulacak, ürkülecek bir şey olmadığı da kesinleşmiş bulunacaktır.
  ifade edildiği gibi, vesvesenin zararı, korkmaktan, ürkmekten ibarettir. Korkmaz, ürkmez, senin malın olmadığını bilmekte gaflete düşmezsen bu balon hemen soner, bu korkulu rüya ansızın yok olup gider.
  * * *
  Vesvese, gizli sese denir. Bir mastar olan "vesvaş" kelimesinin şeytana isim olması da, aynı manayla alakalıdır ki, şeytan "vesvesenin kaynağı" demektir. Ancak orfen meşhur olan manasıyla vesvese, nefsin veya şeytanın kalbe attığı hayırsız, faidesiz, alçak hatıra ve mülahazalara verilen bir isimdir.
  Hem nefsin hem de şeytanın vesvesesi, Kur'anı Kerim'de ayrı ayrı zikredilir.

  şEYTANIN VESVESESi "And olsun ki, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve Biz ona sahdamarından daha yakınız." (Kaf, 50/16) ayeti, nefsin vesvesesine işaret ederken, "şeytan, Adem'e vesvese verdi." manasına gelen birçok ayet de, şeytanın vesvesesine delalet etmektedir.
  "Nefsin vesvesesi" tabiri, bir insanın, kendi kendine söylediği ve gönlünden geçirdiği gizli duygular, kararlar, vehimler, hatıralar ve bunlar gibi bütün batını şuur durumlarını da içine alır. Bunlar o kadar gizli ve sessizdir ki, bazılarını melekler dahi bilmekten acizdirler.. acizdirler de onları sadece Cenabi Hakk bilir. Nefisten gelen vesvese, şeytanın vesvesesine kıyasla daha gizlidir. Bu gizlilik, bir cihetten onu kuvvetlendirir. Dolayısıyla nefis, şeytandan daha müthiş bir düşmandır. Belki de, "Senin en büyük düşmanın nefsindir." diyen Allah Rasulu (s.a.ş.), işte bu hususa işaret buyurmuşlardır.
  Nefis ve şeytan, verdikleri vesveseler ile, insan ruhunu, hak yolundaki terakkisinden alıkoymak isterler. insanın akıl ve fikrini çelip, azim ve iradesini kırarak onu salih amellerden vazgeçirmek, fani zevk ve kaprislere düşrerek de sefilleştirmek isterler.
  Vesvesenin ilk makes bulduğu yer kalbdir. O, buradan diğer azalara kalb vasıtasıyla yayılır. Onun içindir ki, vesvesenin ilk tesiri kalbde hissedilir. Tabii ki bu tesir, kabul veya ret şekillerinden biri halinde tecelli eder. Eğer gelen vesveseler kalbde kabul görmezse; hayalde edep dışı tasvirler mahiyetine bürünürler. Muhayyilesi bu tasvirlerle meşgul olan insan, bir müddet sonra hiç farkında olmadan kalbini de onlarla meşgul eder. Zaten şeytanın istediği de budur. Zira o, varmak istediği hedefe bu yolla birkaç adım daha yaklaşmış olur.

  VESVESEYE REAKSiYON Halbuki kalbde kabul görmeyen vesvesenin hiçbir zararı yoktur. Zira vesvese, hayalden öte geçememiştir ve mantıkça da hayal bir hüküm değildir. Vesvesenin kalbde kabul görmediğini anlamak ise gayet basittir. şayet kalb, gelen vesveseden dolayı üzülüyor ve ürperiyorsa, bu durum vesvesenin kalbde kabul görmediğine; aksi durum ise, neticenin de aksine bir delil ve bir işarettir. Eğer vesvese kalbde kabul görmüyorsa; bu durumda vesvesenin zararı, zararlı olduğunu düşnmeye münhasır kalır; başkaca da bir zararı yoktur. Hatta kalbin reaksiyonunun şiddeti; kişinin imanındaki kuvvetle doğru orantılıdır. Evet, imanın kuvveti nisbetinde kalb vesveseye karşı reaksiyon gösterir. Bazen gafletle kalbin gösterdiği bu reaksiyon tasdik zannedilir. Bu zanna düşen bazı kimseler, kalblerinde müthiş bir heyecan ve heleçan hissederler. Bazen de bu durumdan kurtulmak için huzurdan kaçıp gaflete dalmak arzu ederler. Halbuki ortada vesveseyi tasdik diye bir husus söz konusu değildir. Sadece bir reaksiyon vardır. Ve esasen bu reaksiyon da onun imanının salabet ve kuvvetini göstermektedir. Ve yine bu sebepledir ki, Allah Rasulu, bu hal ve durumu anlatırken, "imanın ta kendisidir!" buyurmuşlardır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Vesvese üzerine inceleme


  Hayirli gunler benim bir sorum olacakti bn 19 yasinda sözlü bir kizim bundan 1 sene öncesi vesvese ye yakalandim artik herşey bitti derken çok şükür biraz iyilestim ama vesvese yerini takintiya birakti herseyde çok takintiliyim ben vesveseliyken sozlumun abisinin hakkında kotu birşey gecirmistim simdi takintili olduğumdan bu aklima geliyor yani abisi. Onun hakkında düşündüğüm geliyor sizce gunahami giriyorum


 3. 3
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,242
  Tecrübe Puanı: 95

  Cevap: Vesvese üzerine inceleme


  Alıntı
  sizce gunahami giriyorum
  Aklımıza bazen olumsuz şeyler gelir bunu sui zanna çevirip inanmamak gerekir.
  Kötü düşünce geçici olmalı ki günah olmasın.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Vesvese üzerine inceleme


  Merhabalar bi sorum olucak.
  Her gusul aldiktan sonra normal olarak hayatima devam ederken hep cinsel bolgede islaklik hissediyorum.Ancak tuvalate gittigimde kuru oluyor hep.Icimden aha bu sefer meni geldi filan diyorum temas olmasa da.Hep gusul aliyorum ama hep boyle oluyor.Ne yapabilirim?


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,476
  Tecrübe Puanı: 10

  Merhaba kardeşim. Kendin bile bir şey yok ama öyle hissediyorum diyorsun. Olmadığı halde gusül mü alıyorsun? Bu sadece kendi kendine işkence etmek ve zaman ile suyu israf etmektir. Bu vesveseleri takma ve hatta hiç cinsel bölgeni kontrol dahi etme.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Vesvese diye abdest almasak ama abdestsiz olmuş olsak o halde namaz kılsak kafir olur muyuz?


 8. 7
  Selam2 Üye
  Selam2
  Üye

  Üye No: 107794
  Mesaj Sayısı: 177
  Tecrübe Puanı: 2

  Abdestli olduğunu düşünüyorsan ve abdestini bozduğunu hatırlamıyorsan zaten abdestli sayılırsın. Ayrıca her günah işleyen kafir olmaz insan günahkar olur. Her şeyin ucunu kafirliğe dokundurmaya gerek yok.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İnsanlardan nefret ediyorum. Herkes kötü sürekli başıma bir hal gelecek.kimseyle arkadaş olamıyorum. Sıkıntı içimden hiç gitmiyor.hep üzgün hissediyorum , evlenirsem başıma kötü şeyler gelecek diye düşünüyorum. Sokağa çıkmak kimseyi görmek istemiyorum.. Ailemden nefret ediyorum. Kendimi öldürmeyi düşünüyorum. Denedim de. Enerjimin gittikçe düştüğü hissediyorum. İnsanlara karşı hissettiklerimin doğru çıkıyor.asla iyi insanlar çıkmıyor.namaz kılmak istemiyorum. Dua etmekte


 10. 9
  Aldarsky Üye
  Aldarsky
  Üye

  Üye No: 122441
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Selamünaleyküm Mumsema, hayırlı akşamlar.

  Efendim bir sitede fıkıh okurken en altta "Hz. Muhammed'e (s.a.v) selam olsun.." ibaresi mevcuttu. Benimde kalbimden "Benden de selam olsun." demek geçti ve bunu dillendirdiğimde kaza/Sürç-i Lisan ile "Aleykümselam.." dedim. Kısaca kendimi -haşa- peygamber ilan etmiş oldum.

  Hemen istiğfarda bulundum, tövbe ettim, Kelime-i Şehadet ve Kelime-i Tevhid getirdim.

  Ancak bazı sitelerde durumumun Elfaz-ı Küfür'e girdiği ve hükmümün kafirlik olduğu yazmaktadır.

  Sorum ;

  1 - Sürç-i Lisan etmem hasebiyle, günaha girer miyim ?
  2 - Elfaz-ı Küfür babından ötürü, kafirliğime mi hükmedilir ?

  - Allah'a emanet olunuz..


 11. 10
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,624
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykümüsselam Bu tür sıradan olayların üzerinde durmanın bir anlamı yok. Yanlış bir şey söylemekle ne günaha girilir ne de kafir olunur.


 12. 11
  Aldarsky Üye
  Aldarsky
  Üye

  Üye No: 122441
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevabınız için Allah razı olsun, Allah'a emanet olunuz.. :)


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  selamun aleykum hayırlı ramazanlar

  3 yıl önce düşünceler aklıma geliyor dilime getirmemeye çalışıyordum bu hal beni çok üzüyordu daha sonra bunu nasıl atlattım bende bilmiyorum namaz bile kılamıyordum

  Sonra namaz abdest şüphesi kuşkusu geldi acaba namaz oldu mu olmadı mı abdest var mı yok mu eskiden bir abdestle 3 namaz vaktini kılardım şimdi ise bir vakti zor kılıyordum
  daha sonra şu ile ilgili çok takıntı oldu elbise taharetlenme hepsinden çok zorluk yaşadım

  şimdi ise hased yapıyorum hemde hiç istemeden karşımdaki kişinin ibadetine hased yapıyorum karşımdaki kişiye bildiğim ibadeti söylüyorum oda uygulayınca benim sonradan zoruma gidiyor niye bilmiyorum
  sanki ibadetlerimi onla kıyaslayarak yapıyorum gibi gelip fazla yapamıyorum ibadetimi


  ve biz ramazan ayındayız böyle yapıyorum benim yaptığım ibadetler hiç olmuyor gibi geliyor olmuyor diye terkte etmiyorum ama insanlara bakıyorum kendime bakıyorum niye böyleyim diyorum niye yine aynı düşünceler kötü sözler dilime geliyor Allah la ilgili oruç tutuyorum ama o sözlerle hiç kendime yakıştıramıyorum eskisi gibi olamıyorum belki nefis vesvesesidir çünkü şeytanlar bağlı ama ya kendim yapıyorsam ya bilerek yapıyorsam


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeşim böyle hissetmeni şeytan sağlıyor etrafındaki insanlar kötü olabilşr ama sen onca solmuş çiçeğin arasında yeşeren bir gül olabilirsin sen iyi ol şeytan böyle düşünmeni istiyor eğer kendini biraz daha açarsan daha çok yardım edebilirim tani niye dua etmek içinden gelmiyor ya da çevrendeki insanlar ne gibi kötülükler yapıyor


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeşim bilerek yaptığın bir şeyden mutluluk duyarsın ve emin olursun senin bundan endişe duyman en büyük kanıtı kalbin rahatsız kardeşim boş eve hırsız girmez ehemmiyet verme ehemmiyet verirsen şişer vermessen söner bu dertlerini anlatacak biri varsa anlat çok yanlız kalma


+ Yorum Gönder
Git 12 Son