Anasayfa
8 Mayıs 2021, 5:26
dualar
Yönetici

Nazar Değmesine Karşı Yapılacak Dua türkçe arapça

DangeR
Nazar Değmesine Karşı Yapılacak Dua

"Göz (nazar) haktır" (Buhârî, Tıb, 35, No: 5408) buyurmuş yüzünde sarılık gördüğü biri için; Buna dua ukuyun çünkü kendisinde nazar var demiştir. (Buhârî, Tıbb, 34, No: 5407)
Göz değmesi (nazar), haktır ve gerçekleştiği bilinen bir gerçektir. Günümüzde de müsbet ilim, insan gözünün bazı zararlı ışınlar yaydığı ve bunun insanlar üzerinde olumsuz etkiler meydana getirdiğini ortaya koymuştur.
Ebû Said el-Hudri (r.a) diyor ki: Rasulullah (a.s) cinlerden ve insan gözünden Allah’a sığınırdı. Bu durum, Muavvizeteyn (Felak ve Nas) Sureleri ininceye kadar devam etti. Daha sonra bu sureleri okudu, diğerlerini bıraktı. (Tirmizî, Tıb, 16; İbn Mâce, Tıb, 32)
İbn Abbas (r.a) diyor ki: Peygamberimiz (a.s), Hasan ile Hüseyin’i nazar ve benzeri olumsuzluktan korumak için onlara şu duayı okurdu:

Okunuşu: Ü’îzükümâ bir kelimâtillâhi’t-tâmmeti min külli şeytânin ve haammetin. Ve min külli ‘aynin laammetin
Anlamı: Sizi her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine ısmarlarım. (İbn Mâce, Tıb, 36; İbn Hıbbân, Edıye, No. 1012-1013)
Sahabeden Said b. Hakim (r.a) diyor ki: Peygamberimiz (a.s) bir şeye göz değmesinden korkarsa şöyle dua ederdi:

Okudunuz mu?  Beddua ve Allah'a Havale Etmek

Allâhümme bârik fîhi velâ tedurrahû (Allah’ım! Onu mübarek eyle ve ona zarar verme) (Elbânî, I, 986, No: 9858)
Sahabeden Enes (r.a)’in bildirdiğine göre Peygamberimiz (a.s): Kim hoşuna giden bir şey görür de:

Mâşâllâh lâ kuvvete illâ billâh (Allah’ın dediği olur. Ondan başka kuvvet ve kudret sahibi yoktur) derse, ona hiçbir şey zarar vermez. (Beyhakî, Şuabü’l-Îmân, IV, 90, No: 4370)
Hadislerden anlaşılmaktadır ki, insanın hoşuna giden ve dikkat çeken şeylere nazarının değmemesi için Allah’a dua etmeli ve zarar gelmemesi için O’na yalvarmalıdır. Peygamberimiz Efendimiz, farklı şekillerde bunun örneğini bizlere sunmuş ve söylenmesi gerekenleri öğretmiştir. (bk. Ahmed, III, 447; Hâkim, IV, 215–216)
Konu ile ilgili bir âyette, verimli ve son derece göz alıcı bir bahçeye sahip olan ama Allah’a şükretmeyen, maşAllah demeyen; neticede tüm serveti helak olan nankör bir insandan bahsedilirken, ona nasihat eden mümin bir kişinin şu sözlerine yer verilmektedir:

Okudunuz mu?  40 salavat-i serife

Bağına girdiğinde MaşAllah! Kuvvet yalnız Allah’ındır deseydin ya! (Kehf, 18/39)


Cevap: Nazar Değmesine Karşı Yapılacak Dua türkçe arapça

DangoR
Nazar Değmesine Karşı Yapılacak Dua Allah razı olsunn.


Cevap: Nazar Değmesine Karşı Yapılacak Dua türkçe arapça

DangeR
ecmeğin dangor kardeş sendende Allah razı olsun isminle bana benzemişsin 😀 😀

Allah iylik versin


Cevap: Nazar Değmesine Karşı Yapılacak Dua türkçe arapça

imam
NAZARDAN KORUNMAK İÇİN DUA

Nazardan korunmak için okunacak dua bu bölümde yer almaktadır.Bu dua okunduğu zaman nazardan ve göz değmesinden Allah’ın izniye korunursunuz.

Nazar haktır. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.

Peygamberimiz, nazar ile ilgil olarak, Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar Hoşa giden bir şeyi görünce, "MaşaAllah la kuvvete illa billah" denirse o şeye nazar değemez. buyurdu.

Sabah-akşam, 3 defa Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim (16) okuyan, büyü, nazar ve zulümmden korunur.

Okudunuz mu?  Detlerinden Ve Sıkıntılarından Kurtulmak Isteyenler "estağfirullah"

Göz değene, Peygamber efendimizin bildirdiği şu tavizi okumalıdır:
Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanın ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin. (25)

Nazar değen kimseye şifa için Ayet-el-kürsi, Fatiha, Muavvizeteyn (Felak ve nas) (57) ve Kalem suresinin son iki ayetini (ve in yekâdüllezîne keferû leyüzlikûneke biebsârihim lemmâ semi-uz- zikra ve yekûlûne innehû lemecnûnün ve mâ hüve illâ zikrun lilâlemîne) (62) okumanın muhakkak iyi geldiği bildirimiştir. Ayat-ı hırzı (76)okumak ve üzerinde taşımak da çok faidelidir.

Herkes, bilhassa nazarı değen kimse, beğendiği birşeyi görünce MaşaAllah demeli, ondan sonra, ne söyliyecekse, o şeyi söylemelidir. Önce MaşaAllah deyince, nazar değmez.

Büyüklerimizin bildirdiği Nazar Duâsı şöyle:
Bismillâhirrahmânirrahîm bismillâhi azîm-iş- şâni şedîd-il birri mâ şâAllahü kâne habese hâbisün min hacerin yâbisin ve şihâbin kâbisin. Allahümme innî radedtü ayn-el âini aleyhi ve alâ men ehabb-en-nâsi ileyhi ve fî keyedihî ve kilyetihî lahmün rakîkun ve azmün dakîkun fîmâ lehû yelîku ferci-il basara hel terâ min fütûrin sümmerci-il basara kerrateyni yenkalib ileyk-el basaru hâsian ve hüve hasîr ve in yekâdüllezîne keferû leyüzlikûneke biebsârihim lemmâ semi-uz- zikra ve yekûlûne innehû lemecnûnün ve mâ hüve illâ zikrun lilâlemîne lâ havle velâ kuvvete illâ billâh-il aliyy-il azîmi Lâ ilâhe illallâhü hısnî, men kâle-hâ dehale hısnî, ve men dehale hısnî emine min azâbî. Sadaka rasûlullahi sallAllahü teâlâ aleyhi ve selleme. (67)

Okudunuz mu?  Başınız dara düşerse

Etiketler: nazardan korunmak için dua, nazardan korunmak için okunacak dua, nazardan korunmak için, nazardan korunmak, nazar


nazar duası arapça, nazar duası türkçe, maşAllah duası

Bu kategoride yer alan Hastaya Okunacak Duâlar başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Ξ Bir cevap yazın

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Nazar Değmesine Karşı Yapılacak Dua türkçe arapça Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.