Anasayfa
8 Mayıs 2021, 12:41
missa09
Abone

İkinci peygamber kimdir?

İkinci peygamber kimdir?

Kayıtsız Üye
2. Peygamber kimdir? Arkadaşlar İslam tarihinde İkinci peygamber kimdir kısaca bilgiler lazım Lütfen biraz acele bunsun


Cevap: ikinci peygamber kimdir?

ehli-sunnet
İKİNCİ PEYGAMBER HZ. ŞİT

1.Sit aleyhisselam hakkinda genel bilgiler
Sit aleyhisselam Adem aleyhisselam’dan sonra gönderilen – ikinci – peygamberdir. Adem aleyhisselam’in oglu’dur. Babasi vefat edince kendisine peygamberlik ve ayrica 50 suhuf kitap verildi. Sit ismi Ibranice olup Arapca’da Allah’in hibesi (hediyesi) manasindadir. Sit yerine Sis de denilmistir.

Okudunuz mu?  İstanbul ile ilgili gezi yazıları

2.Sit aleyhisselam’in hayati
Adem aleyhisselamin ogullarindan Kabil’in Habil’i sehid etmesinden 5 veya 30 sene sonra dünyaya gelen Sit aleyhisselamin alnina son peygamber Muhammed (S.A.V.)’in nuru intikal etti ve onun alninda parladi. Hz. Adem bu oglunu diğer cocuklarindan çok severdi. Bütün evladi üzerine onu reis yaptigi gibi, vefat edecegi zaman bütün yeryüzünün halifeligi için onu tayin etti. Sit aleyhisselam babasi Hz. Adem ile veya kardesleriyle beraber Kabe’yi balcik camuru kullanarak tastan yapti. Adem alehisselamin vefatindan sonra, Sit aleyhisselama peygamber oldugu bildirilip vahiy geldi. Allahü Teala Sit aleyhisselama 50 suhuf (sayfa) kitap gönderdi. Hz. Sit’e nazil olan suhuf’da; hikmet ve riyaziye (matematik) ilimleri, kimya, simya ilmi ve cesitli sanatlar, ayrica daha bir çok seyler bildirildi. Sit aleyhisselam dininin esaslari, Adem aleyhisselam’in bildirdigi dinin esaslarina uygun idi. Sit aleyhisselam 1000 sehir kurup sinirlarini tesbit etti. Her sehrin kapisinda : « La ilahe illAllah, Adem Safvetullah, Muhammed Habibullah » yazili idi. Sit aleyhisselamin cocuklari ve torunlari kurduklari sehirlerde huzurlu ve mesud yasadilar. Sam’dan Yemen’e de giden Sit aleyhisselam, Habil’i sehit ettikten sonra Yemen’e gidip azginlasan Kabil’in cocuklarina ve torunlarina Allah’in yasaklarini ve emirlerini anlatti. Bu kavim Hz. Sit’in davetini kabul etmeyip azginlik gösterdiler. Hz. Sit onlar ile cihad etti. Bu savasta kilic kullandi. Sit aleyhisselam vefat etmeden önce yerine oglu Enus’u halife tayin etti. Sit aleyhisselam vefat ettikten sonra kuvvetli rivayete göre Mina’daki mescidin minaresi dibinde medfün olan Adem aleyhisselam’in yanina defn edildi. Adem aleyhisselam vefat edecegi zaman oglu Sit aleyhisselama: "Yavrum ! Bu alninda parlayan nur, son peygamber olan MUHAMMED (S.A.V.)’in nurudur. Bu nuru mü’min, temiz ve iffetli hanimlara teslim et ve ogluna da böyle vasiyette bulun" buyurdu. Ebu Zer Gifari radiyAllahu anh söyle rivayet etti: "Resulullah sallAllahü aleyhi ve sellem’e: «Ya ResulAllah ! Allahü Teala kaç kitap gönderdi ? » diye sordum. « 104 kitap gönderdi. Sit’e 50 sahife indirdi…» buyurdu." Sit aleyhisselam hakkinda bilgimiz azdir, cünkü hakkinda herhangi bir ayet inmemistir.

Okudunuz mu?  Sınavda başarılı olmak için okunacak dua

________________ oOo ________________

Faydalandigim Eser:

Heyet, Peygamberler tarihi ansiklopedisi cilt: 1, Hakikat kitabevi, Istanbul, tarihsiz


Yanıt: ikinci peygamber kimdir?

meryemgül1
Şit aleyhisselam Adem aleyhisselam’dan sonra gönderilen – ikinci – peygamberdir. Adem aleyhisselam’ın oğlu’dur. Babası vefat edince kendisine peygamberlik ve ayrıca 50 suhuf kitap verildi. Şit ismi İbrani’ce olup Arapça’da Allah’ın hibesi (hediyesi) manasındadır.


Cevap: ikinci peygamber kimdir?

Misafir
verdiğiniz bilgiden dolayı sizlerden Allah razı olsun

Okudunuz mu?  Zaruri haller dışında faiz haramdır cevabını yüksek din kurulundan aldım Ancak; zaruri olanlar Faiz nelerdir

Kayıtsız Üye
Allahım biz senin kulunuz yarab


ikinci peygamber kimdir, ikinci peygamber, 2. peygamber kimdir

Bu kategoride yer alan Ben hangi mezheptenim hanefi miyim yoksa şafii miyim başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

İkinci peygamber kimdir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.