Anasayfa
7 Mayıs 2021, 7:37

Evlerimizde süs eşyası olarak bir takım küçük heykelcik ya da biblo bulundurmak caiz midir?

Evlerimizde süs eşyası olarak bir takım küçük heykelcik ya da biblo bulundurmak caiz midir?

Muhammed
İnsanlık tarihi kadar eski olan resim, sûret ve heykel meselesi maalesef tarih boyunca genelde Tevhid inancına zarar verecek boyutta kötü kullanılmıştır. Bazan ta’zim edilmiş, bazan uğura yorulmuş, bazan kutsanmış, bazan yüceltilmiş ve nihâyet tapınma aracı olarak kullanılmıştır. Resim, sûret ve heykelin bu kötü sicili, bir Tevhid dini olan İslâmiyet nazarında kendisini mahkûm etmeye elbette yeterli sebeptir.

Okudunuz mu?  İslamda Bıyık Bırakmak

Resimler, sûretler ve biblolar; konusuna ve resmi yapanın veya bulunduranın maksadına göre hüküm giyer. Tapmak, ta’zim göstermek, uğurlu saymak, takdis etmek gibi amaçlarla tahtadan, alçıdan, plastikten, taştan, bezden fark etmez, resim, biblo veya heykel yapmak, kullanmak, duvara asmak veya evde bulundurmak hiçbir şekilde câiz değildir, haramdır. Edep ve ahlâka aykırı olacak şekilde çıplak insan resmini yapmak, bulundurmak veya duvara asmak da câiz değildir, haramdır.

Okudunuz mu?  Gıybetin Affı için Dua

Bununla berâber, İslâmiyet maslahatı ve kullanılma amacını esas almış; amaçta bir eğrilik yoksa, yani Tevhid inancına zarar verecek bir yönlenme yoksa, yani kullanılmasında ta’zim, saygı, yüceltme ve uğurlu sayma gibi bir gâye yoksa, hiç olmazsa cansız mahlûkât resimlerini mübah kılmış; fakat canlı insan ve hayvan sûretinin ve resminin üç boyutlu olarak elle çizilmesine, heykelinin yapılmasına ve evin duvarında bulundurulmasına rızâ göstermemiştir.

Okudunuz mu?  Nasuh tövbesi ayeti

Hazret-i Âişe validemiz (ra) bir gün resimli bir yastık ve bir şilte satın almıştı. Bu yastığı evin içinde gören Allah Resulü (asm) içeriye girmedi ve kapıda beklemeye başladı. Hazret-i Âişe validemiz (ra), Peygamber Efendimizin (asm) rahatsızlığını anladı ve:
Allah’a tevbe ederim! Bağışlayın yâ ResûlAllah; günahım nedir? dedi.

Allah Resûlü (asm):
Bu yastığın burada işi nedir? buyurdu. Âişe Validemiz (ra):
Yâ ResûlAllah! Oturasın veya yaslanasın diye senin için satın aldım! dedi.
Peygamber Efendimiz (asm) de:
Sûret yapanlara kıyamet gününde azap verilecek! Yaptığınıza hayat verin, denilecektir! Sûret bulunan evlere melâike girmez! buyurdu. (1)

Okudunuz mu?  Dualarımızı ısrarla istememiz hayırsız olsa bile kabulünü sağlar mı? Bu yaptığımız doğru olur mu?

Ebû Hüreyre (ra) rivâyet eder: Bir defasında Cebrâil Aleyhisselâm Resûlullah’ın (asm) huzur-u saadetine girmek için izin istedi. Allah Resûlü de (asm) müsaade buyurmuştu. Fakat Cebrâil (as): Şimdi ben sizin evinize nasıl gireyim? Evinizde at ve insan resimlerini ihtiva eden bir perde asılıdır! Ya bu resimlerin başlarını koparmalısınız! Ya da bu perdeyi indirip yere sermelisiniz! Biz melâike zümresi, içinde resim bulunan eve girmeyiz! dedi. (2)

Okudunuz mu?  İbadet etmemizin asıl sebebi nedir?

Demek canlı resimlerini eve asmak uygun değildir. Bilhassa kıble tarafında bulundurmak namaz için de kerâhet oluşturmaktadır. Secde ettiğimiz ve namaz kıldığımız odalarımızın duvarlarında, giydiğimiz elbisede veya seccâde üzerinde canlı insan veya hayvan resmi veya fotoğrafı bulundurmak câiz değildir. Bunun dışında, kapalı yerlerde muhafaza etmek kaydıyla ahlâkî ölçüler içinde resim bulundurmakta ise bir sakınca yoktur.

Okudunuz mu?  Allah bela verir mi ?

Resim yapma veya evde bulundurma konusunda İbn-i Abbas’ın (ra): Resim yapacaksan canlı olmayan ve ruhu olmayan ağaçların ve diğer nesnelerin resimlerini yap! (3) fetvâsı ile amel etmelidir. Yani manzara resmi yapmak ve evde bulundurmak mubahtır. Ta’zim göstermek amacıyla olmaksızın; yere serilen sergide, üzerine oturulan minderde, çiğnenen yaygıda resim bulunmasında bir mahzur yoktur. Çocukların sırf oyuncak maksadıyla kullandıkları bebekler, biblolar, plastik malzeme ve oyuncaklar da mübahtır. (4)

Okudunuz mu?  Kesilen tırnaklar ve tüyler ne yapılır

Tek boyutlu birer çizgi san’atından ibâret olan karikatürler, şerre âlet etmemek şartıyla câizdir. Fotoğraf da, gölgelerin yansıması veya hapsedilmesinden ibârettir. Meşru çizgiler korunduğu ve ahlâka aykırı olmadığı takdirde, fotoğrafa özel yasaklayıcı bir hüküm yoktur. Tevhid inancını zedeleyici boyutta ve maksatta olursa haramdır; aksi takdirde kimlik, nüfus cüzdanı, pasaport vs… gibi belgelerde kullanmak veya şer olmamak ve bilhassa hayra hizmet kaydıyla fotoğraf bulundurmak veya kullanmakta da bir sakınca yoktur.

Okudunuz mu?  Evlenince günahlar silinir mi

Dipnot:
1- Buhârî, C.6, S.414;
2- Buhârî, C.6, S.416;
3- Buhârî, C.6, S.534;
4- Buhârî, Edep, 81.1

Selam ve dua ile…


Cevap: Evlerimizde süs eşyası olarak bir takım küçük heykelcik ya da biblo bulundurmak caiz midir?

DELFİN
İslamiyetin ilk zamanlarında putperestlik vardır.Bundan dolayı ilk yıllarda bu tip heykellerin hoş görülmemesi normaldir.Fakat günümüzde artık puta tapan yok gbidir.Özellikle Müslümanlar kendi evlerine süsü için aldıkları objelerin ne amaçla alındığı önemlidir.

Okudunuz mu?  Zina etmiş bir kadının kızlık zarını diktirmesi caiz midir?

evde nazar boncuğu bulundurmak, Evde nazar boncuğu bulundurmak günah mı, evde biblo bulundurmak günah mı

Bu kategoride yer alan Karı-koca arasına nasıl fitne düşer? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Akrostiş Şiir
Forum Duası Copyright © 2007-2023
Gizlilik Politikası İletişim

Evlerimizde süs eşyası olarak bir takım küçük heykelcik ya da biblo bulundurmak caiz midir? Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.