Anasayfa
8 Mayıs 2021, 11:32
missa5
Abone


Ayeti celile ayetül kübra ayeti kerime ne demektir

Muallim Fatih
ayet-i kerime nedir
celile ne demek

Neden bu isimler verilmektedir? Bu isimler, bellibaşlı âyetlere mi verilmektedir? Âyetler, bu isimler altında gruplara mı ayrılmaktadır?
Cevap: Âyet-i celîle, âyet-i kübra, âyet-i kerime ne demektir?

VanLi
Ayeti Celile bildiğimiz ayet demek.
daha ayrıntılı bilgi
Ayet-i Celile Nedir?

Kur’an’da Sureleri oluşturan her bir cümleye verilen isimdir. Ayet kelime olarak "işaret", "ibret" anlamına gelmektedir.Ayetin bir diğer adı ise Ayet-i Kelime’dir. Ayetler bir kelime ila bir sayfa arasındadır. Kur’an, yaklaşık 6666 ayetten oluşur. Bu sayı, ayetlerin nereden başlayıp, nerede bittiği konusundaki farklı görüşlerden dolayı değişiklik gösterebilmektedir. Bugünkü yaygın olan mushafta 6236 ayet numaralandırılmıştır. Ancak bu numaralandırma değiştirildiğinde, doğal olarak ayet sayısı da fazla veya az olacaktır. Örneğin bütün besmeleleri de ayet sayıp numralandırırsanız, sayı 6349 olur. Sonuçta metin, aynı metin. Bundan dolayı farklı Kur’an’ların olduğu anlaşılmamalı.

Ayetül Kübra ise manası en büyük ayet, en büyük delil demek.
Bediüzzaman eserlerinde nur risalelerinde bulunur.
Ayeti Kerime de normal ayet anlamındadır.


Cevap: Âyet-i celîle, âyet-i kübra, âyet-i kerime ne demektir?

Kayıtsız Üye
Allah razı olsun çok güzel bilgilerayetül kübra ne demek? Büyük ayet demektir.


ayeti kerime nedir, ayet-i kerime nedir, celile ne demekBu kategoride yer alan Şüpheli Şeyler İle İlgili Sorular başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! Ders Kitabı TIKLA! Sınıf Ders Kitabı Cevapları
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Ayeti celile ayetül kübra ayeti kerime ne demektir Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.