Anasayfa
13 Ocak 2022, 18:09
missa7-2
Abone


Bir bayanın abdest aldıktan sonra başı açık bir şekilde yabancı bir erkeğin görmesi bayanın abdestini bozar mı?

Kayıtsız Üye
Bir bayanın abdest aldıktan sonra başı açık bir şekilde yabancı bir erkeğin görmesi bayanın abdestini bozar mı?


Yanıt: Bir bayanın abdest aldıktan sonra başı açık bir şekilde yabancı bir erkeğin görmesi bayanın abdestini bozar mı?

kanarya
Bir bayanın abdest aldıktan sonra başı açık bir şekilde yabancı bir erkeğin görmesi bayanın abdestini bozmaz.ABDESTİ BOZAN DURUMLAR

1-
Idrar veya dışkı yollarından yani ön ve arkadan herhangi bir şeyin çıkması. Mâide sûresi 6. âyetinde "…sizden birisi abdest bozmaktan geri dönmüşse…" ve Hz. Peygamber (s.a.s.)’e "Hades nedir?" diye sorulduğunda; "Her iki yoldan çıkandır" cevabını vermeleri, ön ve arka yollardan birinden çıkan idrar, dışkı, yel, vedi, mezi, meni, kurt ve diğer hususların abdesti bozduğunu ifâde eder.
2- Aklın idrak gücünü gideren hususlar; uyumak, bayılmak, delirmek, sarhoş olmak vs.’dir. Ancak oturduğu yerde kıpırdamadan uyuyan kimsenin abdesti bozulmaz. (Müslim, Vudû’, 2; Ahmed b. Hanbel, 1, 256).
3- Vücudun herhangi bir yerinden kan, irin veya sarı su çıkması ve etrafına yayılması. Ağızdan akan kana bakılır, şâyet bu kan tükrük kadar veya tükrükten fazla ise abdesti bozulur.
4- Ağız doluşu kusmak. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) "Kusuntu abdesti bozar" (Tirmizî, Tahâre, 64) buyurmaktadır. Kusma ağız doluşu değilse abdest bozulmaz.
5- Cinsî münasebette bulunmak.
6- Tam olarak cinsî ilişki olmasa bile kadın ve erkeğin çıplak veya ince bir elbise ile vücutlarının veya tenâsül uzuvlarının birbirine değmesi.
7- Teyemmüm yapan kimsenin su bulması .
8- Namazda sesli olarak gülmek. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: "Sizden biriniz namazdayken kahkaha ile gülerse abdesti ve namazı birlikte iade etsin. " Kahkaha namazın dışında olursa abdesti bozmaz.
Bir kimse abdest alırken bazı organlarını yıkayıp yıkamadığı konusunda endişe ederse, şayet bu ilk defa karşılaştığı bir şüphe ise o organını yeniden yıkar, yok eğer sürekli şüpheye düşüp duruyorsa bu şüpheşinin önemi yoktur. Abdestini tam almış sayılır. Abdestinin bozulup bozulmadığını tam hatırlayamayan kişi kesin olarak abdest aldığını hatırlıyorsa abdestli demektir. Çünkü kesin olarak bilinen bir husus şüphelerle yok olmaz.
Ayrıca namaz hariçinde abdestinden şüpheye düşenin abdest almasının takvaya daha yakın olduğu; fakat namaz içinde bulunan kimsenin ise abdestinden şüpheye düşmesi hâlinde namazını bozup abdest alması gerekmediği âlimler tarafından ifâde edilmiştir.


Cevap: Bir bayanın abdest aldıktan sonra başı açık bir şekilde yabancı bir erkeğin görmesi bayanın abdestini bozar mı?

Kayıtsız Üye
bir bayanın başı ,kolları ve dekoltesinin bir kısmı açık olması abdesti bozar mı ?


Cevap: Yanıt: Bir bayanın abdest aldıktan sonra başı açık bir şekilde yabancı bir erkeğin görmesi bayanın abdestini bozar mı?

Selam2
bu saydıkların abdesti bozmaz. evde bir sakıncası yok. dışarda bu durum yapılıyorsa haramdır günahtır.
sacin acik olmasi abdesti bozarmi, saçın açık olması abdesti bozar mı, başı açık gezmek abdesti bozar mı

Bu kategoride yer alan Hatim duası ve el fatiha bidatı hakkında, ve hutbede sesli amin demek bunlar bidat değil mi ? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Bir bayanın abdest aldıktan sonra başı açık bir şekilde yabancı bir erkeğin görmesi bayanın abdestini bozar mı? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.